Home



ODBRANA: PERIŠIĆEVA PRESUDA JE KONAČNA




U odgovoru na zahtev tužilaštva za preispitivanje oslobađajuće presude Momčilu Perišiću, odbrana ukazuje da Žalbeno veće "nema moć da preispituje konačnu presudu" i zaključuje da tužilaštvo nije iznelo pravno utemeljene argumente i osnove koji bi omogućili preispitivanje

Momčilo Perišić u sudnici TribunalaMomčilo Perišić u sudnici Tribunala

Ukazujući da je presuda Momčilu Perišiću "konačna", odbrana bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije je zatražila od Žalbenog veća da odbaci zahtev tužilaštva za preispitivanje te presude. Perišić je u martu 2013. godine oslobođen odgovornosti za pomaganje i podržavanje zločina u Sarajevu i Srebrenici a prvostepena kazna od 27 godina zatvora je ukinuta.

Tužilaštvo je tražilo preispitivanje presude kako bi se u "posebnim i izuzetnim okolnostima... ispravila nepravda koja je desetinama hiljada ubijenih ili ranjenih muškaraca, žena i dece naneta primenom pogrešnog pravnog standarda". Po tužilaštvu, Žalbeno veće je pogrešilo kada je presudilo da je standard konkretne usmerenosti neophodan element pomaganja i podržavanja zločina. Greška je, ukazalo je tužilaštvo, ispravljena u nedavnoj presudi Žalbenog veća u predmetu kosovske četvorke, u kojoj je zaključeno da standard konkretne usmerenosti nema uporišta u sudskoj praksi Tribunala i međunarodnom običajnom pravu.

Odbrana tvrdi da zahtev tužilaštva treba odbaciti iz nekoliko razloga. Najpre, Žalbeno veće nema moć da preispituje konačnu presudu, što je, tvrdi odbrana, potvrdilo i samo tužilaštvo u više prilika. Dalje, tužilaštvo je imalo mogućnost da osporava sva sporna pravna i faktička pitanja tokom suđenja i žalbenog postupka i sada samo ponavlja već iznete argumente. Odbrana takođe navodi da tužilaštvo nije iznelo niti jedan pravno utemeljen argument koji bi naveo Žalbeno veće da odstupi od sudske prakse i preispita oslobađajuću presudu Perišiću. Na kraju, odbrana tvrdi da je zahtev koji traži preispitivanje konačne, oslobađajuće presude u "direktnoj suprotnosti" sa principom da se ne može dva puta suditi za isto delo kao i sa načelom presuđene stvari. "Opasan je napad na prava optuženog pred Tribunalom, da mu se uskrati zaštita koju pružaju međunarodno i domaće pravo. Propust da se obezbedi poštovanje tih prava podriva integritet Tribunala i negativno utiče na kredibilitet međunarodne pravde", ukazala je odbrana.

U zahtevu se takođe navodi da tužiočevo neslaganje sa zaključcima iz Perišićeve presude ne predstavlja osnov za preispitivanje kao i da sukob pravnih mišljenja dva ravnopravna veća nije "posebna i izuzetna situacija" koja zahteva preispitivanje niti ukazuje na "očitu grešku u rasuđivanju". Odbrana se poziva na Statut Tribunala koji garantuje "pravo na žalbu i pravo na reviziju ali ne i pravo na ponovljenu žalbu kroz zahtev za preispitivanje".

U zaključku se navodi da se tužilaštvu ne može dozvoliti da dovodi u pitanje osnov za oslobađajuću presudu pozivajući se na naknadno uočene greške u rasuđivanju, "svaki put kada duvaju vetrovi pravnih neslaganja". Perišić ima pravo na "izvesnost i konačnost" pravno utemeljene oslobađajuće presude, naglasila je odbrana tražeći od Veća da odbaci "neosnovane argumente tužilaštva".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 618

KARADŽIĆEV "BISER": Tajne iz podruma sarajevske Narodne banke
IMA DOKAZA: Goran Hadžić će imati šta da osporava
VELIKODUŠNOST: Kako su "Medeni" i "Njunjo" otvorili kafiće u Sanskom Mostu
DOBROVOLJNI ODLASCI: Sloboda kretanja pod policijskom pratnjom
KRAJ PRIČE: Neočekivani obrt u slučaju Radovana Karadžića