Home



POLICIJA: PLANJINA KUĆA U NADLEŽNOSTI MINISTARSTVA PRAVDE




Planjina kuća u Vogošći bila je zatvorski objekat u nadležnosti ministarstva pravde, a zvanična prepiska zatvorskih upravnika i srpskih vlasti nikada nije došla do policije, tvrdi bivši načelnik kriminalističke službe srpskog Sarajeva

Simo Tuševljak, svjedok odbrane Miće Stanišića Simo Tuševljak, svjedok odbrane Miće Stanišića

Simo Tuševljak, aktuelni koordinator MUP RS na poslovima otkrivanja i dokumentovanja ratnih zločina, svedočio je o dešavanjima tokom 1992. godine na području Centra službi bezbednosti (CSB) Sarajevo-Romanija-Birač, gde je tokom rata bio načelnik kriminalističke službe. Tuševljak iskaz daje na poziv odbrane Miće Stanišića, prvog ministra policije bosanskih Srba koji se sa Stojanom Župljaninom tereti za zločine protiv nesrba počinjene 1992. godine.

Svedok je govorio o različitim procedurama, između ostalog o kažnjavanju policajaca koji počine krivična dela ili prekršaje. Protiv njih je, tvrdi, pokretan disciplinski postupak uz suspenziju tokom njegovog trajanja, ili je u slučaju težih krivičnih dela nadležnom tužilaštvu prosleđivana krivična prijava u cilju pokretanja krivičnog postupka.

Nakon usvajanja Pravilnika o disciplinskoj odgovornosti u uslovima ratnog stanja, u drugoj polovini 1992. godine, od policije je zahtevana "veća disciplina". Pravilnik je predviđao i da se "gubi mesto u službi" za prekršaje koji su do tada bili samo predmet disciplinskog postupka. Svedok tvrdi da su zbog propusta u radu smenjivani i čelni ljudi policije i kao primer naveo smenu celokupnog rukovodstva stanice javne bezbednosti na Palama krajem 1992. godine.

Tuševljak je potvrdio tezu odbrane da zatvorski objekat Planjina kuća u Vogošći nije bio u nadležnosti policije, već ministarstva pravde. Branilac je prikazao dokument opštinskih vlasti u Vogošći koje ministarstvu pravde ustupaju na korišćenje kuću Miralema Planje, gde je potom otvoreno istureno zatvorsko odeljenje u okviru Kazneno-popravnog doma Butmir. KP Dom Butmir bio je zatvor poluotvorenog tipa, naveo je svedok, u kojem su držani počinioci lakših prekršaja. Bivši policijski inspektor, međutim, tvrdi da do policije nije došao nijedan od dokumenata koje je zatvorsko rukovodstvo upućivalo lokalnim vlastima i ministarstvu pravde.

Komentarišući naredbu upravnika zatvora u Vogošći iz maja 1992. godine u kojoj se navodi je zadržano 20 lica nad kojima se vrši "operativna obrada", svedok je rekao da se to neko "igrao terminologijom". On kaže da nije bilo moguće vršiti operativnu obradu zatvorenika u periodu kada stanica policije u Vogošći nije imala odeljenje kriminalističke policije.

Simo Tuševljak nastaviće iskaz u ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 503

"TAZBINSKA ODGOVORNOST": Zašto je uhapšen Hajrudin Karić?
DOKAZI ODBRANE: Ministar policije se odriče zatvora i logora
VIDEOTEKA: S kakvom je namerom ubijao Goran Jelisić?