Home



ŠEŠELJ TRAŽI OSLOBAĐAJUĆU PRESUDU I 10 MILIONA EURA




Tužilaštvo smatra da dokazi izvedeni u dosadašnjem toku suđenja Vojislavu Šešelju "mogu dovesti do osuđujuće presude". Po Šešelju, odbacivanje svih navoda iz optužnice je "jedina odluka" koju Veće može da donese "služeći svojoj savesti, osećanju časti i profesiji". Optuženi traži i odštetu od 10 miliona eura i nagoveštava da bi mogao da tuži UN, sudije i tužioce jer su "učestvovali u zajedničkom poslu koji je doveo do tako loših rezultata"

Vojislav Šešelj u sudnici TribunalaVojislav Šešelj u sudnici Tribunala

"Tužilaštvo je navelo konkretne dokaze koji mogu dovesti do osuđujuće presude", rekao je tužilac Matijas Markusen/Mathias Marcussen u završnici argumentacije po pravilu 98 bis na suđenju lideru srpskih radikala Vojislavu Šešelju. To pravilo omogućava optuženom da traži oslobađajuću presudu ukoliko Veće zaključi da dokazi koje je izvelo tužilaštvo ne mogu da podrže osuđujuću presudu.

Izvedeni dokazi, po tužiocu, pokazuju da je "optuženi stekao popularnost putem propagiranja četničke ideologije i oživljavanja četničkih vojnih organizacija" kao i da je nameravao "stvoriti Veliku Srbiju putem straha i nasilja" u čemu su, zajedno sa njim učestvovali i drugi članovi udruženog zločinačkog poduhvata. Tužilac je, potom, podsetio Veće na nekoliko Šešeljevih javnih nastupa u kojima optuženi poziva da se nersbi "dokrajče tako da se nikad ne vrate", preti da će "teći reke krvi", da je "osveta slepa" i da će "stradati nevini". Po tužiocu, ovakve izjave optuženog su imale "dubok uticaj na sprovođenje udruženog zločinačkog poduhvata" sa ciljem progona nesrpskog stanovništva u Vojvodini, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

U odgovoru na argumente tužilaštva, Šešelj je ukazao da je predsedniku Tribunala podneo "40 krivičnih prijava protiv svedoka optužbe koji su lažno svedočili". Rekao je, takođe, da se nije služio "govorom mržnje već govorom upozorenja", te da su "njegovi govori pre rata bili oštriji jer je želeo da se izbegne rat i da hrvatsko i bosansko rukovodstvo odustanu od otcepljenja". Ipak, Šešelj je i danas rekao da će "cela Bosna kad-tad biti srpska" jer "ovakva kakva je sad ona ne može dugoročno da postoji" kao što, po njemu, "ni Hrvatska ne može da postoji u sadašnjim granicama". Njegovi govori su, smatra,bili "proročanski" ali ga, kaže, "nisu slušali niti su ga tretirali ozbiljno".

Šešelj smatra da je "očigledno da tužilaštvo u ovom procesu ništa nije dokazalo" kao i da je oslobađajuća presuda i odbacivanje svih navoda iz optužnice "jedina odluka" koju Veće može da donese "služeći svojoj savesti, osećanju časti i profesiji".

Optuženi je danas precizirao da "kao izraz dobre volje" traži 10 miliona eura odštete čiju isplatu očekuje "odmah" jer ako se, kako kaže "bude otezalo" njegov krajnji zahtev će biti 100 miliona eura. Na kraju je obavestio Veće da "ima pripremljenog advokata u Njujorku", koji će "da tuži UN" a takođe je nagovestio da bi mogao da tuži i sudije i tužioce "na osnovu principa njihove solidarne odgovornosti jer su učestvovali u jednom zajedničkom poslu koji je doveo do tako loših rezultata".

Predsedavajući sudija Antoneti/Antonetti je rekao da će odluka o Šešeljevim zahtevima biti doneta "u narednih nekoliko nedelja ili meseci" jer Veće mora da pregleda 1.300 dokaznih predmeta i pročita više od 16.000 stranica transkripta.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 489

I JARE I PARE: Šešelj traži slobodu i 10 miliona eura
MUKE S PAMĆENJEM: Nevoljni svjedok misli jedno a govori drugo
OSTATI ŽIV: Ispovjest preživjelog sa stratišta u Nezuku