Home
SAN I JAVA KARLE DEL PONTE
Na konferenciji za novinare u ženevskom sedištu UN glavni tužilac je "svim političarima u regionu" poručila da se njene optužnice mogu osporavati samo u sudnicama Tribunala, pošto lokalna pravosudja nisu još ni pravno ni tehnički osposobljena za preuzimanje tako složenih slučajeva.
Carla Del Ponte, glavna tužiteljica Haškog tribunala
Sve države bivše Jugoslavije u punoj meri saradjuju sa tužilaštvom Haškog tribunala; svi traženi dokumenti se brzo dostavljaju; svi optuženi se dobrovoljno predaju ili se, u suprotnom, bez odlaganja hapse i izručuju u Hag. I, povrh svega, sve države bivše Jugoslavije medjusobno saradjuju kako bi pomogle Tribunalu, ispunile očekivanja žrtava i doprinele pomirenju.
Tako je glavni tužilac Karla/Carla del Ponte na današnjoj konferenciji za novinare u sedištu UN u Ženevi/Geneve, opisala šta bi, po njoj, bila "idealna situacija." Neki će to nazvati "utopijom" a drugi "snom", priznaje Del Ponte i ukazuje da je na tom planu - osam godina nakon Dejtonskog i pet godina posle Kumanovskog sporazuma - situacija daleko od idealne.
Ako je to san, na javi se Tribunal i njegovo tužilaštvo, smatra Del Ponte, suočavaju sa "surovom realnošću": prinudjeni su da stalno insistiraju na punoj saradnji i da koriste "sva raspoloživa sredstva" kako bi od nevoljnih država iščupali neophodne dokaze i obezbedili hapšenje optuženih. "Surova realnost" je, po njoj, i pritisak na Tribunal da što pre okonča svoj rad, kao i na tužilaštvo da u ograničenim i fiksnim rokovima koje je odredio Savet bezbednosti završi preostale istrage i podigne poslednje optužnice.
Saradnja sa Tribunalom se na prostorima bivše Jugoslavije, ukazala je Del Ponte, i dalje ne doživljava kao zakonska obaveza i najbolji put da se doprinese ostvarenju pravde za žrtve ratnih zločina, već kao "nužno zlo" i uslov koji se nevoljno ispunjava zbog spoljnih pritisaka. Žrtve se marginalizuju i zanemaruju, a optuženi za ratne zločine se u lokalnim medijima slave kao "heroji i patriote." Del Ponte, ipak, uočava da se u Hrvatskoj i Bosni "polako javljaju izvesni znaci razumevanja" misije Tribunala i nužnosti saradnje s njim.
Del Ponte nije tom kontekstu pomenula Srbiju ali je jasno da se njena poruka "svim političarima u regionu" odnosi pre svega na nove vlasti u Beogradu. A ona glasi da se njene optužnice "mogu osporavati samo u sudnicama Tribunala." Ne isključuje da će, u budućnosti, to biti moguće i u lokalnim sudovima, ali ističe da "svi razumni pravnici u regionu" dele njeno mišljenje da lokalna pravosudja nisu ni pravno ni tehnički osposobljena za preuzimanje tako složenih slučajeva. Zbog toga je neophodno da Tribunal završi posao koji je započeo, ispuni do kraja svoj mandat, da bi nakon toga - svojim presudama i procedurom - služio kao primer lokalnim sudovima koji će nastaviti tamo gde se u Hagu stalo.
A za to će, smatra Del Ponte, biti i potrebe i vremena... budući da, kako je podsetila, ratni zločini ne zastarevaju, već "jesu i zauvek ostaju ratni zločini."
Vezani izvještaji
TV Tribunal 184
RASTANAK: Tribunal odao priznanje sudiji Meju
PRESUDA: Sedam godina zatvora za admirala Jokića
PROCESNA SPOSOBNOST: Prinudno lečenje za kapetana Kovačevića
PRINUDNI RAD UZ BATINE: "Radni dan" zatočenika u Bugojnu
MICHAIL WLADIMIROFF: Plovidba "neistraženim vodama" humanitarnog prava