Home



DA LI JE STANOVNIŠTVO SREBRENICE IMALO IZBORA?




Tvrdnju Mladićeve odbrane da je civilno stanovništvo Srebrenice u julu 1995. godine moglo ostati u enklavi da je to htjelo, bivši zamjenik komandanta Holandskog bataljona Robert Franken nazvao "čistom besmislicom". Mogućnost ostanka je, prema njegovim riječima, možda postojala u teoriji, dok su u praksi stvari izgledale sasvim drugačije

Robert Franken, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Robert Franken, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Suđenje bivšem komandantu Glavnog štaba VRS Ratku Mladiću nastavljeno je iskazom potpukovnika Roberta Frankena, koji je u ljeto 1995. godine bio zamjenik komandanata Holandskog bataljona UN u Srebrenici. Franken je svjedočio na svim dosadašnjim srebreničkim suđenjima a na suđenju Mladiću u dokaze je uvedena njegova pisana izjava koja se temelji na prethodnim iskazima u predmetima "Popović", "Tolimir" i Karadžić".

Tvrdnju da je civilno stanovništvo Srebrenice u julu 1995. godine moglo ostati u enklavi da je to htjelo, Franken je u svojim ranijim iskazima nazvao "čistom besmislicom". Na suđenju Mladiću je objasnio da je mogućnost izbora postojala samo u teoriji, dok su u praksi stvari izgledale sasvim drugačije: vladale su velike vrućine i loši higijenski uslovi, stanovništvo je bilo bez hrane i medicinske pomoći, faktički bez ičega. "Ako to nazivate izborom, onda su ga imali", rekao je svjedok.

Frankenov stav da stanovništvo Srebrenice nije imalo nikakvu realnu mogućnost da ostane u enklavi tužilac je potkrijepio dokumentom VRS iz jula 1995. godine u kojem se navode Mladićeve riječi da će iz Srebrenice biti evakuisani "i oni koji hoće i oni koji neće".

Franken je, između ostalog, objasnio i zašto je 17. jula 1995. godine potpisao dokument da je evakuacija Srebreničana izvršena u skladu sa međunarodnim pravom. Pukovnik Janković mu je, naime, stavio do znanja da bi njegov potpis "pozitivno uticao" na evakuaciju 59 ranjenika iz Srebrenice. Franken je na taj dokument rukom dopisao da je evakuacija bila korektna "barem u slučaju kada je UN pratio konvoje" kako bi neutralisao njegov sadržaj jer pripadnicima UN, osim prvog, nije bilo dozvoljeno da isprate više nijedan konvoj iz Srebrenice.

Franken je inače sačinio spisak 250 muškarca koje su u Potočarima srpske snage odvojile od žena i djece. Obavijestio je o tome pukovnika Jankovića i upozorio ga da se prema zatvorenicima postupa loše. Pukovnik Janković mu, međutim, na to nije ništa odgovorio. U popodnevnim satima 13. jula Janković mu je rekao da se Armija BiH "probila" kroz obruč i da VRS ima oko 6.000 zarobljenika. Franken je od svojih ljudi čuo da su na putu od Bratunca ka Potočarima vidjeli veliki broj zarobljenih Muslimana kako na nekom igralištu kleče na koljenima sa rukama na potiljku.

Mladićeva odbrana je, kao i u slučaju ranijih iskaza pripadnika UN, ukazivala da Srebrenica nije bila u potpunosti demilitarizovana. Branilac Miodrag Stojanović je sugerisao da se UN stavio na protivničku stranu i postao strana u sukobu. Po odbrani, osnova za to navodno svrstavanje je bilo takozvano "zeleno naređenje" pripadnicima Holandskog bataljona da enklavu brane svim raspoloživim sredstvima. Franken se složio da UN nije izvršio zadatak da u potpunosti demilitarizuje Srebrenicu, ali je odbacio tvrdnju da se UN svrstao na stranu Armije BiH. Odbrana će unakrsno ispitivanje Roberta Frankena završiti sutra ujutro.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 585

PRIZNANJE I PORICANJE: Preterano možda, namerno nikako
HOLANĐANI I SREBRENICA: Pogrešne procjene i veliki strah
PREŽIVJELI: Svjedok sa orahovačkog polja smrti