Home



SUĐENJE (ISCRPLJENOM) MLADIĆU PONOVO PREKINUTO




Odbrana saopštila da je optuženi toliko iscrpljen da prošle sedmice nakon zasedanja nije imao snage "da se druži" sa kolegama iz pritvora, niti "da jede i pije", a danas je nakon prve jednosatne sednice vraćen u Pritvorsku jedinicu pošto se požalio da mu trne desna strana tela. Zasedanje prekinuto do daljeg

Ratko Mladić u sudnici TribunalaRatko Mladić u sudnici Tribunala

Tužilac Mekloski/McCloskey je danas u prvih sat vremena zasedanja, kao što je i najavio, okončao glavno ispitivanje američkog vojnog obaveštajca Ričarda Batlera/Richard Butler. Po povratku u sudnicu nakon pauze, umesto početka unakrsnog ispitivanja svedoka, suđenje je prekinuto jer se Ratko Mladić nije osećao dobro i po preporuci lekara vraćen je u Pritvorsku jedinicu UN.

Branilac Lukić je saopštio da je Mladić toliko iscrpljen da prošle i pretprošle sedmice po povratku sa suđenja nije imao snage "da se druži sa drugim pritvorenicima", zatim da "ne može da jede i pije" i "da uopšte više ne može da funkcioniše". U prvoj pauzi današnjeg zasedanja požalio se da mu trne desna strana tela i da oseća "kao da će ruka i noga da mu eksplodiraju", pa je doneta odluka da se vrati u pritvor.

Branilac je potom ponovio zahtev da se smanji broj sudskih dana, ali se sudija Ori/Orie o tome nije izjasnio, budući da se podnesak sa istim zahtevom nalazi pred Žalbenim većem. Odbrana je, naime, podnela žalbu na odluku Pretresnog veća da se Mladiću ne odobri "slobodna sreda", odnosno jedan radni dan manje sedmično, obrazlažući da je umor glavni uzrok "kratkih spojeva" optuženog, odnosno "burnih i iznenadnih reakcija" u sudnici.

Navodeći da se Pretresno veće bavi samo "sadašnjom situacijom", sudija Ori je naložio prekid suđenja "do daljeg", budući da se optuženi nije saglasio da se proces nastavi u njegovom odsustvu. Odluka o nastavku biće saopštena naknadno.

Pre pauze i prekida, tužilac je jutros u dokaze uveo više dokumenata i presretnutih razgovora iz kojih se vidi da su Mladić i oficiri njegovog Glavnog štaba kontrolisali situaciji na terenu i nakon srebreničke operacije u julu 1995. godine. Batler je rekao da se iz pomenutih dokaza vidi da je vojni vrh odlučivao o sudbini 18 ranjenih Muslimana, smeštenih u bolnicu u Milićima. Njima se nakon prebacivanja u Zvornik krajem jula 1995. godine gubi svaki trag i pretpostavlja se da su skončali kao i više hiljada njihovih sunarodnika koji su streljani nakon zarobljavanja u i oko Srebrenice.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 600

STRES U SUDNICI: Šta je i ko je digao pritisak Ratku Mladiću?
BISERI: Vedrija strana Haškog tribunala