Home



MOGU LI ČERMAK I MARKAČ NA SLOBODI ČEKATI SUDJENJE?




Pred Raspravnim vijećem održana rasprava na kojoj su branitelji tražili, a tužitelji se protivili, privremenom oslobadjanju hrvatskih generala Ivana Čermaka i Mladena Markača .

Ivan Čermak i Mladen Markač u sudnici TribunalaIvan Čermak i Mladen Markač u sudnici Tribunala

Branitelji generala Ivana Čermaka i Mladena Markača danas su pred Raspravnim vijećem usmeno argumentirali zahtjeve za puštanjem optuženih na slobodu do početka sudjenja. Tužitelji su, sa svoje strane, argumentirali zašto se protive tom zahtjevu.

Već dan nakon njihovog prvog pojavljivanja pred sudom, 12. marta ove godine, advokati optuženih generala predali su Vijeću pisane podneske za privremeno oslobadjanje optuženih. Prije donošenja odluke, Vijeće je na usmenu raspravu pozvalo ne samo advokate optužbe i obrane, već i predstavnike Hrvatske vlade od koje se očekuju garancije da će uhapsiti Čermaka i Mrkača ako se odbiju odazvati na poziv suda kao i garancije da - dok su na privremenoj slobodi - optuženi neće predstavljati opasnost za žrtve ili svjedoke.

Hrvatska ministrica pravosudja Vesna Škare Ožbolt te je garancije iznijela Vijeću ocjenjujući kako nema poteškoća u suradnji Hrvatske s Tribunalom, te da stoga sud ne treba sumnjati u data obećanja.

Tužiteljica Carla Del Ponte, medjutim, ima rezervi po tom pitanju. Na današnjoj je raspravi podsjetila da je Ante Gotovina - treća osoba s iste optužnice za zločine počinjene tokom i nakon operacije "Oluja" - "nestao, i da Vlada tu ne može ništa, te da postoji mogućnost da i ova dva optuženika tako nestanu."

Advokati obrane, medjutim, ističu da su se, za razliku od Gotovine, Čermak i Markač predali sudu odmah nakon objave optužnica te da su i proteklih godina suradjivali s Tribunalom dajući intervjue a u slučaju Čermaka i dokumente istražiteljima Tribunala. Advokati smatraju da Čermak i Markač ne trebaju biti "kažnjeni zbog ponašanja Gotovine."

Tužitelji se u svom protivljenju privremenom oslobadjanju oslanjaju na argumente da optuženi imaju motivaciju da se ne vrate pred Tribunal jer su optužbe protiv njih ozbiljne i mogle bi nositi visoke kazne, te da će, kao drugo, nakon objelodanjivanja dokaznog materijala optužbe, imati uvid u imena svjedoka i žrtava te će moći na njih utjecati.

Čermakov advokat Čedo Prodanović je ocijenio da su argumenti optužbe "rutinske" prirode i smatra da je dosadašnje ponašanje optuženika, koji proteklih godina nisu pokušavali utjecati na žrtve ili svjedoke, premda su bili na visokim položajima i svjesni da bi mogli biti optuženi.

Na pitanje suca Carmela Agiusa/Karmela Adjijusa da li je stajalište optužbe podložno promjeni, tužitelj Mark Ierace/Ajrejs je primjetio da je "moguće da bi tužiteljstvo kasnije zauzelo drugačiji stav, u slučaju da optuženi daju intervju uredu Tužitelja te ako dodje do nekih drugih promjena." Obrana, sa svoje strane, smatra da davanje intervjua ne smije biti preduvjet za privremeno oslobadjanje optuženih.

Vijeće je najavilo da će odluku donijeti u što bržem roku.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 186

ODMERAVANJE KAZNE: Jedinstveni slučaj Milana Babića
NADGLASAVANJE: Kako je Deronjić podelio sudije
ZLOČIN I KAZNA: 17 godina zatvora za masakr na Korićanskim stijenama
SLOBODA ILI PRITVOR: Tužilaštvo ne veruje hrvatskim generalima
PRESUDE NA PROVERI: Pet žalbi na 149 godina zatvora
KULTURA NEODGOVORNOSTI: Unapređenje umesto smenjivanja i kazne