Home



NEOBAVJEŠTENI OBAVJEŠTAJAC




Obavještajac Sanske brigade VRS Dragan Karać optužuje Muslimane za izbijanje sukoba i zauzimanje opštinske zgrade u aprilu 1992. Nije mu poznato da je SDS prije toga isplanirao preuzimanje vlasti i napad na zgradu opštine, i ne zna za zločine srpskih snaga na području opštine Sanski Most, što po optužbi pokazuje da je bio "loš obavještajac"

Dragan Karać, svjedok odbrane Ratka Mladića Dragan Karać, svjedok odbrane Ratka Mladića

Na suđenju Ratku Mladiću svjedočio je Dragan Karać, bivši pomoćnik načelnika za obavještajne poslove u Šestoj sanskoj brigadi VRS. U izjavi odbrani je naveo da su Muslimani "nezadovoljni rezultatima izbora" u aprilu 1992. godine zauzeli zgradu opštine Sanski Most. Njegova jedinica koja je u to vrijeme bila u sastavu JNA je, kako je naveo, "morala" da ponovo zauzme zgradu opštine i iz "bezbjednosnih razloga razoruža muslimanske ekstremiste".

Tužiteljica Karolin Edžerton/Carolyn Edgerton je u unakrsnom ispitivanju svjedoka suočila sa člankom iz glasila SDS "Informator", objavljenim 12. jula 1992. godine, na pravoslavni Petrovdan. U članku se navodi da je svjedokova brigada učestvovala u "oslobađanju" i "čišćenju" Bosanske Krupe, Hambarina, Kozaruše i Kozarca kod Prijedora, zatim u stvaranju uslova za preuzimanje vlasti u Ključu, razoružavanju i suzbijanju muslimanskih ekstremista u Vrhopolju i Hrustovu, čišćenju teritorija na lijevoj obali Une, kao i u čišćenju Sanice, Krasulja i Vrhpolja.

Karać je tvrdio da Šesta sanska brigada nije učestvovala u "oslobađanju" Bosanske Krupe već "u stvaranju uslova za zauzimanje te opštine". Potvrdio je da je brigada učestvovala u zauzimanju Hambarina i Kozarca kod Prijedora, zatim u "obezbjedivanju uslova za preuzimanje vlasti u Ključu", kao i u "razoružavanju muslimanskih ekstremista u Vrhpolju i Hrustovu". S ostalim navedenim osvajačkim pohodima brigade, tvrdi, "nije upoznat".

Na pitanje tužiteljice da li stvarno tvrdi da su Muslimani zauzeli zgradu opštine Sanski Most jer su bili nezadovoljni rezultatom izbora iz 1990. godine Karać je, za razliku od onoga što je naveo u izjavi odbrani, odgovorio da mu zapravo "nisu bili poznati motivi" za takav postupak. Rekao je da nema nikakvih saznanja o tome da je SDS isplanirao preuzimanje vlasti i napad prije nego što su Muslimani zauzeli zgradu opštine, što potvrđuju dokumenti tužilaštva. "Mora da ste onda bili jako loš obavještajni oficir", primijetila je tužiteljica. Ta primjedba je izazvala reakciju branioca koji je sugerisao da se svjedok bavio isključivo aktivnostima neprijatelja.

Karać je, također, osporavao odgovornost VRS za zločine srpskih snaga u naseljima Mahala i Hrustovo. Ako je i bilo zločina, rekao je, radilo se o "pojedinačnim slučajevima". Nije mu poznato da su srpske snage prilikom napada na Mahalu uhapsile oko 2.000 ljudi, niti zna za ubistvo žena i djece u jednoj garaži u Hrustovu, ali "ne može isključiti mogućnost da se to dogodilo". Na pitanje sudije Orija da li je za ubistva u Hrustovu saznao naknadno odgovorio je da nije i da ga to "nije interesovalo".

Karać se složio sa tužiteljicom da je do kraja maja 1992. godine Mahalu i Hrustovo napustila većina nesrpskog stanovništva. Odgovarajući na pitanja sudija rekao je da su oni otišli jer su se plašili za svoju bezbjednost. Srbi su se, rekao je, također plašili ali "manje", pa su zato i ostali u većem broju.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 658

ŽALBENA PRESUDA: Tačka na predmet "Srebreničke petorke"
SAMOPRISLUŠKIVANJE: Mladić snimao sopstvene razgovore za istoriju i... tužioca
STOPAMA PREDAKA: Radovan Karadžić nastavlja djelo Vuka Karadžića