Home



TUŽILAC BLUIT: "VIŠE BI NAM KORISTILI DOKAZI"




Tužilaštvu haškog Tribunala predato prvih sto hiljada potpisa na peticiju kojom se traži podizanje optužnice protiv Slobodana Miloševića

Tužilaštvu haškog Tribunala danas je predata peticija sa više od sto hiljada potpisa istaknutih ličnosti i građana sveta, kojom se traži da se protiv predsednika Jugoslavije, Slobodana Miloševića, podigne optužnica za zločine protiv čovečnosti i ratne zločine. Jedanaest kartonskih kutija sa potpisima, uvijenih u poster-poternicu sa Miloševićevom fotografijom preko koje je napisano "Moramo zaustaviti ovog čoveka!", zameniku glavnog tužioca Greemu Bluitu (Graham Blewitt) predao je generalni sekretar Transnacionalne radikalne partije i poslanik Evropskog parlamenta Olivije Dupui (Olivier Dupuis).

Primajući peticiju i kutije sa sto hiljada potpisa, Greem Bluit je naglasio da to nipošto ne znači "odstupanje od normalne politike tužioca da ne komentariše prirodu, obim ili samo postojanje određenih istraga, koje se vode ili ne vode u haškom Tužilaštvu." Optužnice se, naglasio je Bluit, podižu samo kada tužilac raspolože sa "dovoljno prihvatljivih dokaza koji potvrđuju krivicu optuženog... a medijski izveštaji, peticije i spekulacije ne spadaju u takve dokaze." Zbog toga bi, dodao je zamenik glavnog tužioca, Evropski parlament i druge organizacije više pomogli Tribunalu ako bi se kod vlada država koje raspolažu relevantnim dokazima... založili da sarađuju sa tužilaštvom u istragama zločina koji su u njegovoj nadležnosti. Jer, zaključio je Bluit, "bez prihvatljivih dokaza nećemo biti u stanju da podižemo odgovarajuće optužnice."

Olivije Dupui je shvatio tužiočevu poruku, te je u razgovoru sa novinarima, nakon uručivanja peticije, najavio da će u Evropskom parlamentu pokrenuti inicijativu kojom će se od vlada - u prvom redu onih zemalja koje su proteklih godina bile najviše angažovane na Balkanu, kao što su Francuska, Velika Britanija i Sjedinjene Države - zahtevati da predaju Tribunalu dokaze kojima raspolažu, kako o Miloševiću tako i o drugim ličnostima koje su odgovorne za zločine u bivšoj Jugoslaviji. Podržavajući dosadašnji rad Tribunala, Dupui je izrazio nadu da će njegovo tužilaštvo "krenuti od vrha, od onih koji odlučuju i koji su planirali ovu tragediju - juče u Bosni, a danas na Kosovu." A na "samom vrhu odgovornosti" za tu tragediju - "od Vukavara do Dubrovnika i od Omarske do Srebrenice" - smatraju Dupui i sto hiljada njegovih istomišljenika - potpisnika peticije, je predsednik Jugoslavije, Slobodan Milošević. Transnacionalna radikalna partija, najavio je njen generalni sekretar, će zato nastaviti ovu građansku inicijativu i kroz nekoliko meseci će Tribunalu isporučiti novih sto hiljada potpisa.

Među prvih sto hiljada potpisnika je veliki broj istaknutih ličnosti iz sveta politike, umetnosti i nauke, sa svih kontinenata. Peticiju za optužnicu protiv Miloševića potpisala su tri bivša evropska premijera: Francuz Mišel Rokar (Michel Rocard) i Belgijanci Vilfred (Wilfried) Martens i Leo Tindemans; zatim 120 poslanika Evropskog parlamenta iz svih političkih grupa; kao i poslanici nacionalnih parlamenata brojnih zemalja, među kojima je i 5 članova ruske Dume. Od istaknutih umetnika među potpisnicima su Izabela (Isabelle) Ađani, Alberto Latuada, Nino Manfredi, Milva... kao i pisci Andre Gliksman (Gluksmann), Vladimir Bukovskij i Ismail Kadare. Peticiju su, takođe, potpisali i Morton Abramovic (Abramovitz) iz Vašingtonskog Saveta za spoljne poslove, kao i kanadski nobelovac Džon Polani (Polanyi). Posredstvom Interneta peticiju su potpisali i brojni građani SRJ, ali njihova se imena, rekao je Dupui, "iz razumljivih razloga drže u tajnosti".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm