Home



SNAJPERSKI I ARTILJERIJSKI TEROR NAD DOBRINJOM




Prema iskazu Refika Sokolara, policijskog inspektora iz sarajevske opštine Novi Grad, tokom rata u sarajevskom naselju Dobrinja su se u prosjeku dešavali jedan do dva snajperska i artiljerijska incidenta dnevno. Svjedok je i sam bio žrtva jednog od incidenata navedenih u optužnici protiv Ratka Mladića

Refik Sokolar, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Refik Sokolar, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Na suđenju bivšem komandantu Glavnog štaba VRS Ratku Mladiću svjedočio je Refik Sokolar, policijski inspektor iz sarajevske opštine Novi Grad. On je tokom rata učestvovao u oko 200 istraga artiljerijskih i snajperskih incidenata u stambenom naselju Dobrinja. Prema svjedoku, u tom su se naselju tokom rata dešavali u prosjeku jedan do dva incidenta dnevno.

Prema sažetku izjava koje jeSokolar dao istražiteljima tužilaštva u 1995. i 2000. godine, većina granata ispaljena je na Dobrinjuiz pravca Nedžarića, kasarne JNA u Lukavici i Aerodromskog naselja, odnosno sa lokacija pod kontrolom srpskih snaga. Snajperima je djelovano iz pravca Teološkog fakulteta u Nedžarićima, naselja Ikića kuće i pravoslavne crkve u Veljinama.

Svjedok je u glavnom ispitivanju potvrdio da su na početku rata, dok je Dobrinja bila u potpunosti odsječena od grada, poginuli sahranjivani na improvizovanim grobljima pored parkirališta, u parkovima i na drugim lokacijama u naselju. U dokaze je usvojena jedna ratna fotografija na kojoj je prikazan niz grobova uz lokalno parkiralište.

Svjedok je i sam ranjen u jednom od incidenata iz Mladićeve optužnice. Na Dobrinju je 4. februara 1994. godine ispaljena salva od tri minobacačke granate – prva je pala u Ulici Oslobodilaca Sarajeva među ljude u redu za humanitarnu pomoć i djecu koja su u blizini pohađala vjersku nastavu. Druga i treća su pale na otvorenu pijacu, iza stambenih zgrada u Ulici Mihajla Pupina i Oslobodilaca Sarajeva. Poginulo je osam, a ranjeno najmanje 18 osoba.

Mladićev branilac Branko Lukić je u prvom dijelu unakrsnog ispitivanja ukazivao da su svi vojno-sposobni stanovnici Dobrinje bili angažovani u odbrani, da su pojedini pripadnici vojske i policije u početku rata nosili civilnu odjeću, a da su u nastavku rata vojnici i policajci nosili slične uniforme.

Mladić se, inače, nakon prve pauze nije vratio u sudnicu zbog, kako je rekao njegov advokat Stojanović, "enormno visokog pritiska". Mladić je u prvi mah odbio da ga pregleda dežurno medicinsko osoblje Tribunala, tražeći da to učini njegov doktor iz Pritvorske jedinice ili da mu pritisak bude izmjeren javno u sudnici. No, nakon nekog vremena je, ipak, dopustio da ga pregledaju uz telefonske konsultacije sa doktorom iz Pritvorske jedinice. Pošto je ljekar konstatatovao da je njegovo stanje zadovoljavajuće, Mladić se vratio u sudnicu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 567

IZUZETNA OKRUTNOST: Kako su se višegradske "sitne ribe" našle na optužnici Tribunala
KRMAČA NA CENTU: Kreativna tumačenja Karadžićevih djela i riječi
VEĆINA I MANJINA: Ako su Srbi ispalili "većinu granata", ko je ispalio "ostale"
PREPOZNAVANJE: Da li je Hadžić bio na mjestu zločina
DA, ALI NE MNOGO: Đorđević priznaje i umanjuje ulogu u premeštanju kosovskih leševa