Home



"TAKO VAM JE TO BILO U LUCI, SVAKI DAN"




Nekadašnji veslački reprezentativac bivše Jugoslavije, Isak Gaši, kao prvi svedok optužbe na sudjenju Momčilu Krajišniku opisao je stradanja zatočenih Bošnjaka i Hrvata u logoru Luka u Brčkom.

Isak Gaši, svjedok na sudjenju KrajišnikuIsak Gaši, svjedok na sudjenju Krajišniku

Dokazivanje sistematskog i rasprostranjenog karaktera napada na nesrpsko stanovništvo Bosne i Hercegovine tužilaštvo je, na sudjenju Momčilu Krajišniku, počelo od Brčkog - jedne od 37 "etnički očišćenih" opština navedenih u optužnici protiv bivšeg političkog lidera bosanskih Srba.

Prvi svedok optužbe bio je Isak Gaši, nekadašnji jugoslovenski reprezentativac u veslanju i stanovnik Brčkog, do hapšenja krajem maja 1992. i progonstva nakon deset dana provedenih u tamošnjem logoru Luka. O dogadjajima u Brčkom i stradanjima logoraša Luke Gaši je već dva puta svedočio pred Tribunalom: 1996. na sudjenju Dušku Tadiću i prošle godine na sudjenju Slobodanu Miloševiću.

Na sudjenju Krajišniku, Gaši je uglavnom ponovio sve što je već rekao u prethodnim svedočenjima. Opisao je kako je, nakon početka rata, uprkos savetima srpskih prijatelja da napusti Brčko ostao u svom stanu "jer je verovao u JNA." Uhapšen je 27. maja 1992. i zatvoren u jednom od hangara logora Luka. Tu je saslušavan i u nekoliko navrata pretučen i bio je svedok nekoliko ubistava, u samom logoru i u policijskoj stanici u gradu. Jednom prilikom je sa grupom zatočenika odveden do dela logora na obali Save gde su zatekli "kamaru" od nekih dvadesetak leševa koje su morali da bace u reku. Svi su, opisao je Gaši, bili pogodjeni u ledja ili potiljak, a medju njima je prepoznao i jednog svog sportskog kolegu, takodje veslača.

Gaši je u logor Luka doveden relativno kasno, nakon masovnih ubistava zatočenika izmedju 8. i 16. maja 1992. u čemu su se naročiti "isticali" Goran Jelisić zvani "Adolf" i Ranko Češić. Krajem maja i početkom juna Gaši je obojicu video "na delu", dok su u krugu logora ubijali zatočenike. I Jelisić i Češić su, inače, pred Tribunalom priznali zločine za koje su optuženi. Jelisić je osudjen na 40 godina zatvora a Češić čeka da mu se izrekne kazna.

Gaši je opisao kako je zatočenike u hangaru početkom juna nekoliko puta posetio major Vojkan Djukanović koji im je "prijateljskim tonom" govorio da je "najgore prošlo" i da će "sada biti sigurniji." Medjutim, odmah čim bi major izašao, u hangar bi uleteli logorski stražari i paravojnici:

"Ulazila je jedna grupa, nosili su keksove, šećer i cigare, i bacali to medju zatvorenike, da bi poslije, taj isti dan, bili izvedeni od tih istih, koji su to donijeli unutra, izvodili ih napolje, isprebijali ih, tako da su bili otečeni i krvavi, kada su se vratili nazad. Tako vam je bilo u Luci svaki dan" - rekao je Gaši.

Dok je Gaši bio u logoru, njegova supruga je u Beogradu upoznala Dragana Vasiljkovića, poznatijeg kao "kapetan Dragan", i zamolila ga da interveniše. Gaši je 7. juna iz Brčkog prebačen u Zvornik gde ga je čekao Kapetan Dragan, koji ga je odveo u Beograd. Posle nekoliko dana, Gaši je preko Makedonije, Bugarske, Rumunije i Poljske stigao do Danske, u izbeglištvo.



Fotografije
Isak Gaši, svjedok na sudjenju Krajišniku
Momčilo Krajišnik u sudnici Tribunala


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 178

SUĐENJE POLITICI STRAHA: Uvodni duel tužioca i Momčila Krajišnika
POLJA SMRTI: Tajne srebreničkih masovnih grobnica
PROCESNA SPOSOBNOST: Da li će biti završeno suđenje generalu Strugaru
ORGIJA NASILJA: Nevoljni očevici mudžahedinskog krvavog rituala
SUOČAVANJE: Priznanje i pomirenje su lakši u pritvoru nego na slobodi