Home



ČOVIĆ U VAŠINGTONU: ZAHTEVI OKO HAGA I SEVERNOG KOSOVA




Susret potpredsednika vlade Srbije sa ambasadorom Prosperom, zaduženim za pitanja ratnih zločina i predstavnicima senatskog komiteta iz koga je potekao predlog zakona o ponovnom zamrzavanju (od 1. oktobra) pomoći Srbiji i međunarodne podrške SR Jugoslaviji

Aktuelna politička situacija u regionu - a pre svega pripreme za septembarske izbore u Srbiji i oktobarske na Kosovu, kao i analiza nedeljnog izjašnjavanja u tri opštine na jugu Srbije - predstavljaju glavnu temu razgovora koje potpredsednik vlade Srbije Nebojša Čović ima od juče popodne sa predstavnicima američke administracije.

Čovićeva radna poseta Vašingtonu počela je susretom sa načelnicom Stejt departmenta/State Department za Jugoistočnu Evropu Dženet Bog/ Janeth Bogue, a nastavljena danas razgovorima na, uglavnom, istu temu sa nadležnim predstavnicima Predsednikovog Nacionalnog saveta za nacionalnu bezbednost.

Pored toga, program Čovićeve posete Vašingtonu predviđa susret sa ambasadorom Pjerom Prosperom/ Piere Prosper, nadležnim u administraciji za pitanja ratnih zločina, kao i razgovor sa predstavnicima senatskog Komiteta za aproprijacije. Reč je o komitetu iz koga je ovih dana potekao predlog Senata o ponovnom zamrzavanju - već posle 1. oktobra – američke pomoći Srbiji i međunarodne podrške SR Jugoslaviji zbog, kako je obrazloženo, dva ključna razloga: 1) "neprihvatljivog odugovlačenja" vlasti u Beogradu u odnosu na obaveze prema Međunarodnom krivičnom sudu za ratne zločine; 2) podrške i finansiranja od strane vlade Srbije "paralelnih struktura vlasti" na severu Kosova, koje je i Savet bezbednosti izdvojio, pre par dana, kao smetnju realizaciji Rezolucije 1244.

U zakonskom predlogu Senata, koji predviđa suspenziju američke pomoći Srbiji, u vrednosti od 115 miliona dolara, do 31. marta 2003. godine, kao posebno važan argument upotrebljena je činjenica da se znatan deo optuženih za ratne zločine sa teritorije Srbije i dalje nalazi na slobodi - umesto u pritvornoj jedinici Haškog tribunala. U Stejt departmentu se najavljuje da će ambasador Prosper, s tim u vezi, preneti Čoviću "poznati zahtev" američke strane, tako da se eventualne novosti u tom razgovoru očekuju prevashodno od gosta iz Beograda.

Prošle nedelje, prilikom kraće radne posete Vašingtonu, pomoćnik saveznog ministra inostranih poslova SRJ Aleksandra Joksimović najavila je da se u septembru mogu očekivati "određeni potezi" Beograda, koji bi, umesto obnove kaznenih mera američkog Kongresa, mogli da otvore put zaokretu u odnosima dveju zemalja - potpisivanjem međudržavnog sporazuma o otpisivanju značajnog dela duga SRJ prema Pariskom klubu, normalizovanjem trgovinskih odnosa, vraćanjem Srbiji i Crnoj Gori statusa "najpovlašćenije nacije" i odmrzavanjem finansijskih sredstava koja su već više od deset godina, posle uspostavljanja međunarodnih sankcija prema SRJ, blokirana u američkim bankama.

Hag i severno Kosovo predstavljaju za Srbiju i SR Jugoslaviju glavnu prepreku na tom putu normalizovanja odnosa sa SAD. U Stejt departmentu i Kongresu očekuje se stoga da se na tu temu čuje i nešto novo od Nebojše Čovića, u odnosu na poruke prošlog puta - pre mesec i po dana - kad je potpredsednik vlade Srbije posećivao te iste adrese u jednom od svojih sad već redovnih obilazaka Vašingtona.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 113

MASAKR ILI BOMBARDOVANJE: Ko je pobio zatvorenike Dubrave
ZLOČIN U SELU BILJANI: Kako je Husein Čajić preživio strijeljanje
TRIBUNAL - TURISTIČKA ATRAKCIJA: "Karta više" za suđenje Slobodanu Miloševiću
"RAZMJENA" NA KORIĆANSKIM STIJENAMA: Živi za žive, a mrtvi... zna se
SVEDOCI KOJI NE PRAŠTAJU: Žrtve ne prihvataju žaljenja i objašnjenja optuženog