Home



MILOŠEVIĆ SUTRA PRVI PUT PRED HAŠKIM SUDIJAMA




Minimalne šanse da će optuženi, na sutrašnjem prvom pojavljivanju pred Tribunalom, imati priliku da kaže bilo šta drugo osim "kriv sam" ili "nisam kriv." Ukoliko prizna krivicu Miloševiću se ne bi sudilo već bi mu se samo odmerila kazna; ako kaže da nije kriv započinje predraspravna faza postupka; a ukoliko odbije da odgovori sudije će će naložiti da se u zapisnik uvede da se optuženi izjasnio sa "nisam kriv"

"Suđenje 21. veka", kako su u zapadnim medijima već nazvali proces Slobodanu Miloševiću, formalno će se otvoriti sutra takozvanim prvim pojavljivanjem optuženog pred Tribunalom. Prema Pravilima postupka, optuženi se neposredno nakon dolaska u pritvor Tribunala izvodi pred sudije da bi se izjasnio da li je kriv, ili nevin, za ono za šta ga tereti tužilac. Milošević će sutra biti pozvan da se izjasni o četiri tačke optužnice za zločine na Kosovu. U tri se tereti za zločine protiv čovečnosti, a u jednoj za kršenja zakona ili običaja ratovanja. Tako je, naime, pravno kvalifikovana njegova odgovornost za deportaciju više od 700.000 kosovskih Albanaca; ubistva civila i progon na političkim, rasnim i verskim osnovama.

"Suđenje veka" moglo bi da bude veoma kratko i da se praktično već sutra završi, ukoliko se Milošević izjasni da je kriv za zločine za koje je optužen. Sudijama bi ostalo samo da se uvere da je takvo njegovo izjašnjavanje dobrovoljno, dato sa punom svešću o posledicama, da nije dvosmisleno i da ima dovoljno činjeničnih osnova o postojanju krivičnih dela i učešću optuženog u njima. Ako bi zaključilo da su ispunjeni svi uslovi za prihvatanje takvog izjašnjavanja, Sudsko veće bi Miloševića proglasilo krivim i naložilo sekretaru suda da zakaže raspravu pred izricanje kazne, na kojoj bi strane - optužba i odbrana - ukazivale na otežavajuće ili olakšavajuće okolnosti, koje bi mogle da utiču na visinu kazne. Priznanje krivice se, po pravilu, uzima za olakšavajuću okolnost, ali postoje i izuzeci. Jedan od njih je bivši premijer Ruande Žan/Jean Kambanda,koji se izjasnio da je kriv za genocid, ali ga je tribunal za Ruandu ipak osudilo na doživotni zatvor, a Žalbeno veće - koje je isto za oba Tribunala, Haški i onaj u Aruši - je potvrdilo tu presudu.

Ukoliko se, pak, Milošević sutra izjasni da nije kriv - "suđenje veka" bi počelo. Tužilac bi bio dužan da što je pre obelodani odbrani dokazni materijal na osnovu kojeg je optužnica potvrđena, a odbrana bi nakon toga imala 60 dana za podnošenje preliminarnih prigovora. Imajući u vidu prethodne izjave optuženog, koji Haški tribunal smatra "cirkusom" i "produženom rukom NATO", logično je očekivati da će njegovi branioci podneti čitav niz prigovora na legalnost i legitimnost Tribunala, kao i na njegovu nadležnost. Rasprave o tim prigovorima trajale bi više meseci, kako pred prvostepenim tako i, vrlo verovatno, pred Žalbenim većem. Tek kada se odluči o svim prigovorima, počele bi pripreme za "pravo suđenje veka" - izvođenje dokaza i saslušanje svedoka - do čega bi moglo proteći godinu, ili više, dana.

Postoji, naravno, i treća mogućnost: da Milošević, pošto "ne priznaje Tribunal", sutra odbije da se izjasni. Sudije bi mu, u tom slučaju, mogle ostaviti mesec dana "da razmisli" i ponovo ga, krajem jula, pozvati da se izjasni da li je kriv ili nevin. Ukoliko Milošević ostane uporan i ponovo odbije izjašnjavanje, Sudsko veće će, umesto njega, u spise uvesti se optuženi izjasnio da nije kriv.

Ukoliko svoje prvo pojavljivanje pred sudijama i svetskom javnošću Milošević pokuša da iskoristi za politički govor, sva je prilika da će se nameriti na "pogrešnog sudiju." Naime, od svih sudija Haškog tribunala, sudija Ričard Mej/Richard May iz Velike Britanije je "najalergičniji" na pokušaje da se sudnica pretvara u političku tribinu i da se u krivični postupak unose politički argumenti. A upravo je on predsedavajući sudija Veća kojem je poveren "slučaj Milošević". Njegovu "alergičnost" na politiziranja u sudnici je, pre nešto više od godinu dana, iskusio Momčilo Krajišnik, koji je na svom prvom pojavljivanju dva puta pokušao da "kaže nešto u svoju odbranu." Sudija Mej ga je, međutim, oba puta energično presekao, opominjući optuženog da se od njega traži da odgovori sa "kriv sam" ili "nisam kriv" na svaku tačku optužnice, a da će priliku za govore druge vrste imati kasnije, na suđenju.

Krajišnik se tome povinovao, a da li će se sutra i Milošević naći u istoj situaciji, i kako će na nju reagovati, ostaje da se vidi.

Mirko Klarin


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 61

SLOBODAN MILOŠEVIĆ: Prvo pojavljivanje pred sudijama Tribunala