Home



DVADESETOGODIŠNJA "ZABLUDA" NENADA KECMANOVIĆA




Svedok Mladićeve odbrane Nenad Kecmanović tvrdi da je, zahvaljujući ratnoj propagandi i poverenja koje je imao u prijatelje, punih 20 godina mislio da se u Prijedoru desila "užasna represija srpske vojske i policije", koja je rezultirala proterivanjem muslimanskog stanovništva, paljenjem njihovih kuća i zločinima u logorima. A onda je, nedavno, od neimenovanih izvora iz Banja Luke dobio informacije koje "pobijaju i relativizuju" njegova ranija uverenja

Nenad Kecmanović, svjedok odbrane Ratka Mladića Nenad Kecmanović, svjedok odbrane Ratka Mladića

Bivši bosansko-hercegovački političar Nenad Kecmanović do sada se na poziv odbrane pojavio kao veštak u prijedorskom predmetu "Kvočka i drugi" i na suđenju za zločine u Bosanskom Šamcu, a potom i kao svedok o činjenicama u procesima protiv Momčila Krajišnika i Radovana Karadžića. Peto i "oproštajno" svedočenje pred Tribunalom počeo je danas u odbranu Ratka Mladića.

U izjavi timu odbrane svedok je opisao svoj angažman u Predsedništvu BiH na početku rata – od 1. juna do 6. jula 1992. godine – nakon čega je napustio Sarajevo, otišao na Pale gde se sastao sa rukovodstvom bosanskih Srba, a potom produžio za Beograd. U kratkom glavnom ispitivanju odgovornost za izbijanje sukoba prebacivao je na predsednika Aliju Izetbegovića, ukazujući na njegove ekstremističke stavove iznesene u knjizi "Islamska deklaracija" iz 1970. koja je ponovo izdata usred političkih previranja u Jugoslaviji 1990. godine. Izetbegović je, po svedoku, želeo nezavisnu državu u kojoj bi prevlast imali Muslimani, a zalagao se i za panislamsko povezivanje "od Maroka do Indonezije". S druge strane, Srbi su bili za ostanak u Jugoslaviji, a Hrvati su se, objašnjava Kecmanović, "solidarisali sa Muslimanima", a onda činili poteze "simetrične srpskim", osnivajući svoje autonomne oblasti.

Kecmanovićeva izjava Mladićevoj odbrani slična je onoj iz Karadžićevog predmeta s tim da je izbačen paragraf o zločinima u Prijedoru uz obrazloženje da on o tome nema direktnih saznanja. U tom paragrafu navodi da i dalje stoji iza stava iznetog u ekspertskom izveštaju u predmetu "Kvočka i drugi" da je ubistvo dva srpska policajca u Prijedoru izazvalo "užasnu represiju srpske vojske i policije" koja je završena "proterivanjem muslimanskog stanovništva" i "paljenjem njihovih kuća". U istom izveštaju je napisao, a u izjavi Karadžićevim braniocima potvrdio, da su u logorima Omarska i Keraterm vladali "izuzetno nehumani uslovi".

Na pitanje tužioca Traldija da li i danas stoji iza tih navoda, rekao je da je u međuvremenu došao do novih saznanja koja stare stavove "pobijaju i relativizuju". Za zločine u Prijedoru Kecmanović je, kaže, saznao na sastancima Predsedništva BiH dok je još bio u Sarajevu. Budući da nije imao ličnih saznanja, tokom pisanja ekspertskog izveštaja u predmetu "Kvočka" poslužio se neobičnim metodom – prepustio je, kaže, bolje informisanom prijatelju Bošku Baškotu da napiše deo o Prijedoru i zatim ga bez posebne provere integrisao u svoj rad.

Oslanjajući se na stare "sarajevske" informacije i verujući Baškotu, Kecmanović je sve do skoro, dakle punih 20 godina, verovao da su se prijedorski zločini dogodili u meri kako je opisano. Između izjave Karadžićevoj odbrani 2012. godine i ovogodišnjeg razgovora sa Mladićevim braniocima putovao je, kaže, u Banja Luku i tamo iz razgovora sa ljudima, između ostalog i u kafani, saznao da su se zločini nad nesrbima dogodili "u znatno manjoj meri". Na sudijsko pitanje da li može da navede izvor, odnosno ime bar jedne osobe koja mu je to rekla, svedok je odgovorio odrečno.

Tužilac je predočio transkript nekoliko sastanaka Predsedništva BiH iz juna 1992. godine na kojima Kecmanović govori o tome da "druga strana" čini genocid i da postoje "logori za Muslimane". Budući da tvrdi da je tadašnje stavove izgradio pod uticajem propagande bosanskog rukovodstva i medija, tužilac je predočio dokument policije bosanskih Srba u kojem se navodi da srpska "vojska i krizni štabovi traže da se što više muslimanskih civila prikupi i smesti u logore gde vladaju nehumani i neadekvatni uslovi". Kecmanović se složio da to ne može biti propaganda jer zvaničnici policije verodostojno govore o tome "šta njihove vlasti rade".

U drugom delu današnjeg ispitivanja tema je bila granatiranje Sarajeva, a nastavak sledi sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 637

NAJVEĆA ISTRAGA XX VIJEKA: Jean-Rene Ruez na mjestu srebreničkih zločina
BOLJI, LJEPŠI, PAMETNIJI: Kako je pukovnik Dragičević podizao moral Mladićevih boraca
BRĐANI I RAVNIČARI: Hadžić uzvraća udarac bivšim stranačkim kolegama