Home
SNAJPERSKI I ARTILJERIJSKI TEROR NAD DOBRINJOM
Prema iskazu Refika Sokolara, policijskog inspektora iz sarajevske opštine Novi Grad, tokom rata u sarajevskom naselju Dobrinja su se u prosjeku dešavali jedan do dva snajperska i artiljerijska incidenta dnevno. Svjedok je i sam bio žrtva jednog od incidenata navedenih u optužnici protiv Ratka Mladića
Na suđenju bivšem komandantu Glavnog štaba VRS Ratku Mladiću svjedočio je Refik Sokolar, policijski inspektor iz sarajevske opštine Novi Grad. On je tokom rata učestvovao u oko 200 istraga artiljerijskih i snajperskih incidenata u stambenom naselju Dobrinja. Prema svjedoku, u tom su se naselju tokom rata dešavali u prosjeku jedan do dva incidenta dnevno.
Prema sažetku izjava koje jeSokolar dao istražiteljima tužilaštva u 1995. i 2000. godine, većina granata ispaljena je na Dobrinjuiz pravca Nedžarića, kasarne JNA u Lukavici i Aerodromskog naselja, odnosno sa lokacija pod kontrolom srpskih snaga. Snajperima je djelovano iz pravca Teološkog fakulteta u Nedžarićima, naselja Ikića kuće i pravoslavne crkve u Veljinama.
Svjedok je u glavnom ispitivanju potvrdio da su na početku rata, dok je Dobrinja bila u potpunosti odsječena od grada, poginuli sahranjivani na improvizovanim grobljima pored parkirališta, u parkovima i na drugim lokacijama u naselju. U dokaze je usvojena jedna ratna fotografija na kojoj je prikazan niz grobova uz lokalno parkiralište.
Svjedok je i sam ranjen u jednom od incidenata iz Mladićeve optužnice. Na Dobrinju je 4. februara 1994. godine ispaljena salva od tri minobacačke granate – prva je pala u Ulici Oslobodilaca Sarajeva među ljude u redu za humanitarnu pomoć i djecu koja su u blizini pohađala vjersku nastavu. Druga i treća su pale na otvorenu pijacu, iza stambenih zgrada u Ulici Mihajla Pupina i Oslobodilaca Sarajeva. Poginulo je osam, a ranjeno najmanje 18 osoba.
Mladićev branilac Branko Lukić je u prvom dijelu unakrsnog ispitivanja ukazivao da su svi vojno-sposobni stanovnici Dobrinje bili angažovani u odbrani, da su pojedini pripadnici vojske i policije u početku rata nosili civilnu odjeću, a da su u nastavku rata vojnici i policajci nosili slične uniforme.
Mladić se, inače, nakon prve pauze nije vratio u sudnicu zbog, kako je rekao njegov advokat Stojanović, "enormno visokog pritiska". Mladić je u prvi mah odbio da ga pregleda dežurno medicinsko osoblje Tribunala, tražeći da to učini njegov doktor iz Pritvorske jedinice ili da mu pritisak bude izmjeren javno u sudnici. No, nakon nekog vremena je, ipak, dopustio da ga pregledaju uz telefonske konsultacije sa doktorom iz Pritvorske jedinice. Pošto je ljekar konstatatovao da je njegovo stanje zadovoljavajuće, Mladić se vratio u sudnicu.Vezani izvještaji
- Predmet : Mladić
- 2012-11-22 "PODEŠAVANJE" MINOBACAČKE VATRE
- 2012-11-21 VATRENI PLJUSAK NAD SARAJEVOM: 3.777 GRANATA U 12 SATI
- 2012-11-20 ISKAZ BIVŠEG ZATOČENIKA KP DOMA FOČA
- 2012-12-04 MLADIĆEVA ODBRANA: ODAKLE SU ISPALJENE "OSTALE" GRANATE?
- 2012-12-05 CIVILI "NAMERNE METE" VRS
- 2012-12-06 ZAŠTO NATO NIJE BOMBARDOVAO OBE STRANE?
TV Tribunal 567
IZUZETNA OKRUTNOST: Kako su se višegradske "sitne ribe" našle na optužnici Tribunala
KRMAČA NA CENTU: Kreativna tumačenja Karadžićevih djela i riječi
VEĆINA I MANJINA: Ako su Srbi ispalili "većinu granata", ko je ispalio "ostale"
PREPOZNAVANJE: Da li je Hadžić bio na mjestu zločina
DA, ALI NE MNOGO: Đorđević priznaje i umanjuje ulogu u premeštanju kosovskih leševa