Home
ZAHTJEVI ZA PRIVREMENO OSLOBADJANJE ČERMAKA I MARKAČA
"Puna suradnja s Tribunalom predstavlja ne samo nacionalni interes već i odgovornost svakog optuženog pojedinca" - navodi se u zahtjevu za privremeno oslobadjanje hrvatskih generala optuženih za zločine u "Oluji" i nakon nje
Ivan Čermak i Mladen Markač u sudnici Tribunala
Istog dana kada su se generali Ivan Čermak i Mladen Markač izjasnili da nisu krivi ni po jednoj točki optužnice koja ih tereti za zločine počinjene u toku i nakon operacije "Oluja", njihovi su branitelji podnijeli zahtjeve za privremeno oslobadjanje optuženih do početka sudjenja.
Zahtjevi su gotovo identični i razlikuju se samo u opisima osobnih prilika optuženih i u broju intervjua koje su dali istražiteljima Tribunala: Ivan Čermak četiri (od 1998. do 2000.) a Mladen Markač dva (2002. i 2003. godine). Čermak, uz to, navodi da je uredu tužitelja u dva navrata dostavio više od 130 dokumenata do kojih je "uspio doći", dok se u Markačevom zahtjevu ne spominje taj vid suradnje s tužiteljstvom.
Oba optužena se pozivaju na svoju vojničku, odnosno policijsku, čast kao garanciju da će se vratiti u Den Haag na sudjenje i da, dok su na privremenoj slobodi, neće predstavljati nikakvu opasnost za žrtve, svjedoke ili bilo koje treće osobe. Obojica to potkrepljuju istim argumentima: većina žrtava i svjedoka srpske nacionalnosti ne živi na teritoriji Republike Hrvatske te su nedostupni optuženima, baš kao i bivši pripadnici mirovnih snaga UN ili drugi medjunarodni svjedoci koji bi mogli biti pozvani da daju iskaze o dogadjajima tokom i nakon "Oluje."
U zahtjevima za privremeno oslobadjanje i Čermak i Markač ističu da priznaju autoritet Tribunala kao "jedinog medjunarodno priznatog foruma pred kojim se mogu braniti i odgovoriti na optužnice." Njihov je stav, kako navode, da "puna suradnja sa Tribunalom predstavlja ne samo nacionalni interes već i odgovornost svakog optuženog pojedinca."
Uz zahtjeve advokata, priložene su i dvije identične izjave pod zakletvom koje su potpisali sami optuženi. U njima se Čermak i Markač obavezuju da će "nastaviti suradnju sa Tribunalom; pojaviti se na sudjenju i odgovoriti na svaki poziv iz Tribunala; neće pokušati utjecati na svjedoke niti na bilo koji način ometati pravdu; te da će poštivati svaki nalog" koji bi im Tribunal mogao nametnuti.
Identična su, konačno, i pisma s garancijama hrvatske vlade, koje je potpisala ministrica pravosudja Vesna Škare-Ožbolt. Vlada se obavezuje da će se generali Čermak i Markač, u slučaju privremenog puštanja na slobodu, vratiti u Den Haag na sudjenje te da, tokom eventualnog boravka u Hrvatskoj do početka sudjenja, neće predstavljati opasnost po žrtve i svedoke.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2004-03-12 IVAN ČERMAK I MLADEN MARKAČ: “ČASNI SUDE, NISAM KRIV”
- 2004-03-11 ČERMAK I MARKAČ U PRITVORU TRIBUNALA
- 2004-03-08 SKINUT PEČAT SA OPTUŽNICE PROTIV HRVATSKIH GENERALA
- 2004-04-01 MOGU LI ČERMAK I MARKAČ NA SLOBODI ČEKATI SUDJENJE?
- 2004-05-03 ČERMAK I MARKAČ OSTAJU U PRITVORU TRIBUNALA
- 2004-06-24 USKORO NOVI ZAHTJEV ZA PRIVREMENO OSLOBADJANJE
TV Tribunal 184
RASTANAK: Tribunal odao priznanje sudiji Meju
PRESUDA: Sedam godina zatvora za admirala Jokića
PROCESNA SPOSOBNOST: Prinudno lečenje za kapetana Kovačevića
PRINUDNI RAD UZ BATINE: "Radni dan" zatočenika u Bugojnu
MICHAIL WLADIMIROFF: Plovidba "neistraženim vodama" humanitarnog prava