Home



GODINE GLADI I SMRTI U SREBRENICI




Na suđenju Radovanu Karadžiću svjedočila Mirsada Malagić kojoj su nakon pada srebreničke enklave ubijeni muž i dva sina i više članova šire porodice. Za ubistva u Srebrenici su, po Karadžiću, odgovorni pojedinci koji su iskoristili situaciju da "svedu račune" za ranije razmirice sa poznanicima muslimanske nacionalnosti

Mirsada Malagić, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću Mirsada Malagić, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću

Mirsada Malagić je sa mužem i troje djece pod pritiskom lokalnih srpskih vlasti polovinom maja 1992. godine napustila porodičnu kuću u selu Voljavica kraj Bratunca. Spas su potražili u Srebrenici koja je u to vrijeme već bila spaljena i opljačkana od strane srpskih paravojnih formacija.

Postojeće zalihe hrane u Srebrenici su, kaže svjedokinja, ubrzo potrošene tako su njena porodica i druge izbjeglice iz Podrinja "bile osuđene na glad". Bili su prisiljeni da bukvalno "prose" hranu, koju su zatim davali uglavnom djeci.Svjedokinja je između ostalog navela da zbog iscrpljenosti u januaru 1993. godine više nije mogla da hoda, a lokalni ljekar joj je rekao:"Vi ste gladni, vama treba da jedete".

Nju i druge izbjeglice su, kaže svjedokinja, te zime spasili paketi koje je UN padobranima bacao u rejon Srebrenice, a kasnije su počeli stizati i humanitarni konvoji. U početku je dopremano dovoljno hrane, a potom su se količine humanitarne pomoći ponovo svele na minimum. U junu 1995. godine, prema tadašnjim procjenama, u Srebrenici se na pet kvadratnih kilometara nalazilo oko 40.000 gladnih i iznurenih ljudi.

Svjedokinja se 11. jula 1995. godine sa najmlađim sinom i svekrom uputila ka bazi Unprofora u Poročarima, dok su se preostala dva sina, muž i njegova dva brata pridružili koloni koja je kroz šume krenula ka Tuzli. U granatiranju koje je duž puta od Srebrenice do baze Unprofora pratilo izbjeglice Mirsada je ranjena gelerom, ali je ipak uspjela da stigne do Potočara. Ona, svekar i sin su se smjestili u krugu obližnje fabrike za pocinčavanje i tu proveli noć.

Sutradan popodne, 12.jula, svjedokinja je vidjela kako srpski vojnici odvode grupe muškaraca u obližnje kuće iza fabrike. Niko od tih muškaraca se nije vraćao. Dan kasnije, 13. jula u jutarnjim satima vojnici su odvojili njenog svekra i odveli ga u "bijelu kuću". Vidjela je kako su ga natjerali da u dvorištu odbaci stvari koje je nosio sa sobom. Istovremeno, nju i njenog jedanaestogodišnjeg sina su uveli u autobus kojim su zatim odvezeni u pravcu Tuzle.

Posmrtni ostaci njenog muža i jednog sina su 2009. godine idenifikovani i sahranjeni uPotočarima, gdje je dvije godine ranije sahranjen i njen svekar. Sedam dana prije nego što je dobila poziv da svjedoči na suđenju Karadžiću svjedokinja je dobila obavještenje da jepronađeno tijelo i njenog drugog sina. Identifikaciju i druge formalnosti će obaviti nakon povratka kući.

Mirsada Malagić je na kraju svjedočenja rekla da ne odlazi često u porodičnu kuću u Bratuncu jer to nije u stanju psihički da podnese. Ubijaju je samoća i uspomene na život koji je tamo živjela prije 1992. godine sa članovima porodice koje više nema.

Karadžić je u unakrsnom ispitivanju, uz uobičajene izraze "solidarnosti" kada su u pitanju žrtve, nastojao da "upotpuni sliku" onoga što se dešavalo u Srebrenici od izbijanja sukoba do pada enklave u julu 1995. godine i da dokaže da su za ubistva u Srebrenici odgovorni pojedinci koji su iskoristili situaciju da "svedu račune" za ranije razmirice sa poznanicima muslimanske nacionalnosti.

Svjedokinja je, međutim, rekla da ona i druge izbjeglice u Srebrenici nisu smatrale da je bilo ikakvog razloga za osvetu. Ona je, također, odbacila sugestiju o postojanju "muslimanske vojske" koja bi se mogla na bilo koji način porediti sa VRS. Muškarci u Srebrenici su, kako je rekla, bili "sposobni muškarci", ali ne i "sposobni vojnici" jer nisu imali gotovo nikakvo naoružanje i opremu.

Karadžić ovog puta nije insistirao na tezi da je u Srebrenici u zimu 1993. godine bilo dovoljno hrane, te nije pominjao kokoške, koze, ovce i druge domaće životinje i hranu kojih je, po njegovim ranijim tvrdnjama, bilo sasvim dovoljno.

Nakon što je iskaz Mirsade Malagić zaključen na klupu za svjedoke je pozvan istražitelj Tužilaštva Tomaš Blaščik/Tomaš Blaščik, koji je za potrebe suđenja u predmetu "Popović" pripremio knjigu sa skicama i fotografijama lokacija u području Srebrenice, na osnovu videa koji je snimio Zoran Petrović Piroćanac 13. i 14. jula 1995. godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 528

ENKLAVA KAO LOGOR: Godine gladi i smrti u Srebrenici
ČIJI SU "ARKANOVCI": Svačiji, samo ne policijski
UBRZANJE: Na proleće rasprava o žalbama hrvatskih generala
PRESUĐENA ČINJENICA: Holandija je zaista ravna zemlja