Home



BRAMERC: "MLADIĆU JE MESTO PORED KARADŽIĆA"




Ocenjujući saradnju zemalja bivše Jugoslavije sa Tribunalom, glavni tužilac Serž Bramerc u obraćanju Savetu bezbednosti UN rekao da Srbija "nastavlja da napreduje" ali da svi napori moraju biti usmereni ka hvatanju preostala dva begunca – Mladića i Hadžića. Hrvatsku pozvao da preduzme sve mere na pronalaženju topničkih dokumenata iz "Oluje" i izrazio zabrinutost zbog mogućeg odlaska međunarodnog osoblja iz Državnog suda BiH

Glavni tužilac Tribunala Serge Brammertz, u Savjetu Bezbjednosti UNGlavni tužilac Tribunala Serge Brammertz, u Savjetu Bezbjednosti UN

Podnoseći izveštaj o ostvarivanju završne strategije Tribunala i saradnji država bivše Jugoslavije, glavni tužilac Serž Bramerc/Serge Brammertz je u svom redovnom šestomesečnom obraćanju Savetu bezbednosti UN u Njujorku danas izneo manje-više očekivane ocene.

Bramerc je rekao da saradnja Srbije "nastavlja da napreduje", naglašavajući da se zahtevi tužilaštva za pristup arhivama ispunjavaju sa više ekspeditivnosti i efikasnosti nego do sada. Najvažnija tačka saradnje Srbije, međutim, ostaje pitanja hapšenja preostala dva begunca – Ratka Mladića i Gorana Hadžića – što je i dalje , kako je naglasio, "najviši prioritet" njegove kancelarije. Dodao je i da tužilaštvo vidi da službe koje rade na traganju za Mladićem i Hadžićem rade efikasnije i uz bolju međusobnu koordinaciju i pozvao Srbiju da usmeri sve napore ka "jasnom cilju hapšenja begunaca". Bramerc je naglasio da je skori početak suđenja Radovanu Karadžiću jedna vrsta podsetnika da je Mladić još uvek na slobodi i naglasio da je bivšem komandantu vojske bosanskih Srba "mesto pred Pretresnim većem zajedno sa Karadžićem".

Centralni razlog za zabrinutost u pogledu saradnje Hrvatske sa Tribunalom, po Bramercu, i dalje je lociranja nedostajuće dokumentacije Hrvatske vojske iz vremena operacije "Oluja" koje optužba godinama neuspešno potražuje za potrebe suđenja generalima Gotovini, Čermaku i Markaču. On je pozdravio napore hrvatskih vlasti da se stvaranjem posebnih državnih tela sporno pitanje reši, ali je pozvao na "hitno preduzimanje" svih mogućih koraka kako bi dokumenti bili locirani i dostavljeni tužilaštvu.

Konačno, glavni tužilac je, izjašnjavajući se o situaciji u BiH, izrazio zabrinutost zbog mogućeg odlaska međunarodnog osoblja iz Državnog suda za ratne zločine u Sarajevu. Ukoliko se taj problem hitno ne reši, mogla bi biti ugrožena tekuća suđenja za ratne zločine u BiH, što bi imalo "ozbiljne posledice" i po rad Tribunala.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 434

MODNI DETALJ: Ko je sve nosio crvene beretke u Doboju
(NE)PRIJATELJSKO UBEĐIVANJE: Jesmo li saveznici ili smo protivnici
NELJUDSKI USLOVI: Da li je Manjača bila logor smrti
POSLE "OLUJE": Poplava štetnih događaja u Krajini