Home
PROVERA VERODOSTOJNOSTI PRESRETNUTIH RAZGOVORA
U postupku dokazivanja autentičnosti i pouzdanosti presretnutih komunikacija oficira vojske i policije RS koje su 1995. godine snimile prislušne službe vojske i policije BiH, tužilaštvo je na suđenju Zdravku Tolimiru na klupu za svedoke izvelo Stefani Friz, bivšu istražiteljku tužilaštva koja je od 1995. godine bila angažovana na prikupljanju i analizi materijala vezanih za presretnute razgovore
Stephanie Frease, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru
Tužilaštvo je danas na suđenju Zdravku Tolimiru u spise uvelo iskaz bivše istražiteljke Stefani Friz/Stephanie Frease sa prethodnog suđenja za zločine u Srebrenici i Žepi, vezano za prikupljanje, analizu i utvrđivanje autentičnosti presretnutih komunikacija oficira vojske i policije RS koje su snimile prislušne službe vojske i policije BiH. Dodatnim pitanjima, tužilac je nastojao da precizira kriterijume i postupak u kojem je utvrđivana verodostojnost tog materijala.
Za postojanje snimaka i transkripata presretnutih razgovora tužilaštvo je čulo još na početku srebreničke istrage 1995. godine, ali je od vlasti u Sarajevu prve dokumente dobilo tek u martu 1998. godine – rekla je Friz. Radilo se o 550 stranica fotokopiranih transkripata razgovora presretnutih u periodu od 9. do 30. jula 1995. godine. Sledećeg meseca tužilaštvo dobija i 134 sveske u koje su operateri upisivali sadržaj presretnutih razgovora, da bi u maju 1999. kolekcija bila dopunjena sa dodatnih 57 svezaka i dve kompjuterske diskete. Zatim, 2000. godine u posed tužilaštva dolaze i dve kutije audio traka sa snimljenim razgovorima.
Na analizi ovog materijala Stefani Friz je radila neprekidno do 2000. godine kada je napustila tužilaštvo. Uz pomoć tima stručnjaka, prevodilaca i analitičara utvrđivala je pouzdanost i autentičnost materijala upoređujući ga sa drugim dokumentima i vazdušnim snimcima i iz istog perioda. Friz je kreirala i bazu podataka u kojoj su sistematizovani svi dokumenti vezani za presretnute razgovore.
U okviru priprema za suđenje "Srebreničkoj sedmorki" koje je počelo 2006. godine, tužilaštvo je ponovo angažovalo Stefani Friz kako bi napravila uporednu analizu postojećeg sa novim materijalom dobijenim nakon njenog odlaska iz Tribunala. Agencija za informacije i dokumentaciju BiH je, naime, 2001. godine dostavila tužilaštvu 4 diskete sa transkriptima razgovora koje je 1995. snimila prislušna služba Državne bezbednosti BiH.
Početni skepticizam koji su istražitelji imali u vezi sa ovim materijalom, opisala je Friz, otklonjen je nakon detaljne analize svih verzija presretnutih razgovora od snimaka preko rukopisa u sveskama do prekucanih kopija u elektronskoj formi. Tvrdi da nikada nje naišla na dokument koji bi doveo u sumnju čitavu kolekciju.
Povezivanjem presretnutih komunikacija sa drugim dokumentima vezanim za isti vremenski period i lokacije koje se u razgovoru pominju, dodatno je potvrđivana njihova autentičnost. Među njima su, potvrdila je Friz je i razgovori pukovnika Ljubiše Beare, bezbednjaka Glavnog štaba VRS i komandanta 65. zaštitnog puka Zorana Malinića zvanog Zoka od 13. jula 1995. godine. U prvom razgovoru oko 11 sati, Malinić obaveštava Bearu o 400 muslimana zarobljenih u Konjević Polju koje će sprovesti na obližnje igralište. U drugom vođenom oko 14 časova on navodi da ih je sada hiljadu a Beara kaže "naguraj ih sve na igralište".
Friz je sa ovim razgovorima povezala dva dokumenta – naređenje iz komande 65. zaštitnog puka od 13, jula 1995. o postupanju sa "1.000 zarobljenika u reonu Konjević Polja" kao i vazdušnim snimcima fudbalskog igrališta kraj Konjević Polja od 13. jula 1995. čiji je teren ispunjen velikim grupom ljudi.
Stefani Friz sutra nastavlja svedočenje.
Vezani izvještaji
- Predmet : Tolimir - "Srebrenica"
- 2010-09-06 TOLIMIR: SARAJEVO I UN "ETNIČKI OČISTILI" ŽEPU
- 2010-09-02 BOMBARDOVANJE I PREGOVARANJE
- 2010-09-01 "ŽRTVOVANJE" ŽEPE
- 2010-09-08 DOKAZI O AUTENTIČNOSTI PRESRETNUTIH RAZGOVORA
- 2010-09-10 TOLIMIR: PRESRETNUTE RAZGOVORE "KREIRALA" SLUŽBA BEZBEDNOSTI BIH
- 2010-09-13 TOLIMIR: PRESRETNUTI RAZGOVORI "DORAĐIVANI" U AMERICI
TV Tribunal 466
SARAJEVO 1992.-1995.: Bespomoćna žrtva ili logor pun vojnih ciljeva
DEPORTACIJA ILI EVAKUACIJA: Ko je sve saučestvovao u etničkom čišćenju Žepe
RATNA LINGVISTIKA: Da li su vojska i policija čistili smeće u Kotor Varoši?
JEDNAKOST ORUŽJA: Šešelj hoće tužiočev bokal i staklenu čašu