Home



ŠTA JE MLADIĆ 13. JULA 1995. GOVORIO I RADIO U KONJEVIĆ POLJU?




Iskazom bivšeg vojnog policajca Bratunačke brigade VRS Mladićeva odbrana nastoji da ospori svedočenje Momira Nikolića koji tvrdi da mu je komandant Glavnog štaba 13. jula 1995. pokretom ruke pokazao da će zarobljeni Muslimani biti pogubljeni. Zašto je svedok deportovan iz SAD i osuđen u Sarajevu za zločin protiv čovečnosti

Mladen Blagojević, svjedok odbrane Ratka Mladića Mladen Blagojević, svjedok odbrane Ratka Mladića

Odbrana Ratka Mladića izvela je na klupu za svedoke Mladena Blagojevića koji je 13. jula 1995. godine kao pripadnik Vojne policije Bratunačke brigade bio u pratnji generala Ratka Mladića na putu iz Bratunca do Glavnog štaba VRS u Han Pijesku. Prema iskazima svedoka optužbe, Mladić je na tom putu zastao na nekoliko lokacija na kojima su snage VRS držale zarobljene Muslimane iz Srebrenice.

U izjavi odbrani Blagojević osporava iskaz Momira Nikolića, bivšeg načelnika bezbednosti Bratunačke brigade, koji je priznao krivicu za srebreničke zločine i osuđen je na 20 godina zatvora. Nikolić naime tvrdi da je s komandantom Glavnog štaba VRS razgovarao 13. jula 1995. u Konjević Polju, i da mu je Mladić, na pitanje šta će biti sa zarobljenicima okupljenim kraj puta, odgovorio pokretom ruke koji je značio da će biti pogubljeni.

Blagojević negira da je tog dana video Momira Nikolića. Tvrdi takođe da se Mladić u Konjević Polju nije obraćao zarobljenicima, kako tvrdi Nikolić, već je samo u prolazu vojnicima RS na tom punktu dobacio da "ne lenčare".

Odgovarajući na nekoliko dodatnih pitanja odbrane Blagojević je potvrdio da je osam godina proveo u Sjedinjenim državama, odakle je 2006. godine deportovan u Bosnu i Hercegovinu pošto je utvrđeno da je prećutao da je učestvovao u ratu. Svedok tvrdi da su mu ljudi iz Međunarodne organizacije za migracije (IOM) sugerisali da podatke o svom učešću u ratu izostavi kako bi ubrzao proces iseljenja u SAD.

Tužilac je, međutim, u unakrsnom ispitivanju emitovao video snimak Blagojevićevog intervjua sa američkim istražiteljima, u kojem je rekao da je ratnu prošlost prećutao na sugestiju prijatelja i rođaka koji su se pre njega iselili. U istom intervjuu Blagojević je američkim vlastima rekao da je 14. jula 1995. godine dok je stražario pred školom Vuk Karadžić u Bratuncu, u kojoj su tih dana bili zatvoreni zarobljenici iz Srebrenice, video kako je nekoliko Muslimana izvedeno iz autobusa i ubijeno. Odgovarajući na pitanja tužioca Blagojević je danas insistirao da "ubistva nije video" već da je samo "čuo pucnje iza škole" gde su zarobljenici odvedeni.

Sudije su se u više navrata uključivale u ispitivanje nastojeći da razjasne razlike u iskazima o istim događajima ali Blagojević nije mogao da objasni kako je do toga došlo.

Blagojević je po povratku u BiH uhapšen i optužen za otvaranje vatre iz teškog mitraljeza na zatočenike u školi Vuk Karadžić u Bratuncu, u noći između 13. i 14. jula 1995. godine. Sud BiH ga je osudio na sedam godina zatvora, a uslovno je oslobođen nakon odležanihpet godina i 11 meseci. Tvrdi da nije počinio taj zločin i da se ne oseća krivim.

Suđenje Mladiću nastavljeno je iskazom novog svedoka odbrane Branka Volaša iz Ključa.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 663

"NEŠTO STRAŠNO": Kako je reagovao Mladić kada je saznao za ubistva u Srebrenici
SA OPTUŽENIM ILI BEZ NJEGA: Tužilaštvo traži nastavak suđenja Goranu Hadžiću
ĆUTANJE (NI)JE ZLATO: Šta je sve svjedok odbrane propustio da kaže