Home
KENIJSKI POSMATRAČ U SREBRENICI
Pukovnik Džozef Kingori je kao pripadnik tima vojnih posmatrača UN bio očevidac pada Srebrenice. O tome je, 2007. i 2008. godine svedočio na suđenju sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba u međuvremenu osuđenih za zločine u Srebrenici i Žepi, a njegov iskaz je danas uvršten u dokaze na suđenju generalu Zdravku Tolimiru
Na suđenju Zdravku Tolimiru, bivšem Mladićevom pomoćniku za bezbednost u Glavnom štabu VRS optuženom za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi 1995. godine, tužilac je u dokaze uveo iskaz penzionisanog kenijskog pukovnika Džozefa/Josef Kingorija iz predmeta "Popović i ostali", u kojem je svedočio 2007. i 2008. godine.
Odgovarajući na nekoliko dodatnih pitanja tužioca kenijski oficir je danas precizirao da je u Srebrenici nakon 6. jula 1995. godine - kada je počeo napad VRS na enklavu - bio svedok "granatiranja civilnih ciljeva i pogibije civila". Cilj granatiranja je, po njemu, bio da se stanovništvo primora da napusti srebreničku enklavu.
Kingori je i u ovom svedočenju ponovio da su mu "oficiri bosanskih Srba otvoreno rekli" da žele da se stanovništvo Srebrenice iseli jer taj grad smatraju svojim. U izveštaju od 8. jula 1995. godine upućenom iz Srebrenice komandi posmatračke misije UN u sektoru Severoistok, navodi se da je do dva sata popodne tog dana na grad palo 100 granata.
Pred bazom Holandskog bataljona UN u Potočarima Kingori je bio svedok odvajanja muškaraca od njihovih porodica i ukrcavanja žena i dece u autobuse kojima su odvoženi iz enklave. Muškarci su, potvrdio je svedok, zatvoreni u obližnju belu kuću gde su bili sabijeni jedan do drugog i "gde gotovo nije moglo da se diše".
Kenijski oficir se prepoznao na video snimcima koje mu je predočio tužilac, i identifikovao generala Mladića i vojnike i oficire VRS s kojima je tada razgovarao u nastojanju da se nađe rešenje za zatočene muškarce. Ukazao je takođe na deo snimka na kome se vidi hrpa torbi i drugih ličnih stvari ispred bele kuće. Zatvorene muškarce pripadnici VRS primorali su da pre ulaska u kuću ostave svoje stvari. Time je bila otežana njihova eventualna identifikacija, objasnio je Kingori i dodao da je to što su muškarcima oduzete lične stvari i dokumenta "ukazivalo na neku lošu nameru".
Odgovarajući na pitanja optuženog generala Tolimira, Kingori je potvrdio da je deo misije vojnih posmatrača UN bio i provera sigurnosti skladišta u kojima je čuvano teško naoružanje oduzeto od Bošnjaka nakon proglašenja Srebrenice zaštićenom zonom. Na Tolimirovu primedbu da nije oduzeto i pešadijsko naoružanje Kingori je rekao da nije bilo moguće kontrolisati svaki komad lakog oružja kao što su kalašnjikovi i pištolji i naglasio da se ono ne može porediti sa teškim naoružanjem kao što su tenkovi, minobacači, haubice i ostalo čime su raspolagale snage bosanskih Srba oko enklave.
Džozef Kingori nastavlja svedočenje sutra.
Vezani izvještaji
- Predmet : Tolimir - "Srebrenica"
- 2010-09-13 TOLIMIR: PRESRETNUTI RAZGOVORI "DORAĐIVANI" U AMERICI
- 2010-09-10 TOLIMIR: PRESRETNUTE RAZGOVORE "KREIRALA" SLUŽBA BEZBEDNOSTI BIH
- 2010-09-08 DOKAZI O AUTENTIČNOSTI PRESRETNUTIH RAZGOVORA
- 2010-09-15 DA LI JE SREBRENICA BILA DEMILITARIZOVANA?
- 2010-09-16 TOLIMIR: "SAMOISELJAVANJE" MUSLIMANA IZ SREBRENICE
- 2010-09-20 TOLIMIR OPTUŽUJE VOJNE POSMATRAČE ZA KUKAVIČLUK
TV Tribunal 467
SARAJEVSKI BILJEZI: Bolnica zvana švajcarski sir i tramvaj zvani meta
LOŠE NAMERE: Zašto su odvojenim muškarcima oduzeti dokumenti ;
HOTEL ILI LOGOR: Kako je Župljaninova komisija opisala "pogodnosti Omarske"