Home



ŠTA MOŽE PREDSJEDNIK MESIĆ?




Reagirajući na poziv hrvatskog predsjednika da se status Gotovine preinači iz optuženog u osumnjičenog, Haško tužiteljstvo odgovara "slovom zakona", dok SFOR traga za odbjeglim generalom

Florence Hartmann, glasnogovornica tužiteljstva u haškom TribunaluFlorence Hartmann, glasnogovornica tužiteljstva u haškom Tribunalu

"Odgovorit ćemo u skladu sa zakonom", reakcija je Tribunala na prijedlog hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića da se optužnica protiv generala Gotovine preispita, te da se general sasluša u Zagrebu kao osumnjičeni, a ne kao optuženi.

"Osoba koja je optužena može biti saslušana kao optuženik u Hagu, uz prava koja ima po Statutu i Pravilniku Tribunala", izjavila je medijima glasnogovornica Tužiteljstva Florence Hartmann/Florans Artman, odbacujući, posredno, prijedlog predsjednika Mesića o "peispitivanju" optužnice i promjeni statusa generala Gotovine.

Haški zvaničnici naglašavaju da se očekuje i pismo predsjednika Hrvatske o tome. Medjutim, naglašava se iz ureda Tužiteljstva, "ukoliko to pismo bude sadržavalo istu ponudu kao predsjednikov javni istup, na nju se može odgovoriti samo po zakonu". To znači: saslušati Gotovinu, ali u haškoj sudnici i u svojstvu optuženog.

U Hagu nema zvaničnih komentara da se, koordinirano sa posljednjim zbivanjima ili ne, SFOR ovih dana svojski angažirao da pronadje odbjeglog generala na području Rame u Bosni i Hercegovini. Za sada bez rezultata, uz tek jedno lice uhapšeno zbog nedozvoljenog držanja oružja i proteste lokalnog stanovništva.

Ante Gotovina je već dvije godine, od trena kad je protiv njega podignuta optužnice za zločine počinjene nad Srbima u operaciji "Oluja" 1995., u bijegu. Oglašavajući se početkom sedmice prvi put javno, on je preko stranica hrvatskog "Nacionala" predložio susret sa haškim istražiteljima u Zagrebu, ali u svojstvu osumnjičenog umjesto optuženog, obećavši da će, ne uspije li uvjeriti istražitelje u svoju nevinost, dobrovoljno otići u Hag.

Procjenjuje se da intervencija hrvatskog predsjednika Mesića u ovom slučaju, i pored pozivanja haških zvaničnika na ograde zakonskih ovlasti, ima odredjenu težinu. S tim u vezi, u Tribunalu se izražava visoka ocjena Mesićevom "poštivanju Suda" i čini se da se ostavljaju "odškrinuta vrata" za dalje razgovore o zaključenju priče o generalu Gotovini.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 150

UDRUŽENI ZLOČINACKI PODUHVAT: Izjašnjavanje Jovice Stanišića
PRIZNANJE: Milošević ne spori da je Beograd plaćao VRS
"DOBROVOLJCI" U AKCIJI: Kako su "Suha rebra" lomila rebra
LEGALNOST HAPŠENJA: "Jenki" ostaje u Hagu
SUDIJSKI UKOR ŠEŠELJU: "Neozbiljni i nepristojni" podnesci
PRVI "LET" SUDIJE McDONALD: Kako je Tribunal postao pravi sud