Home



PONOVNO ODBIJEN ZAHTJEV ZA PRIVREMENO OSLOBADJANJE ČERMAKA I MARKAČA




Raspravno vijeće smatra da u ponovljenom zahtjevu iz jula nema novih argumenata koji bi naveli vijeće da promijeni prvobitnu odluku donesenu u aprilu 2004.

Ivan Čermak i Mladen Markač u sudnici TribunalaIvan Čermak i Mladen Markač u sudnici Tribunala

Raspravno vijeće, koje vodi predmet protiv Ivana Čermaka i Mladena Markača, odbilo je i drugi zahtjev hrvatskih generala za privremeno puštanje na slobodu, ocijenivši da u ponovljenom zahtjevu nema novih argumenata koji bi naveli vijeće da promijeni prvobitnu odluku.

Tužiteljstvo se nije protivilo drugom zahtjevu optuženih za privremenim oslobadjanjem, što je povećalo očekivanja da će suci tokom ili nakon ljetne pauze odobriti taj zahtjev. No, Raspravno vijeće je ocijenilo da je tužiteljstvo “prilično dvosmisleno”, budući da se ono “ne protivi”, ali “niti zagovara oslobadjanje”. Suci dodaju da su argumenti protiv oslobadjanja koje je tužiteljstvo iznijelo na prvom saslušanju o tom pitanju, “bili vrlo uvjerljivi”.

“Optužbe (za zločine nad srpskim civilima tokom i nakon “Oluje”) su i dalje teške”, a to bi, smatra Vijeće, moglo utjecati na spremnost optuženih da se vrate u pritvor. K tome, “nisu izneseni novi argumenti” koji bi promijenili prethodne zaključke sudaca “da bi optuženi mogli predstavljati opasnost za žrtve i svjedoke, što je važno pitanje”, zaključilo je vijeće, kojim predsjedava australski sudac Kevin Parker.

U pogledu garancija hrvatske vlade da će se optuženi, u slučaju privremenog oslobadjanja, pojaviti u Haagu kad to vijeće zatraži, Vijeće ukazuje kako Hrvatska još uvijek nije uhapsila Antu Gotovinu, optuženog za iste zločine. Iako prihvaća da se suradnja Hrvatske s Tribunalom poboljšala, vijeće smatra da će se ta suradnja moći procijeniti tek “s vremenom”.

U periodu izmedju odbijanja prvog zahtjeva za oslobadjanje i ulaganja drugog, Čermak i Markač su u pritvoru dali intervjue istražiteljima - što je bio jedan od preduvjeta da se tužitelji prestanu protiviti privremenom oslobadjanju. Medjutim, za suce Parkera, Carmela Agiusa/Karmela Adjijusa i Jean-Claude Antonettija/Žan-Klod Antonetija to ne predstavlja “značajnu promjenu” koja bi ih navela da promijene svoja stajališta.

Advokati optuženih će sada, kako najavljuju hrvatski mediji, tražiti od Žalbenog vijeća da im dopusti ulaganje žalbe na odluku sudaca.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 204

KRIZA SVEDOKA: Kako braniti Miloševića uprkos njemu samom
ČEKAJUĆI SUĐENJE: Sudije uče pravoslavni kalendar
TEŽINA OPTUŽBI: Hrvatski generali ostaju u pritvoru
LISTA ČEKANJA: Tri nova suđenja do kraja godine