Home



HAŠKO TUŽITELJSTVO OPTIMISTIČNO I OPREZNO U VEZI S BUDUĆOM SURADNJOM HRVATSKE




Vjerujemo da će Hrvatska prepoznati korist od suradnje s Tribunalom, kaže glasnogovornik Tužilaštva - U očekivanju konkretnih pomaka, situacija je trenutno "zamrznuta"

Ured tužitelja Haškog tribunala očekuje da će, nakon izbornih promjena u Hrvatskoj, doći do poboljšanja njezine suradnje s Tribunalom, no istodobno zadržava određeni oprez. Budući da u Hrvatskoj još nije konstituirana nova vlast i da još nema konkretnih pokazatelja budućeg odnosa prema sudu za ratne zločine - situacija je, praktički, još uvijek ista kao i u vrijeme kad je Hrvatska prijavljena Vijeću sigurnosti zbog nesuradnje u izručenju Mladena Naletilića Tute i u istragama o zločinima počinjenim nakon operacije Oluja.

"Sve dok bilo Vijeće sigurnosti ili Hrvatska ne riješe pitanje poštivanja obaveza prema Tribunalu, ostajemo zamrznuti u istoj situaciji", primijetio je Paul Risley/Pol Rizli, glasnogovornik tužiteljstva.

"Političke promjene u Hrvatskoj su ogromne, no pitanje koje i dalje preostaje da se riješi je suradnja s Tribunalom", kaže Risley. On, istodobno, napominje da to ne treba biti političko pitanje, već jednostavno pitanje položaja Hrvatske u međunarodnoj zajednici. "Suradnja s Tribunalom jedno je od najvažnijih pitanja koje Hrvatska u dosadašnjem razdoblju nije riješila u svojim odnosima s međunarodnom zajednicom", upozorava on. Sami građani Hrvatske, smatra Risley, su svjesniji od njihovih vođa da je suradnja s Haškim tribunalom "korak koji Hrvatska mora učiniti ako se želi pridružiti međunarodnoj zajednici i dobiti njezinu pomoć." "Mi ne možemo diktirati novim vlastima koje korake i u kojem roku treba učiniti. To je na vladi da odluči. Naši uslovi za suradnju su poznati", zaključio je Risley.

Na novinarski upit on je odgovorio da tužiteljstvo jest optimistično u vezi buduće suradnje Hrvatske: "Mislim da će se političke kompleksnosti s vremenom razriješiti i da će Hrvatska prepoznati korist od suradnje s Tribunalom ,kao neodvojivog dijela njezine suradnje s međunarodnom zajednicom."

Nakon što je nekoliko hrvatskih političara, prema pisanju medija, najavilo poboljšanje suradnje Zagreba s Tribunalom, glasnogovornik Haškog tužiteljstva je primijetio kako u Tribunalu prate političke događaje u Hrvatskoj, ali zasad ne žele komentirati niti jednu od izjava političara,posebno u predizborno vrijeme.

U pogledu predaje Mladena Naletilića Tute Tribunalu, glasnogovornik je napomenuo kako tužiteljstvo i dalje dobija redovite izvještaje o njegovu zdravstvenom stanju te kako očekuje njegov transfer u Haag čim mu se stabilizira zdravlje.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm