Home



O KRAJU PRE POČETKA




Meseca dana pre početka suđenja šestorici bivših političkih i vojnih lidera bosanskih Hrvata, na konferenciji o stanju u Postupku pokrenuto pitanje njegovog okončanja

Jadranko Prlić i Bruno Stojić u prvom redu i Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić u pozadiniJadranko Prlić i Bruno Stojić u prvom redu i Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić u pozadini

Suđenje Jadranku Prliću, Milivoju Petkoviću, Brunu Stojiću, Valentinu Ćoriću, Berislavu Pušiću i Slobodanu Praljku nije još ni počelo, a već se kao glavni problem pojavilo pitanje njegovog kraja.

Predraspravni sudija Žan-Klod Antoneti/Jean-Claude Antonetti izračunao je da bi za izvođenje dokaza optužbe, ukoliko tužilaštvo ostane pri najavljenih 400 svedoka i 9.500 dokumenta, bilo potrebno "tri godine, dva meseca i četiri dana". Budući da bi se i odbrani u tom slučaju moralo dati isto toliko vremena, "suđenje bi moglo biti završeno tek za šest godina", rekao je sudija. Ocenivši da Tribunal "nema to vreme", sudija je podsetio na rezoluciju Saveta bezbednosti UN kojom je predviđeno da sud sve postupke u prvom stepenu okonča do kraja 2008. a žalbene do 2010. godine.

Taj rok prema oceni sudije nije u skladu sa planovima tužilaštva u ovom postupku, te je više puta tokom današnje rasprave pozvao glavnu tužiteljicu Karlu/Carla del Ponte da se povodom toga lično obrati veću na sledećoj konferenciji o stanju u postupku, zakazanoj za 12. april.

Podsećanje na takozvanu izlaznu strategiju Tribunala izazvalo je burno reagovanje i odbrane i optužbe koje se slažu u jednom: da je okončanje ovog suđenja do kraja 2008 – nerealno. "Politička odluka SB, iako važna, ne može biti presudna u ovom postupku", rekla je Vesna Alaburić, braniteljica Milivoja Petkovića, podsećajući da glavni interes u svakoj sudnici mora biti pravično suđenje. A to se, prema njenoj oceni, ne može postići uz nametnuta vremenska ograničenja. Alaburić je nagovestila da će se u tom slučaju povući iz postupka.

Odbacujući primedbu sudije Antonetija na procenjenu dužinu dokaznog postupka optužbe, tužilac Kenet Skot/ Kenneth Scott je podsetio da se "rezolucija SB odnosi na Tribunal u celini a ne samo na tužilaštvo", ukazujući da "ako sud ne može efikasno da deluje, tužilaštvo svakako nije jedino za to odgovorno". Suđenje, naglasio je, neće biti pravedno ni u obrnutom slučaju - ukoliko tužilaštvo u izvođenju svojih dokaza bude uskraćeno zbog vremenskih ograničenja.

I tužilac i branioci su ukazivali šta su sve preduzeli u nastojanju da skrate predstojeće suđenje, priznajući da se u tome "nije daleko otišlo". Odbrana naime ne želi da prihvati takozvane presuđene činjenice sadržane u presudama iz drugih predmeta, dok tužilaštvo ne želi da odstupi od pojedinih tačaka optužnice, što je bila zajednička sugestija branilaca.

Sudija Antoneti je ukazao na dva moguća rešenja. Prvo je da tužilaštvo smanji obim optužnice a drugo bi, po njemu, predstavljalo "svojevrsnu revoluciju u praksi tribunala": da svedoke prvo ispituju sudije a tek posle njih optužba odnosno odbrana.
Jadranko Prlić, Milivoje Petković, Bruno Stojić, Valentin Ćorić, Berislav Pušić i Slobodan Praljak terete se za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu čiji je cilj bio da se “politički i vojno potčine, trajno uklone i etnički očiste” Bošnjaci i drugi ne-Hrvati sa područja koja su proglašena Herceg-Bosnom.

Do početka suđenja, zakazanog za 25. april, strane će se sastati još najmanje jednom 12. aprila kada će možda biti razjašnjeno na koji način će biti vođen i koliko dugo će trajati ovaj postupak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 271

BiH PROTIV SCG: Prva runda završena, nastavak 18. aprila
"DOBRODOŠLI U MRTVO SELO": Škabrnja nakon pohoda "martićevaca"
NEMOĆ POSMATRAČA: Kako je osujećena evakuacija vukovarske bolnice