Home



ŠTA AKO MILOŠEVIĆ NE PRISTANE NA ZAMENU ZA SUDIJU MEJA?




Tribunal se zaštitio od mogućnosti blokade pravne procedure zbog odbijanja optuženog da se saglasi sa promenom sudije na sudjenju koje je u toku.

Slobodan Milošević u sudnici TribunalaSlobodan Milošević u sudnici Tribunala

Šta će biti sa sudjenjem Slobodanu Miloševiću nakon što je predsedavajući sudija Ričard Mej/Richard May zbog zdravstvenih razloga podneo ostavku, koja stupa na snagu 31. maja ove godine?

Pre nego što je vest o ostavci sudije Meja zvanično objavljena, beogradski advokat Zdenko Tomanović je u izjavi za "Njujork tajms" izrazio mišljenje da, "ako sudija mora da napusti slučaj, optuženi ima pravo da zahteva da postupak počne iz početka."

Tomanović i jeste i nije u pravu. Optuženi može da uskrati svoj pristanak na promenu sudije, ali ne može da blokira čitav pravni postupak.

Prema Pravilima postupka Haškog tribunala, ukoliko jedan od sudija nije u stanju da dalje prisustvuje već započetom sudjenju, predsednik Tribunala može da imenuje drugog sudiju za taj predmet i "naloži ili ponavljanje pretresa ili nastavak sudjenja tamo gde je prekinuto", ali "samo uz pristanak optuženog."

Pozivajući se na to pravilo optuženi Goran Jelisić je krajem 1998. uskratio saglasnost za promenu obolelog sudije Fuada Rijada/Fouad Riad, pa je sudjenje bilo u prekidu punih devet meseci dok se egipatski sudija nije oporavio od operacije srca.

Verovatno poučeni tim iskustvom, sudije su dopunile Pravila postupka kako bi se zaštitile od eventualne blokade već započetih sudjenja zbog odbijanja optuženog da se saglasi sa promenom sudije. "Pristanak optuženog" je ostao bitan uslov za nastavak već započetog sudjenja, ali je predvidjena procedura po kojoj se, ako je to u interesu pravde, postupak može nastaviti i bez tog pristanka.

U slučaju da optuženi uskrati svoj pristanak, navodi se u izmenjenim Pravilima postupka, preostala dvojica sudija mogu da odluče da se sudjenje nastavi sa novim sudijom ukoliko, uzimajući u obzir sve okolnosti, "jednoglasno zaključe da je to u interesu pravde." Na tu odluku mogu da se direktno žale obe strane - i optužba i odbrana - a Žalbeno veće će o tome odlučivati u punom, petočlanom sastavu.

Ukoliko Žalbeno veće potvrdi odluku o nastavku sudjenja, predsednik Tribunala će imenovati novog sudiju koji će moći da se priključi Raspravnom veću tek pošto potvrdi da se u potpunosti upoznao sa dotadašnjim tokom sudjenja. Što, u Miloševićevom slučaju, znači upoznavanje sa više od 30.000 stranica transkripta i hiljadama dokumenata koji su priloženi u dokazni materijal. Od vremena koje novom sudiji bude potrebno da sve to prouči, zavisiće kada će se sudjenje nastaviti, odnosno kada će početi dokazni postupak Miloševićeve odbrane.

Sem, naravno, ukoliko sudije Robinson i Kvon, nakon Mejove ostavke, ne predlože predsedniku Tribunala da sve krene iznova. Što, nakon dve godine sudjenja i saslušanih 300 svedoka, ne deluje ni razumno ni verovatno. Predsednik Meron je, nema sumnje, imao to u vidu kada je u izjavi povodom odlaska sudije Meja izrazio uverenje da njegova ostavka neće prouzrokovati "prevelike poremećaje" u postupcima pred Tribunalom.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 181

JEDNAČINA SA VIŠE NEPOZNATIH: Neočekivani obrti na suđenju Slobodanu Miloševiću
ŽALBENA PRESUDA: 15 godina zatvora za pomaganje i podržavanje zločina
DVOJAC BEZ KORMILARA: Uigrani tandem Karadžić-Krajišnik
ZASJEDA U ZENICI: Otmica i zatočeništvo Živka Totića
OSAM GODINA ČUTANJA: Osumnjičenog nije imao ko da pita
TRUBADUR U TRIBUNALU: Kako je Đelo Jusić saznao za brata heroja