Home



POLICAJAC SE NE SEĆA LOGORA ZA CIVILE




Ratni načelnik kriminalističke službe u Centru službi bezbednosti srpskog dela Sarajeva "se ne seća" da je 1992. godine policija upravljala zatočeničkim centrima za civile bilo gde u Bosni i Hercegovini, a propustio je čak da iz medija te godine sazna o postojanju logora Omarska, Keraterm i Trnopolje

Simo Tuševljak, svjedok odbrane Miće Stanišića Simo Tuševljak, svjedok odbrane Miće Stanišića

Na suđenju zvaničnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu nastavljeno je unakrsno ispitivanje Sime Tuševljaka, ratnog načelnika kriminalističke službe u Centru službi bezbednosti (CSB) Sarajevo-Romanija-Birač. Optužnica tereti Stanišića i Župljanina za zločine nad Hrvatima i Muslimanima počinjene 1992. godine u 20 bosansko-hercegovačkih opština.

Nakon izbijanja "velikog skandala" u vezi sa masovnom krađom "golfova" iz Tvornice automobila Sarajevo (TAS) u Vogošći, policija je, tvrdi optužba, posvetila značajne resurse rasvetljavanju tih slučajeva. O krađama se raspravljalo i na sednicama vlade iz čijih se zapisnika moglo videti da je vlada smatrala automobile u TAS svojim vlasništvom, obrazlažući da je to ratni plen.

Na sugestiju tužiteljice da bi bilo "pametnije" da su se resursi policije koji su, prema Tuševljakovim tvrdnjama bili ograničeni, koristili da se spreči ubijanje, pljačka i proterivanje nesrba, svedok je odgovorio da se nakon jula 1992. godine "i to radilo".

Tuševljak je, prema tužiteljičnom zaključku, tvrdio da ima "potpuno neznanje" u vezi sa učešćem policije u "držanju zatvorenika van regularnih zatvorskih objekata" na području CSB Sarajevo ili van njega 1992. godine. On tvrdi da je policija isključivo zadržavala privedene osobe u staničnom pritvoru i u okviru zakonskog roka od najviše 72 sata. Nije se takođe mogao setiti ni da je 11. jula 1992. godine, na prvom kolegijumu rukovodnih radnika MUP RS, Stojan Župljanin govorio o logorima u Prijedoru. Svedok je naveo da se "ne seća ni šta je sam govorio", a tada je bio "radostan" pošto je prvi put od početka rata otišao u Beograd. Ne seća se ni publiciteta koji su u medijima tokom leta 1992. godine dobili logori Omarska, Keraterm i Trnopolje.

Kako je tokom glavnog ispitivanja Tuševljak govorio da je policija primenjivala disciplinske mere protiv policajaca koji su činili prekršaje, te je kao primer naveo da je 1992. godine smenjeno rukovodstvo SJB Pale, tužiteljica mu je predočila dokument o primopredaji dužnosti u toj stanici tek u februaru 1993. godine. U izveštaju koji je načelnik kriminalističke službe policijske stanice na Palama sastavio nakon smene načelnika Malka Koromana, navodi se da su neki zaposleni 1992. godine bili uključeni u kriminalne aktivnosti, ali da nije bilo volje od strane načelnika Koromana i Sime Tuševljaka da se to spreči. Svedok je odbacio te tvrdnje i naveo da nije imao nijedan razlog da ikog štiti.

Sa tužiteljicom se, konačno, složio da Koromanu ipak nisu izrečene disciplinske mere zbog propusta u radu, već je samo premešten na drugu poziciju. Tuševljak je još jednom odbacio sopstvenu odgovornost i naveo da je samo načelnik CSB imao ovlašćenje da smeni Koromana.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 503

"TAZBINSKA ODGOVORNOST": Zašto je uhapšen Hajrudin Karić?
DOKAZI ODBRANE: Ministar policije se odriče zatvora i logora
VIDEOTEKA: S kakvom je namerom ubijao Goran Jelisić?