Home
ŠEŠELJ PROTIV "MRTVIH SVEDOKA"
Na prvoj raspravi o administrativnim pitanjima od prekida postupka optuženi Vojislav Šešelj se usprotivio zahtevu tužioca da se u dokaze uvedu izjave i transkripti iskaza dvojice svedoka koji su u međuvremenu preminuli
Vojislav Šešelj u sudnici Tribunala
Budući da je suđenje Vojislavu Šešelju "zbog ugroženog integriteta postupka" i pretnji svedocima optužbe u februaru ove godine prekinuto do daljnjeg, Pretresno veće je odlučilo da se svake dve nedelje održavaju zasedanja na kojima će se razmatrati različita administrativna pitanja. Na danas održanom prvom takvom zasedanju se posle kraće teorijske rasprave predsedavajućeg sudije Antonetija/Antonetti i optuženog Šešelja o razvoju međunarodnog prava, prešlo na razmatranje nekoliko konkretnih pitanja.
Optuženi se usprotivio zahtevima tužioca da u dokaze uvedu izjave istražiteljima i transkripti ranijih iskaza dvojice svedoka koji su u međuvremenu preminuli pa nisu više dostupni sudu. Radi se o Vojislavu Jekiću koji je trebalo da svedoči o učešću dobrovoljaca Srpske radikalne stranke u preuzimanju vlasti u Zvorniku i Aleksandru Filkoviću, bivšem komandiru čete u 51. mehanizovanom bataljonu JNA koji se borio u Vukovaru u jesen 1991. godine.
U nedavno obelodanjenim podnescima tužilac je naglasio da pomenuti svedoci ne govore neposredno o odgovornosti optuženog, u kom slučaju se njihove izjave i iskazi – prema tribunalovim Pravilima postupka - ne bi mogli uvesti u dokaze jer ih optuženi ne može unakrsno ispitati. Primera radi, Pretresno veće je prošle godine odbilo da u spis uvrsti transkript svedočenja bivšeg predsednika Republike Srpska Krajina, pokojnog Milana Babića sa suđenja Miloševiću, upravo zato što se u njemu "neposredno govori o odgovornosti Šešelja".
Konačno, deo današnje rasprave je obeležila razmena Šešelja i tužioca o tome ko je odgovoran za "odugovlačenje" procesa. Optuženi je, naime, tvrdio da su tužioci isposlovali prekid suđenja iz želje da "kupe vreme" kako bi u narednom periodu eventualno došli do novih dokaza protiv njega. Tužilac Mandis/Mundis je to "kategorički odbacio", rekavši da su se u višegodišnjoj predraspravnoj fazi postupka mnoge stvari odlagale upravo "kao posledica ponašanja optuženog".
Sledeća "administrativna rasprava" na suđenju lideru srpskih radikala je zakazana za 26. mart, pod uslovom da tog dana bude slobodnih sudnica.
Vezani izvještaji
- Predmet : Šešelj
- 2009-03-06 ŠEŠELJ SE IZJASNIO DA NIJE KRIV ZA NEPOŠTOVANJE SUDA
- 2009-03-04 ŠEŠELJ ZAMERA SUDIJAMA NA SAOSEĆANJU SA PATNJAMA SVEDOKA
- 2009-02-25 ŠEŠELJ U "KONTRADIKCIJI SA SAMIM SOBOM"
- 2009-03-16 ŠEŠELJ TRAŽI DOKUMENTE CIA O JOVICI STANIŠIĆU
- 2009-03-16 FINANSIJSKA (NE)MOĆ VOJISLAVA ŠEŠELJA
- 2009-03-26 O ŠEŠELJEVOM ZDRAVLJU I SUDSKOJ PROCEDURI
TV Tribunal 401
VJEŠTACI ODBRANE: Osporavanje višegradskih "živih lomača"
PETROVDANSKI JELOVNIK: Posna ili mrsna trpeza za generala Mladića
KO NAS BA ZAVADI: Da li su Srbi izazvali hrvatsko-muslimanski sukob?
MASAKR U PODUJEVU: Krvavi trag "Škorpiona" od Bosne do Kosova