Home



MLADIĆEVE NEUKUSNE UPADICE O SREBRENIČKIM ŽRTVAMA




Kada je branilac pitao holandskog pukovnika Elka Kostera da li je u julu 1995. godine devetorici ubijenih civila u blizini baze UN u Potočarima skinuo gornji deo garderobe da se uveri u tačnost svoje procene da im je pucano u leđa i da su ulazne rane širine dva centimetra, general Mladić glasno sugerisao zastupniku da pita svedoka da li je žrtvama skinuo donji deo odeće da vidi "da li su sunećeni", kako bi se znalo da se zaista radi o Muslimanima. Sudijama, koje su ga u nekoliko navrata opominjali zbog glasnih komentara, je očito promakla ova upadica optuženog

Eelco Koster, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Eelco Koster, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Na suđenju Ratku Mladiću poslednji svedok uoči letnje sudske pauze bio je holandski oficir Elko/Eelco Koster, koji je od januara do jula 1995. godine bio oficir za logistiku Holandskog bataljona UN u Srebrenici. U izjavi datoj haškim istražiteljima u još u septembru 1995. godine - dva meseca nakon povlačenja UN iz Srebrenice – opisao je kako je izgledao napad Mladićevih snaga na zaštićenu enklavu. Izjava je uvedena u dokaze, a njen sažetak je pročitan u sudnici.

Svedok je 10. jula 1995. godine, kada je postalo jasno da će srpska vojska ući u grad, bio u grupi od 30 holandskih vojnika i oficira kojima je naređeno da obezbede put od Srebrenice do baze UN u Potočarima kako bi se muslimanskim civilima omogućilo da se tamo sklone. Video je, kaže, hiljade izbeglica kako idu prema bazi, a među njima najviše žena, dece i staraca. Muškarci i dečaci su, tvrdi, 12. i 13. jula odvajani od porodica i jedan broj njih je bio smešten u Belu kuću.

Svedok se tih dana nekoliko puta sreo sa generalom Mladićem koga je opisao kao nadmenog oficira koji se sa prezirom odnosio prema komandantu Holandskog bataljona koji je tražio sastanak. Mladić je, prema Kosteru, rekao "da ga nije briga za UN" i da će raditi "po svom", odnosno da će odmah evakuisati civile iz Srebrenice. Na Kosterove proteste je, navodno, uzvratio pretnjom da će "imati problema svi koji mu se budu protivili".

Najupečatljiviji događaj kojem je svedok prisustvovao u Potočarima odigrao se 13. jula kada je sa još dva pripadnika Holandskog bataljona u blizini baze otkrio tela devetorice ubijenih muškaraca. Opisujući taj incident, rekao je da su ležali u travi sa rupama od metaka širine dva centimetra u leđima. Rane su, kaže, bile svima po sredini leđa, tela su bila poređana jedno do drugog u istom smeru i svi su ležali na stomaku, što bi mogli biti pokazatelji da su bili streljani s leđa. Dodao je i da je krv na ranama još bila sveža, na osnovu čega zaključuje da su ubijeni nekoliko sati ranije. Pored tela nije bilo nikakvog oružja i bili su, prisetio se, obučeni "kao civili". Kada ih je opazio jedan srpski vojnik, on i njegove kolege iz Holandskog bataljona u strahu su počeli da se povlače sa te lokacije, a usput su, kada je na njih zapucano, bacili dokumente koje su pronašli pored žrtava. Iz Srebrenice se zajedno sa drugim pripadnicima UN snaga povukao 21. jula.

Branilac Petrušić je u unakrsnom ispitivanju nastojao da ospori svedokova zapažanja u vezi sa pomenutim leševima, sugerišući da on nije mogao dobro da vidi ulazne rane na leđima jer su žrtve bile obučene. Pitao ga je da li su on i pripadnici njegovog bataljona pokušali da sa leševa uklone gornje delove odeće kako bi bolje videli rane, na šta je svedok odgovorio odrečno i dodao da su rane bile "vidljive kroz odeću".

U tom trenutku u ispitivanje se upadicom "uključio" Ratko Mladić, koji takve stvari, inače, redovno praktikuje, zbog čega je i danas i ranijih dana više puta opomenut od predsedavajućeg sudije Orija/Orie. Glasnije nego inače, tako da se i na galeriji za publiku moglo čuti, sugerisao je svom zastupniku da pita svedoka da li je sa žrtava skinuo donji deo odeće kako bi proverio "da li su sunećeni", odnosno da li se zaista radilo o Muslimanima. Branilac Petrušić nije uvažio neukusnu sugestiju svog klijenta, ali je nešto kasnije pitao Kostera kako je mogao da zna da li se radilo o srpskim ili muslimanskim žrtvama. Svedok je rekao da to tada sa sigurnošću nije mogao da utvrdi, a u dodatnom ispitivanju od strane tužioca rekao je da u Srebrenici tih dana nije video nijednog Srbina koji nije bio u uniformi. Na pitanje sudije Orija je, doduše, priznao da se Srbi i Muslimani po fizičkom izgledu nisu mogli raspoznati.

Budući da je danas saopšteno da je veće odbacilo zahtev odbrane za šestomesečno odlaganje, nastavak procesa zakazan je za 21. avgust, nakon letnje sudske pauze. Pored toga, odbrana je tražila da se broj radnih dana sedmično smanji sa pet na četiri zbog Mladićevog narušenog zdravlja, ali je i taj zahtev odbačen uz obrazloženje da takva odluka mora biti opravdana detaljnim lekarskim izveštajem. Odobren je, međutim, zahtev odbrane da zasedanja nakon letnje sudske pauze počinju pola sata kasnije nego do sada.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 552

GRAD NA DLANU I NIŠANU: Mladić se ponosio nadimkom "Bič Sarajeva"
ZAVRŠNE REČI: Doživotni zatvor ili sloboda za Zdravka Tolimira
NEDOSTOJNO OFICIRA: Sudijski ukor Mladiću i odbrani zbog vrijeđanja svjedoka