Home



KORAK NAPRED... U MESTU




Kritičke primedbe holandske nevladine organizacije IKV na najnoviji izveštaj Parlamentarne komisije o odgovornosti političara i vojnih zapovednika za masakr u Srebrenici jula 1995.

Mada ga ocenjuje kao "korak napred" u odnosu na prethodne, generalni sekretar holandskog Medjucrkvenog mirovnog saveta (IKV) nije u potpunosti zadovoljan izveštajem Parlamentarne komisije o Srebrenici koji je ove sedmice objavljen u Hagu.

"Izveštaj nije pružio odgovor na pitanje zbog kojeg je prošle godine pokrenuta istraga - ko je odgovoran za propust da se u julu 1995. godine u Srebrenici spreči masakr preko sedam hiljada muslimanskih muškaraca i deportacija oko 25.000 žena i dece" - izjavio je na konferenciji za novinare Mint/Mient-Jan Faber, generalni sekretar holandske nevladine organizacije koja godinama traga za istinom o dogadjajima u Srebrenici.

Komisija je, podsetio je Faber, trebalo da istraži ulogu i odgovornost holandskih političara, državnih službenika i vojnika, a u izveštaju se kao odgovoran za srebreničku tragediju navodi samo tadašnji zapovednik UNPROFOR, francuski general Bernar Žanvije/Bernard Janvier, zato što je Holandskom bataljonu uskratio vazdušnu podršku.

Ipak, dodao je Faber, ovaj se izveštaj - zbog "dosta kritičkih primedbi koje sadrži" - može oceniti kao "korak napred" u odnosu na prethodne. U IKV, medjutim, smatraju "nedopustivim" da Parlamentarna komisija u istrazi sprovedenoj u novembru prošle godine nije saslušala nikoga od preživelih iz Srebrenice. Zbog toga, ocenjuje Faber, "cinično zvuče reči iz izveštaja kojim se izražava nada da parlamentarna anketa može doprineti vrlo teškom dijalogu izmedju UN, Holandije i preživele rodbine kojoj je najviše u cilju da se sazna istina".

IKV zbog toga insistira da se u Parlamentu čuje i glas žrtava i od holandskih vlasti traži da primi i sasluša delegaciju iz Srebrenice. Ukoliko to ne bude prihvaćeno, rekao je Faber, IKV će organizovati njihovo svedočenje u Hagu.

Medju primedbama IKV, koje će u okviru priprema za predstojeću parlamentarnu debatu o ovom izveštaju biti dostavljene poslanicima, naći će se i prvi komentari Srebreničana koje je na konferenciji za novinare saopštila Marjan Lukas/Lucas.

Na ocenu Komisije da "ne postoji ni jedan razlog za pripisivanje krivice Holandskom bataljonu za zločine" te da su ti zločini "pocinjeni od strane bosanskih Srba, koji su ponekad možda bili presvučeni u uniforme UN-a", članice udruženja "Žene Srebrenice" i "Majke enklava Srebrenica i Žepa" su posredstvom IKV uputile sledeći komentar:

"Holandski vojnici nisu krivi za aktivne zločine, ali za nas nije ništa manje bolna činjenica da su oni bili pasivni posmatrači, plašljivi miševi koji su svoje UN uniforme prepustili bosanskim Srbima, još prije nego što je to od njih traženo. Teško je imati razumijevanja za takvu pasivnost i saučestvovanje". (kraj)


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 132

6. DECEMBAR 1991.: Dan kada je Dubrovnik goreo
GRANATIRANJE SARAJEVA: Galićev oficir za vezu se ne seća protesta UN
"NISAM KRIV": Prvo pojavljivanje Milana Milutinovića pred Tribunalom
RATNI ILI "OBIČAN" ZLOČIN: Komšija, ko te je ubio?
PROŠIRENA OPTUŽNICA: Milan Martić se 19 puta "ne oseća krivim"
ZASTRAŠIVANJE SVEDOKA: Svedočenje može biti opasno po decu