Home



BRAMERC: "NEĆEMO SE UKLJUČIVATI U RASPRAVU", ALI…




Mada smatra da "ne bi bilo prikladno" da se tužilaštvo uključuje u raspravu o pismu sudije Harhofa povodom serije nedavnih oslobađajućih presuda, glavni tužilac Bramerc poziva Tribunal da "uzme u obzir valjane kritike" i najavljuje da će tužilaštvo "upotrebiti sve preostale pravne mehanizme" i insistirati na "pravednim ishodima" tih predmeta, koji će "ispravno odraziti krivicu optuženih"

Serge Brammertz, glavni tužilac TribunalaSerge Brammertz, glavni tužilac Tribunala

Glavni tužilac Serž Bramerc/Serge Brammertz ne smatra da bi bilo "primereno" da se tužilaštvo uključuje u raspravu pokrenutu pismom u kojem je sudija Harhof/Harhoffizrazio "duboku zabrinutost zbog neprijatnog osećanja da je Tribunal promenio kurs pod pritiskom vojnih establišmenta nekih uticajnih zemalja".

Međutim, bez da se "uključuje u raspravu", Bramerc u današnjoj izjavi ukazuje da "Tribunal mora uzeti u obzir valjanu kritiku" i izražava razumevanje za razočarenja - posebno u zajednicama preživelih - za seriju nedavnih oslobađajućih presuda, pomenutih u pismu sudije Harhofa. Primećujući da te presude "nisu uverljivo objašnjene zajednicama na koje se odnose", Bramerc se u ime tužilaštva obavezuje da će "upotrebiti sve preostale pravne mehanizme" i insistirati na "pravednim ishodima koji ispravno odražavaju krivicu optuženih".

Konkretno, Bramerc najavljuje da će do petka tužilaštvo podneti najavu žalbe na oslobađajuću presudu šefovima tajne službe Srbije, Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, navodeći da ona sadrži "više ozbiljnih grešaka koje su dovele do nepravednog ishoda" Činjenica da će najava biti podneta pre 1. jula znači da će o žalbi rešavati Žalbeno veće Tribunala, a ne takozvanog Mehanizma za međunarodne sudove koji će od 1. jula delovati paralelno sa Tribunalom.

Dalje, mada još ne najavljuje zahtev za reviziju oslobađajuće presude bivšem načelniku Generalštaba VJ, Momčilu Perišiću, Bramerc ukazuje da "postoje valjani razlozi da se odstupi od pravnih principa" koji su u njoj artikulisani. Tužilaštvo, naime, smatra da test "konkretne usmerenosti" primenjen u predmetu Perišić "nema uporišta u međunarodnom običajnom pravu", da je suprotan ranijoj sudskoj praksi i da "potkopava poštovanje međunarodnog humanitarnog prava". Rok za podnošenje zahteva za reviziju u predmetu Perišić je 28. februar 2014., kada se navršava godinu dana od presude Žalbenog veća.

U predmetu hrvatskih generala Gotovine i Markača taj rok ističe 16. novembra ove godine, a tužilaštvo - kako se navodi u Bramercovoj izjavi - "razmatra da li je dostignut poseban prag potreban za reviziju žalbene presude i, ako jeste, pokrenuće postupak u propisanom roku". Pored toga, tužilaštvo se obavezuje da će "pružiti svu moguću pomoć nacionalnim vlastima u bivšoj Jugoslaviji za krivično gonjenje zločina u toku i nakon operacije Oluja".

Mada smatra da ne bi bilo prikladno da se tužilaštvo uključuje u raspravu pokrenutu pismom sudije Harhofa, Bramerc u zaključku današnje izjave za javnost poziva Tribunal da iskoristi "konstruktivan aspekt pokrenute rasprave kao odskočnu dasku za jačanje svojih postupaka".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 592

(NE)OBAVJEŠTENOST: Kada je obavještajac Glavnog štaba saznao za srebrenička ubistva
NEZAMISLIVO: Svjedok koji je odbio naređenje da pošalje streljački vod
ULTIMATUM: "Dobrovoljni" odlazak Hrvata iz Šarengrada
JEZIČKE NEDOUMICE: Da li su Muslimani iseljeni ili protjerani iz Kozluka?