Home
TOLIMIROVA ODGOVORNOST ZA RATNE ZAROBLJENIKE
Američki vojni analitičar Ričard Batler tvrdi da je Zdravko Tolimir, kao pomoćnik komandanta za obaveštajne poslove, bio odgovoran za sudbinu ratnih zarobljenika koji su pogubljeni nakon pada Srebrenice. Mada smatra da optuženi u prvom trenutku nije znao za plan pogubljenja, Batler tvrdi da je o tome morao da bude obavešten jer niko ne bi rizikovao da plan propadne zbog Tolimirovog neznanja
Na suđenju generalu Zdravku Tolimiru, bivšem Mladićevom pomoćniku za bezbednost i obaveštajne poslove u Glavnom štabu VRS, iskaz je nastavio Ričard Batler/Richard Butler, vojni analitičar i obaveštajni oficir Službe za nacionalnu bezbednost SAD. Batler je sastavio niz izveštaja u kojima je analizirao položaj i ulogu oficira VRS u srebeničkoj operaciji u leto 1995. godine.
Na početku današnjeg iskaza, Batler je najpre ukazao da je za srpske političare u Bosni bilo "ključno" da eliminišu "Drinu kao granicu između dva sveta" što je bio jedan od strateških ciljeva formulisanih na 16. zasedanju Skupštine bosanskih Srba u maju 1992. godine. Mada je dolina Drine, od Srebrenice do Zvornika, bila naseljena pretežno Bošnjacima, ta teritorija je, po Batleru, bila geografski značajna za Srbe i predstavljala je "bazu buduće srpske države".
Batler je ukazao da su zakoni i propisi Republike Srpske predviđali poštovanje zakona ratovanja i Ženevskih konvencija kao i da su oficiri bivše JNA poput Tolimira prošli kroz obuku o zakonima koji se primenjuju o oružanim sukobima. Prema Smernicama Glavnog štaba VRS iz oktobra 1992. godine, za krivična dela protiv čovečnosti i međunarodnog prava, bila je predviđena smrtna kazna. Batler je potvrdio da se "ova krivična dela, po pravilu, vrše na organizovan način, uz sprovođenje određene politike vladajućih krugova, tokom oružanog sukoba, u sklopu širih vojnih akcija, po naređenju pretpostavljenih" što je, smatra svedok, "tačan opis okolnosti koje su se zbile u Srebrenici". U Smernicama se, ukazao je, "naglašava odgovornost starešinskog kadra da spreči zločine". Batler smatra da se ta odredba može primeniti na generala Tolimira koji je u vreme događaja u Srebrenici bio na jednom od najviših položaja u Glavnom štabu VRS a bili su mu potčinjeni svi oficiri iz ogranaka obaveštajno-bezbednosne službe.
Batler je ukazao da je VRS učinila "minimalne napore da istraži počinjene zločine". U prvoj istrazi srebreničkih zločina policija Republike Srpske je zaključila da su se "žrtve same ubile" a druga je "završila u ćorsokaku" budući da ju je, po Batleru, vodio pukovnik Ljubiša Beara, osuđen na kaznu doživotnog zatvora za zločine u Srebrenici.
U drugom delu svedočenja, Batler je ukazao da je Tolimir, kao pomoćnik komandanta za obaveštajne poslove bio odgovoran za ratne zarobljenike i prikrivanje informacija o operaciji opisanoj u optužnici čiji je cilj, po tužilaštvu, bilo "zarobljavanje, transport, ubistvo, pokopavanje i ponovno ukopavanje hiljada vojno sposobnih muškaraca u Srebrenici".
Prema dokumentu koji je poslao potčinjenim oficirima bezbednosti 12. jula 1995. godine, Tolimir je tražio da se "uhapsi što više pripadnika razbijenih muslimanskih grupa koje beže iz Srebrenice, likvidiraju oni koji pruže otpor i popišu vojno sposobni muškarci koji se evakuišu iz baze UN u Potočarima". Kada je poslao taj dopis, Tolimir, po Batleru, još nije znao da su se Mladić i njemu podređeni dogovorili da "pogube sve koje su mogli da izvuku iz mase u Potočarima" ali je kasnije sigurno obavešten jer, tvrdi svedok, niko ne bi rizikovao da Tolimir "neznanjem" pokvari plan.
Svedočenje Ričarda Batlera se nastavlja u ponedeljak.Vezani izvještaji
TV Tribunal 506
"OPASNE VEZE": Može li hrvatski zet da bude nepristrasan ekspert?
VOJNA EKSPERTIZA: Holanđani su mogli da odbrane Srebrenicu
PRIJATELJSKO OSPORAVANJE: Pobijanje iskaza i priznanja Milana Babića