Home



VAŠINGTON: LILIĆ KAO HOLBRUK?




Vlada Srbije zatražila podršku SAD u nastojanju da se u Hagu obezbedi tajno svedočenje Zorana Lilića - Strahovanja Beograda da će Hrvatska i BiH "zloupotrebiti" Lilićevo svedočenje u zahtevu za ratnim obeštećenjem od SR Jugoslavije

Vlada Srbije zatražila je podršku SAD u svom nastojanju da se bivšem predsedniku SRJ Zoranu Liliću obezbedi poseban, "zaštićeni", status tajnog svedoka pred Međunarodnim krivičnim sudom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji. Premda je tokom svog mandata predstavljao marionetu-predsednika u rukama svog političkog vođe, naredbodavca i kasnijeg naslednika na mestu šefa države, Lilić bi, prema oceni tužilaštva u Hagu, mogao da odigra jednu od ključnih uloga u dokazivanju odgovornosti optuženog Slobodana Miloševića za genocid i ostale najteže ratne zločine protiv albanskog stanovništva na Kosovu.

Iz kancelarije Haškog tribunala nedavno je najavljeno da će traženo svedočenje bivšeg Klintonovog/Clinton izaslanika za Balkan i kasnijeg američkog predstavnika u UN Ričarda Holbruka/Richard Holbrooke biti zatvoreno za javnost, kao odgovor na zahtev Vašingtona da se na taj način spreči iz haške sudnice odliv informacija koje bi mogle "potencijalno da ugroze" nacionalnu bezbednost SAD. Pod parolom "što je dozvoljeno Americi, moglo bi da bude dozvoljeno i Jugoslaviji", potpredsednik vlade Srbije Nebojša Čović zatražio je prošle nedelje podršku Vašingtona za inicijativu Beograda da se izbegnu eventualne međunarodne reperkusije zbog "moguće zloupotrebe" Lilićevog svedočenja, koje bi trebalo da usledi posle letnjeg prekida suđenja Miloševiću.

"Što se tiče Amerikanaca, oni imaju razumevanja za naš zahtev. Međutim, taj problem nije vezan samo za SAD, nego, pre svega, za sudsko veće u Hagu. A, kao što znate, stalna je njihova priča - kako interna, tako i eksterna - da pravosudni organi treba da budu svuda nezavisni. Tako je, kako kažu u Vašingtonu, i u slučaju Haškog tribunala. Čini se, kad je Milošević u pitanju, da sudsko veće Međunarodnog tribunala želi javni proces, a ne nejavna svedočenja", rekao nam je tim povodom potpredsednik vlade Srbije pred odlazak iz Vašingtona, uz napomenu da, po njegovom saznanju - posle razgovora sa ambasadorom Prosperom, zaduženim za ta pitanja u Stejt departmentu/State Department - ni kombinacija sa Holbrukovim "izuzećem od javnosti" još nije konačno dogovorena sa nadležnima u Hagu.

Prema Čovićevim rečima, vlasti u Beogradu još nisu dobile odgovor Međunarodnog tribunala na predlog da svedočenje Zorana Lilića na procesu Miloševiću bude zatvoreno za javnost. "Postoji, naravno, i mogućnost da se sa Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom obavi razgovor i postigne dogovor u smislu da, sa njihove strane, neće biti zloupotreba svedočenja Lilića u neke druge svrhe. Videćemo kako će to ići i da li je realno napraviti tu vrstu dogovora. Inače, američka administracija je prema tome pozitivno orijentisana, ali oni tu nešto mogu, a nešto ne mogu da učine", ocenio je Čović.

Prema izvoru iz Sejt departmenta, vlada SAD veoma je zainteresovana da se pred Haškim tribunalom pojave svi pozvani svedoci, kako bi se dokazala "nesporna odgovornost" Slobodana Miloševića za najteže ratne zločine protiv civilnog stanovništva na prostoru bivše Jugoslavije. Istovremeno, u Vašingtonu se odbija svaka inicijativa za nekakvim američkim uplitanjem u spor oko zahteva za ratnom odštetom od SRJ, koju su pred Međunarodnim sudom u Hagu podnele vlade Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 113

MASAKR ILI BOMBARDOVANJE: Ko je pobio zatvorenike Dubrave
ZLOČIN U SELU BILJANI: Kako je Husein Čajić preživio strijeljanje
TRIBUNAL - TURISTIČKA ATRAKCIJA: "Karta više" za suđenje Slobodanu Miloševiću
"RAZMJENA" NA KORIĆANSKIM STIJENAMA: Živi za žive, a mrtvi... zna se
SVEDOCI KOJI NE PRAŠTAJU: Žrtve ne prihvataju žaljenja i objašnjenja optuženog