Home



NOVI ZAHTJEVI ČERMAKA I MARKAČA ZA PRIVREMENO OSLOBAĐANJE




Ivan Čermak i Mladen Markač - koji se terete za zločine tokom i nakon operacije "Oluja" - uložili nove zahtjeve za privremeno oslobadjanje nakon što su im prvi takvi zahtjevi početkom maja odbijeni

Ivan Čermak i Mladen Markač u sudnici TribunalaIvan Čermak i Mladen Markač u sudnici Tribunala

Ivan Čermak i Mladen Markač uložili su nove zahtjeve za privremeno oslobadjanje nakon što su im prvi takvi zahtjevi početkom maja odbijeni, medju ostalim, i zbog protivljenja optužbe.

Glavna tužiteljica je tražila da optuženi u pritvoru obave intervjue s istražiteljima, što je prošlog mjeseca i obavljeno. Smatra li Carla Del Ponte da su sad ispunjeni svi preduvjeti za privremeno oslobadjanje Čermaka i Markača - zasad nije poznato, budući da odgovor tužiteljstva na njihov ponovljeni zahtjev još nije objavljen.

Raspravno vijeće je, kao jedan od razloga za odbijanje privremenog oslobadjanja, navelo kako nije uvjereno da bi se generali vratili u Den Haag na sudjenje, budući da su optuženi za izuzetno teške zločine - počinjene tokom i nakon operacije "Oluja" u ljeto 1995. - za koje bi, ukoliko budu proglašenim krivim, mogli biti osudjeni na duge zatvorske kazne.

U svom ponovljenom zahtjevu, optuženi ističu da su za vrijeme istraga, kao i nakon podizanja optužnice i dobrovoljne predaje, bez rezervi suradjivali s Tribunalom, iako su znali da ih se sumnjičilo, i kasnije teretilo, za teške zločine.

Čermak i Markač smatraju da je Tribunal "jedino medjunarodno priznato pravno tijelo pred kojim se mogu braniti i odgovoriti na optužnicu", navodi se u podnescima obrane. Optuženi su "svjesni političkih i ekonomskih problema kojima bi bio izložen njihov narod, ako se optuženici koji borave u Hrvatskoj ne bi pojavili pred Tribunalom".

Priložene su garancije optuženih da neće pokušati utjecati na svjedoke i žrtve, kao i garancije hrvatske Vlade da će biti provedeni svi nalozi Tribunala u vezi s optuženima.

U periodu od 4. augusta do 15. novembra 1995, Čermak je bio zapovjednik Kninskog zbornog područja, a Markač zapovjednik Specijalne policije hrvatskog MUP-a. Tužitelj ih tereti za sudjelovanje u "udruženom zločinačkom poduhvatu kojemu je cilj bilo nasilno i trajno uklanjanje srpskog stanovništva" iz južnog dijela Krajine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 201

ČIŠĆENJE KLJUČA: "Nepodnošljiv mir" je prepreka za seobu naroda
POBIJANJE DOKAZA: Popravno svjedočenje admirala Jokića
GENERALI O GENERALU: Privatne vrline i javni gresi Ratka Mladića