Home



DA LI JE U TRNOPOLJU BILO UBISTAVA?


Sledeće sedmice u Tribunalu

Od šestorice najavljenih svedoka odbrane Ratka Mladića, trojica bi – prema priloženim pisanim izjavama – trebalo da svedoče o logoru ili, kako ga opisuju, "prihvatnom centru" u Trnopolju, kraj Prijedora. Njihovi su iskazi, na prvi pogled, u izvesnoj protivurečnosti: naime, dok jedan tvrdi da u Trnopolju nije bilo ubistava, drugi kaže da su ubistva počinili "civili u uniformama" i da su o tome sprovedene istrage

Sjedište Tribunala u HaguSjedište Tribunala u Hagu

Nova radna sedmica na suđenju Ratku Mladiću

biće u ponedeljak otvorena iskazom Miloša Šolaje, nekadašnjeg oficira Prvog krajiškog korpusa zaduženog za kontakte sa novinarima. U izjavi Mladićevoj odbrani Šolaja navodi da je u avgustu 1992. godine pratio grupu britanskih novinara koji su u Trnopolju, iz prostora ograđenog bodljikavom žicom, snimali logoraše u slobodnom, neograđenom prostoru.

Sudeći prema priloženim pisanim izjavama, o prijedorskim logorima i, posebno, Trnopolju trebalo bi da govore još dvojica svedoka. Njihovi su iskazi, barem na prvi pogled, u izvesnoj protivurečnosti. Naime, dok veterinarski tehničar Branko Berić tvrdi da u Trnopolju nije bilo ubistava, u izjavi bivšeg obaveštajnog oficira Miše Radića se navodi da su ubistva u Trnopolju počinili "civili u uniformama" i da su o tome sprovedene istrage.

Osim ovih, najavljeni su iskazi još trojice svedoka odbrane. Bojan Subotić, bivši vojni policajac angažovan u srebreničkoj operaciji VRS, tvrdi da se nekoliko stotina muslimanskih muškaraca iz kolone koja se probijala ka Tuzli "međusobno poubijalo" ili izvršilo samoubistvo u šumi.

U pisanoj izjavi Milenka Đurića iz sela Vrbanjci kraj Kotor Varoši detaljno se opisuju stradanja kroz koja su on i drugi zarobljeni Srbi prošli u muslimanskom zatočeništvu u selu Većići.

Konačno, na spisku svedoka za sledeću sedmicu je i Tomislav Delić, čija izjava odbrani još nije objavljena.

Konferencija o stanju u žalbenom postupku u predmetu Miće Stanišića i Stojana Župljanina, koja je bila najavljena za prošli petak, je na zahtev odbrane pomerena za ponedeljak 9. mart. Bivši čelnici policije bosanskih Srba su, podsetimo, u martu prošle godine osuđeni na zatvorske kazne od po 22 godine zbog zločina policije počinjenih u okviru udruženog zločinačkog poduhvata sa ciljem trajnog uklanjanja Muslimana i Hrvata sa područja planirane srpske države. Žalbena rasprava u tom predmetu je, prema ranijim najavama, planirana za april ili maj ove godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 664

PIKNIK: Roštiljanje u prijedorskom Hayatu
SAM PROTIV SVIH: Samoubistva iz zasede - predaja iza leđa
TEŠKA VREMENA: Nije lako ni optuženima ni sudijama