Home



RASELJENI PA IZBEGLI SA KOSOVA




Bivši aktivista kosovskog Odbora za odbranu ljudskih prava Bedri Hiseni na suđenju generalu Vlastimiru Đorđeviću opisao kako je posle mesec dana skrivanja po kosovskim selima oko Uroševca sa porodicom krajem aprila 1999. godine konačno izbegao u Makedoniju

Bedri Hyseni, svjedok na suđenju Vlastimiru ĐorđevićuBedri Hyseni, svjedok na suđenju Vlastimiru Đorđeviću

Svedočeći na suđenju generalu srpskog MUP Vlastimiru Đorđeviću, bivši aktivista Odbora za odbranu ljudskih prava i sloboda iz Uroševca Bedri Hiseni/Hyseni je opisao kako je u strahu od vojske i policije u aprilu 1999. godine izbegao sa Kosova u Makedoniju. O istim događajima on je svedočio i na suđenju u predmetu "Kosovske šestorke" bivših srpskih zvaničnika, a pored transkripta sa tog suđenja, u dokaze su uvedene izjave koje je svedok dao istražiteljima tužilaštva 1999. i 2001. godine.

Kada je počelo NATO bombardovanje srpska vojska i policija su, rekao je Hiseni, ušli u selo Biba u kojem je on tada sa porodicom živeo. Iz straha da bi se kao aktivista mogao naći na udaru, sa porodicom se priključio grupi meštana i pobegao u obližnje selo Sojevo. Naoružani Srbi su, međutim, ubrzo ušli i u to selo i, kako je opisao, spalili 90 odsto kuća. Izbeglice i lokalni meštani su potom pobegli u selo Slatina.

Svedok je u Slatini sa ženom i četvoro dece ostao do 22. aprila 1999. godine kada su zbog straha i nestašice hrane odlučili da se premeste u Uroševac. Nakon četiri do pet dana su se priključili grupi ljudi koja se kretala ka autobuskoj stanici odakle su vojska i policija organizovale prevoz do Makedonije. Svedok se ukrcao u jedan autobus i 27. aprila konačno stigao na granični prelaz Đeneral Janković. Tamo ih je, tvrdi, sačekala grupa policajaca koji su ljudima naredili da granicu prelaze u grupama od po deset.

Nastojeći da ukaže na pristrasnost svedoka, branilac generala Đorđevića je u unakrsnom ispitivanju sugerisao da se Odbor za ljudska prava u kojem je svedok bio angažovan bavio samo zaštitom ljudskih prava Albanaca ali ne i Srba. Svedok je objasnio da su do 1999. godine na Kosovu bila ugrožena prava Albanaca, a da se Odbor nakon povlačenja vojske i policije bavio i pitanjima zaštite imovine izbeglih Srba iz područja Štimlja. Branilac do kraja današnjeg zasedanja nije pominjao deportacije iz Uroševca koje se navode u kosovskoj optužnici protiv bivšeg načelnika Resora javne bezbednosti srpske policije Vlastimira Đorđevića, a unakrsno ispitivanje će okončati sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 410

"KRADLJIVCI ŽIVOTA": Tužilac traži doživotni zatvor za Lukiće
PRALJAK PROTIV MESIĆA: Ko drukčije kaže - kleveće i laže
RATNA LOGI(STI)KA: Beograd je naoružao Mladića, ali ga nije obuzdao
MASAKR U ĆUŠKI: Bekstvo sa slomljenom nogom i spaljenim telom