Home



BEZ SANKCIJA ZA ODBIJANJE NAREĐENJA




General Petar Škrbić na suđenju generalu Perišiću tvrdi da "nije bilo zakonske odredbe" koja je pripadnicima VJ nalagala da vojnu službu obavljaju u drugoj zemlji, niti je bilo sankcija za oficire koji su odbili da prihvate naređenje o premeštaju u 30. kadrovski centar Generalštaba VJ odnosno, po tužilaštvu, u Vojsku Republike Srpske

Petar Škrbić, svjedok na suđenju Momčilu PerišićuPetar Škrbić, svjedok na suđenju Momčilu Perišiću

U dodatku optužnice protiv generala Perišića naveden je spisak oficira koji su, po tužilaštvu, preko 30. i 40. kadrovskog centra Generalštaba Vojske Jugoslavije upućeni u Vojsku Republike Srpske i Srpsku Vojsku Krajine. Među njima je i general Petar Škrbić koji već peti dan svedoči na poziv Perišićeve odbrane.

Škrbić je, po optužnici, preuzeo dužnost načelnika Sektora za organizaciono mobilizacijske i personalne poslove u Glavnom štabu VRS u junu 1994. godine, a u decembru 1995. godine je "nominalno unapređen" u čin general-majora VJ. Škrbić međutim, tvrdi da je "suštinski unapređen" u VRS, poput drugih oficira čija se imena navode u optužnici protiv Perišića.

Na kraju glavnog iskaza, Škrbić je rekao da je odnos komandanta Glavnog štaba VRS Mladića sa generalom Perišićem bio "komplikovan". Po Škrbiću, Mladić i Perišić su uvažavali jedan drugog, oslovljavali su se "prisno i drugarski" ali su njihovi "stvarni odnosi", rekao je, bili "složeni". Škrbić se potom izvinio Perišiću zbog stvari koje je rekao a koje optuženom "možda nisu prijatne". Završio je glavni iskaz tvrdnjom da Perišić "nikada nije ništa naredio" Mladiću.

Škrbić je tvrdio da je njegova pripadnost VJ prestala u decembru 1993. godine kada je prešao u Drugi krajiški korpus VRS. Tužilac je, međutim, u unakrsnom ispitivanju ukazao da je Škrbić i dalje bio na položaju u VJ kao direktor Vojno izdavačkog centra i da njegova služba u jugoslovenskoj vojsci nije zvanično prestala sve do 2000. godine. Škrbić je odgovorio da je njegova funkcija u VJ bila samo "formalnog karaktera" i prihvatio je da njegov "status pripadnika VJ" prekinut tek ukazom o penzionisanju iz 2000. godine.

Škrbić je takođe tvrdio da "nikome od oficira VJ nije prećeno penzionisanjem" ukoliko odbiju da prihvate naređenje da služe u VRS ili SVK. Tužilac ga je, zbog toga, upitao da li su bile predviđene sankcije za oficire VJ koji ne prihvate naređenje o premeštanju u 30. kadrovski centar odnosno u VRS. Po Škrbiću, "sankcije nisu preduzimane" pošto za to "nije bilo zakonskog osnova". Sudija Moloto je, potom, pitao Škrbića da li je bilo zakonske odredbe koja je pripadnicima VJ nalagala da služe u drugoj zemlji, u ovom slučaju Republici Srpskoj. Škrbić je odgovorio da "koliko je njemu poznato, takva odredba nije postojala".

Perišić se tereti da je, kao načelnik Generalštaba VJ, preko 30. i 40. kadrovskog centra upućivao pripadnike VJ na službu u VRS i SVK. Pored kadrovske podrške, on je bosanskim i krajinskim Srbima pružao logističku, materijalnu i drugu pomoć čime je, tvrdi tužilaštvo, doprineo njihovim zločinima u Sarajevu, Zagrebu i Srebrenici.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 458

FRANCUSKI GAMBIT: Mladićeva partija šaha sa zarobljenim pilotima
"RAZVLAČENJE PAMETI": Da li su Sarajevo granatirali pantomimičari
LOGIKA PROGONA: Kako je okončan zajednički život na Palama