Home
SUDIJE NAGOVEŠTAVAJU "USPORAVANJE" SUĐENJA MILOŠEVIĆU
Izveštaj kardiologa "može imati uticaja na brzinu suđenja" - rekao danas sudija Mej. U naredne tri sedmice, još 30 svedoka za dokazni postupak optužbe po optužnici za Kosovo. Svedočenja o zločinima u selima Stagovo i Izbica
Slobodan Milošević se, nakon jednomesečne pauze, vratio vidno osvežen i odmoran u sudnicu Haškog tribunala, ali njegovo zdravstveno stanje nastavlja da zabrinjava sudsko veće. Pošto je prethodno postavio veoma striktne rokove za izvođenje dokaza optužbe - koje bi po sve tri optužnice trebalo da se okonča do sredine maja sledeće godine -predsedavajući sudija Ričard May/Richard May je danas prvi put dopustio mogućnost da se suđenje neće odvijati tempom koje je nametnulo veće.
"Dodatni medicinski izveštaj o zdravstvenom stanju optuženog", rekao je danas sudija Mej, "može imati uticaja na brzinu suđenja." Reč je, po svemu sudeći, o izveštaju kardiologa, koji je sudsko veće zatražilo nakon što je lekarska komisija pre otprilike dva meseca upozorila da je optuženi Milošević izložen "ozbiljnim kardio-vaskularnim rizicima."
Uprkos činjenici da je tužilaštvo danas najavilo izvođenje još 30 svedoka koji će govoriti o zbivanjima na Kosovu 1998. i 1999. godine, dokazni postupak po toj optužnici, uveravao je danas sudije vođa tima optužbe Džefri Najs/Geoffrey Nice, biće okončan u predviđenom roku, do 13. septembra ove godine, a možda i koji dan ranije. Polovina preostalih svedoka su kosovski Albanci - žrtve ili očevidci zločina opisanih u optužnici - a ostali su takozvani "insajderi", čija je imena danas pred sudom otkrio sam optuženi, tvrdeći da se radio o policajcima sadašnjeg "marionetskog režima" u Beogradu. Slede, zatim, strani zvaničnici koji su svojevremeno kontaktirali sa optuženim, zapadni novinari koji su izveštavali sa Kosova, kao i haški istražitelji koji bi po tužiocu trebalo da "sumiraju" razne vrste prezentiranih dokaza o pojedinim segmentima optužnice, čemu se Milošević oštro protivi. Zahtev tužioca da se dozvole takva "sumirajuća svedočenja" - kakvih je inače bilo u dosadašnjoj praksi tribunala - trenutno je pred Žalbenim većem.
Današnji svedoci su, barem kako tvrde, bili očevidci masovnih ubistava u kosovskim selima Stagovo i Izbica. Muharem Daši/Muharrem Dashi tvrdi da je u maju 1999. bio mobilisan u "civilnu službu" Oslobodilačke Vojske Kosova (OVK) i da je 21. maja bio na osmatračkom punktu kada su u selo Stagovo ušle srpske snage. Čuo je minobacačku paljbu i pucnjavu, a sutradan kada su se srpske snage povukle, u selu je video leševe desetak ubijenih ljudi. Od 182 kuće u Stagovu, tvrdi Daši, 96 je potpuno a 30 delimično spaljeno. U unakrsnom ispitivanju, Milošević je osporavao Dašijevo svedočenje tvrdnjama da su žrtve, ako ih je bilo, stradale u borbama između srpskih snaga bezbednosti i "terorista" OVK, ali je svedok ostao pri svojoj verziji prema kojoj tog dana u Stagovu nije bilo nikakvih borbi.
Glavna tema svedočenja Sadika Džemalia/Xhemajli bio je masakr u selu Izbici. O tom zločinu - u kojem je prema optužnici ubijeno više od 120 muškaraca - do sada su svedočila dvojica kosovskih Albanaca koji tvrde da su preživeli streljanje 28. marta 1999. Džemali je u to vreme bio zapovednik lokalne jedinice OVK i čitav događaj je, tvrdi, posmatrao sa rastojanja od nekih 600-700 metara. Tvrdi da je lično video kako je iz velike grupe od oko 5.000 civila koji su se okupili na livadi kod Izbice policija izdvojila nekih 150 muškaraca, uglavnom staraca, invalida i duševno bolesnih, pošto su mlađi muškarci pobegli u šumu. Zatim su ih podelili u dve grupe i poveli u različitim smerovima, do mesta na kojima su ih iz neposredne blizine streljali. Džemali tvrdi da je sopstvenim očima video pogubljenje grupe od 39 muškaraca koji su povedeni u pravcu zapada, gde se on nalazio.
Nakon tri dana, kada su se vojska i policija povukli iz Izbice, Džemali i pripadnici njegove jedinice su pronašli leševe 127 ljudi i zakopali ih u individualne grobnice. Krajem maja i početkom juna 1999., tvrdi Džemali, vojska se vratila u Izbicu i tri dana iskopavala leševe i bagerima poravnavala teren kako se ne bi videlo da su tu bili grobovi. Nekoliko desetina žrtava iz Izbice je, tvrdi svedok, u decembru 1999. pronađeno među oko 200 leševa ekshumiranih iz masovne grobnice kod Kosovske Mitrovice.
Pronalazak leševa i njihova sahrana snimljeni su video kamerom, ali se sudija Mej protivio prikazivanju tih snimaka pred sudom sve dok Milošević, u unakrsnom ispitivanju, nije u potpunosti osporio da se u Izbici dogodio bilo kakav masakr. Neki od tih snimaka biće prikazani u sutrašnjem nastavku svedočenja Sadika Džemalia.
Vezani izvještaji
- Predmet : Milošević Slobodan - "Kosovo, Hrvatska i Bosna"
- 2002-08-23 HOLBRUKU DOZVOLJENO DA SVEDOČI U HAGU
- 2002-08-01 HOLBRUK ĆE, IPAK, SVEDOČITI?
- 2002-07-26 "SLOBODNA INTERPRETACIJE" IZJAVE O UKLANJANJU TRAGOVA ZLOČINA
- 2002-08-27 MASAKR U ZATVORU DUBRAVA
- 2002-08-28 LEKARI PREPORUČUJU VIŠE ODMORA ZA MILOŠEVIĆA
- 2002-08-30 SELEKTIVNA SUĆUT SLOBODANA MILOŠEVIĆA
TV Tribunal 113
MASAKR ILI BOMBARDOVANJE: Ko je pobio zatvorenike Dubrave
ZLOČIN U SELU BILJANI: Kako je Husein Čajić preživio strijeljanje
TRIBUNAL - TURISTIČKA ATRAKCIJA: "Karta više" za suđenje Slobodanu Miloševiću
"RAZMJENA" NA KORIĆANSKIM STIJENAMA: Živi za žive, a mrtvi... zna se
SVEDOCI KOJI NE PRAŠTAJU: Žrtve ne prihvataju žaljenja i objašnjenja optuženog