Home



NOVI ELEMENT NEIZVESNOSTI NA SUĐENJU MILOŠEVIĆU




Kako će se razvoj u Srbiji nakon atentata na Zorana Djindjića i pronalaženja posmrtnih ostataka Ivana Stambolića odraziti na nastavak sudjenja Slobodanu Miloševiću?

Slobodan Milošević ulazi u sudnicu TribunalaSlobodan Milošević ulazi u sudnicu Tribunala

Razvoj u Beogradu i Srbiji nakon atentata na premijera Zorana Djindjića i pronalaženja posmrtnih ostataka bivšeg predsednika Ivana Stambolića unosi nove elemente neizvesnosti u nastavak sudjenja Slobodanu Miloševiću.

Obračun koji su vlasti u Beogradu započele sa političko-kriminalnim podzemljem, a u kojem su se u ulozi osumnjičenih našli kako sam Milošević tako i pojedini članovi njegove porodice i partije, haški optuženik doživljava kao "monstruoznu zaveru" usmerenu protiv njega i njegove odbrane pred Tribunalom.

U tu su "zaveru", kako je Milošević prošle sedmice pokušavao da uveri javnost i sudije, uključeni sadašnji "kvislinški režim" u Srbiji, zatim mediji kojima taj režim manipuliše i, konačno, haško tužilaštvo koje, kako je optuženi samouvereno tvrdio, "svakodnevno doživljava fijasko" u nastojanju da dokaže navode svojih "lažnih optužnica".

Moguće je da Milošević u to zaista veruje, ali nije uspeo da uveri sudije: Ričard Mej/Richard May je takve njegove tvrdnje ocenio kao "ništa drugo nego divlje optužbe".

Razvoj u Beogradu, a posebno hapšenje vidjenijih članova udruženja "Sloboda" na čelu sa njegovim predsednikom Dimitrijom Bjelicom i poternica koja je raspisana za Mirjanom Marković, objektivno otežavaju odbranu Slobodana Miloševića, onako kako je on zamislio i vodi. Aktivisti udruženja "Sloboda" angažovani su na pripremi odbrane, a posebno na prikupljanju kompromitujućih informacija kojima optuženi nastoji da ospori kredibilitet svedokâ optužbe. S druge strane, u dosadašnjim Miloševićevim nastupima nije bilo teško uočiti ideološke tirade i literarne pasaže koji nesumnjivo potiču iz pera njegove supruge.

Bez obzira kakva je, ako ikakva, bila relevantnost i dokazna vrednost doprinosa Mirjane Marković i udruženja "Sloboda" njegovoj odbrani, Milošević je u njih verovao i na njih se oslanjao. Te se sada, logično, oseća uskraćenim i osujećenim.

Drugi, i još ozbiljniji problem koji bi mogao dramatično da se odrazi na nastavak sudjenja, jeste neizvesnost u pogledu toga da li će, i kada, Mirjana Marković biti ponovo u stanju da svog supruga poseti u haškom pritvoru. Shvatanje da to neće biti moguće u doglednoj budućnosti, a možda i uopšte, moglo bi u značajnoj meri da se odrazi na Miloševićevu sposobnost, pa i zainteresovanost, za nastavak sudjenja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 142

SREBRENIČKA ISTRAGA 1992.-1995.: Naser Orić u pritvoru Haškog tribunala
BIJELJINA, 1. APRIL 1992.: Prva etapa u četvorogodišnjoj kampanji etničkog čišćenja
BESKRAJNA PRIČA: Sve ima svoj kraj, pa i "slučaj Čelebići"
NEPOŠTOVANJE SUDA: Prva haška optužnica protiv novinara