Home



U OČEKIVANJU NOVE MILOŠEVIĆEVE "PREDSTAVE"




Ogromno interesovanje za drugi nastup Slobodana Miloševića pred sudijama Tribunala. Nakon što je 9. avgusta podneo "Preliminarni zaštitni podnesak", Milošević shvatio da je time faktički priznao Tribunal i njegovu proceduru pa je zatražio njegovo povlačenje, tvrdeći da taj podnesak predstavlja samo "pismeno upozorenje" Tribunalu da mora da ga oslobodi u roku odmah

Slobodan Milošević u sudnici TribunalaSlobodan Milošević u sudnici Tribunala

Ako je i bilo nedoumica o tome kako će se Slobodan Milošević ponašati u svom drugom nastupu pred Haškim tribunalom, one su otklonjene pismom koje je optuženi 24. avgusta uputio sekretaru Međunarodnog suda, a koje je juče stavljeno na uvid novinarima.

Tim pismom Milošević želi da poništi svoj jedini pravni potez koji je napravio u protekla dva meseca, od kako se našao u nadležnosti Tribunala. On je, naime, 9. avgusta podneo "Preliminarni zaštitni podnesak" kojim traži da se odbace sve optužbe protiv njega, na bazi toga da je Tribunal "ilegalan" i da "nema nikakvu nadležnost", te su samim tim "nevažeće i ništavne" njegove optužnice. U međuvremenu je, međutim, Milošević sam ili uz nečiju pomoć shvatio da je podneskom kojim osporava legalnost i legitimnost Tribunala zapravo prihvatio njegovu pravnu proceduru, što mu očito nije bila namera. Pa se, zato, u pismu sekretaru Tribunala "korigovao", tvrdeći da taj "papir" - kako je nazvao podnesak koji je svojeručno potpisao 9. avgusta - "nije nikakav zahtev o kojem bi nelegitimni Tribunal odlučivao u svom nezakonitom postupku", već samo "pismena opomena" nadležnima da su dužni da ga "odmah puste iz zatvora", budući da ga u njemu drže "nezakonito i zloupotrebom sile, bez ikakvog pravnog i materijalnog osnova."

Sve to ukazuje da Milošević i svoj drugi nastup pred haškim sudijama namerava da iskoristi za političko osporavanje Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju a ne za pravne argumente kojima bi osporavao njegovu nadležnost ili formu i sadržaj optužnice koja je protiv njega podignuta, čemu inače služi pred-procesni postupak . S druge strane, u Tribunalu očekuju da će sutrašnja konferencija o stanju u postupku "razvejati maglu" u pogledu stvarnog Miloševićevog stava: da li on, naime, namerava da se brani sam uz stručnu pomoć nekoliko advokata koji bi mu bili "pravni savetnici", što mu inače omogućavaju pravila Tribunala, ili će nastaviti da koristi Tribunal kao tribinu za "političko pozorište"?

U Tribunalu se, kaže njegov predstavnik za štampu Džim Lendejl/Jim Landale, "i dalje nadaju da će Milošević shvatiti ozbiljnost optužbi s kojima je suočen, kao i to da je u njegovom najboljem interesu da angažuje tim pravnih eksperata koji će u svakoj fazi postupka osporavati optužbe i dokaze tužilaštva." A ukoliko Milošević bude i dalje odbijao to da shvati, dodaje Lendejl, "na sudijama je da uspostave ravnotežu između prava optuženog i interesa pravde." Lendejl ne želi da precizira na koji bi način sudije mogle da uspostave tu ravnotežu, ali ukazuje da im tribunalov Statut i Pravila postupka daju "različite mogućnosti" za zaštitu interese pravde u slučaju da optuženi odbije da sarađuje na sopstvenoj odbrani.

U očekivanju nove "predstave" Slobodana Miloševića, pres služba Tribunala je naprosto zatrpana zahtevima za akreditaciju novinara. Za osamdesetak mesta na javnoj galeriji najveće sudnice Haškog tribunala prijavilo se više od 200 novinara iz čitavog sveta, tako da će - kao i prilikom Miloševićevog prvog pojavljivanja pred sudijama, 3. jula ove godine - većina izveštača njegov drugi nastup pred Tribunalom pratiti iz obližnjeg Kongresnog centra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 67

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: U oktobru nove optužnice
TRIBUNAL: Biljana Plavšić može u Beograd, a Momčilo Krajišnik ne može na Pale
TRIBUNAL: Tokom avgusta, u Hag stiglo pet visokih oficira Armije BH i VRS