Home



"OD SRBIJE OČEKUJEMO VIŠE"




Povodom transfera Frenkija Simatovića u Hag, glasnogovornica haškog Tužiteljstva za SENSE: "Predaja optuženih nije stvar političke volje, već obaveza Beograda"

Florence Hartmann, glasnogovornica tužiteljstva u haškom TribunaluFlorence Hartmann, glasnogovornica tužiteljstva u haškom Tribunalu

"Ne može se o ukupnoj suradnji suditi na osnovu pojedinačnih slučajeva", kaže u prvoj reakciji na transfer Frenkija Simatovića u Hag, glasnogovornica haškog tužiteljstva Florence Hartmann/Florans Artman. U izjavi agenciji SENSE ona je rekla da tužiteljstvo nije impresionirano posljednjim razvojem dogadjaja. "Nema nikakvog dvoumljenja - vlasti u Srbiji su dužne da postupe po nalogu za hapšenje haških optuženika", istakla je.

Činjenica je, medjutim, prema glasnogovornici glavne tužiteljice Carle/Karla del Ponte, da je suradnja sa Beogradom "spora i mučna". "Nije u pitanju nekoliko dana ili mjeseci čekanja na ispunjenje zahtjeva. Kako opisati situaciju, kao što je ona u vezi sa sudjenjem Miloševiću, gdje smo odredjene dokumente, vezane za proces, tražili još prije dvije godine i do danas ih nismo dobili? Prvo su odgadjali odgovor, onda nam obećavali, da bi, na kraju, tvrdili kako su baš ti dokumenti uništeni u NATO bombardovanju?"

Podsjećajući da je nalog za hapšenje Simatovića i njegov transfer u Hag uručen vlastima u Srbiji u vrijeme dok je Simatović bio u pritvoru, čini ovaj slučaj bitno različitim od ostalih, na čijem "zaključenju" insistira Hag. "Beograd zna dobro šta se od njega traži: nisu to samo Šljivančanin i Mladić, riječ je o 18 optuženika, medju kojima i nekoliko onih za srebreničke zločine. Uz to, insistiramo na punom pristupu dokumentaciji koja bi mogla pomoći u istragama Tribunala", podsjeća u izjavi za SENSE glasnogovornica Florence Hartmann.

Prema njenim riječima, ilustrativan je "slučaj" Ratka Mladića: "Obraćali smo se vlastima u Srbiji uvijek kada smo imali detaljne i provjerene podatke o njegovom kretanju, podatke koji, zbog svoje povjerljivosti, nisu mogli biti saopćeni javnosti. Po tim podacima, Mladić je imao trajnu i organiziranu službu osiguranja. Medjutim, na dopise iz Haga, Beograd je uvijek odgovarao odrečno.

"Uz zakašnjelo priznanje da je Mladić ipak bio na teritoriji Srbije, ali prije godinu dana, vlasti u Beogradu nas uvjeravaju da nije pod zaštitom, da ga sada tamo nema, da naši podaci nisu tačni i slično. Medjutim, mi nećemo odustati od zahtjeva da se on, zajedno sa ostalim optuženim za ratne zločine, preda Tribunalu", kaže glasnogovornica haškog tužiteljstva, naglašavajući da je, i pored nedavnih izmjena na vojnom vrhu, još uvijek najteže ostvariti suradnju sa vojnim strukturama zemlje.

Upitana za komentar obećanja srpskog premijera, Zorana Živkovića, da će do kraja godine "Srbija završiti suradnju sa Hagom", koje je dao poslije nedavnog susreta sa generalnom sekretaru NATO Georgeom/Džordž Robertsonom, Hartmann je rekla: "Suradnja sa Hagom nije političko pitanje, te ne može biti predmet nikakvih političkih odluka. Prostora za manevar nema ni Tužiteljstvo - naše je da uporno insistiramo na predaji optuženih i punoj suradnji. Od toga ne možemo odustati", rekla je u izjavi za SENSE glasnogovornica glavne tužiteljice Carle del Ponte, Florence Hartmann.

Elvir Bucalo


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 149

"NISAM KRIV" – Izjašnjavanje Frenkija Simatovića
TRI PUTA "KRIV SAM" – Branilac sa najviše priznanja
PROMAŠENA TEMA - Milutinovićeva "lekcija" sudiji Robinsonu
GLASOVI SA STRATIŠTA - Milošević ne veruje streljanima
TRAGOM ŽRTAVA – Tajne krajinskih masovnih grobnica