Home



PREKOPAVANJE KOSOVSKIH "POLJA SMRTI"




U tužilaštvu Haškog tribunala očekuju da će do kraja ovog leta ekshumirati svih 300 sumnjivih lokacija, na kojima se pretpostavlja da su zakopane žrtve kosovskog konflikta

Kosovska istraga nastavlja se punim intenzitetom - izjavio je danas predstavnik za štampu tužilaštva Haškog tribunala Pol Rizli/Paul Risley. Uprkos činjenici da će ove godine na Kosovu raditi upola manje forenzičkih timova nego što ih je bilo prošle godine, Rizli je na konferenciji za novinare izrazio uverenje da će do kraja leta biti istraženo i ekshumirano oko 300 lokacija na kojima se sumnja da su zakopane žrtve kosovskog konflikta. U prošlogodišnjim ekshumacijama oko 200 takvih lokacija pronađeni su posmrtni ostaci više od 2.100 žrtava.

Dok su u prošlogodišnjim ekshumacijama učestvovali forenzički timovi iz 14 zemalja, za ovu godinu tužilaštvo je dobilo "čvrsta obećanja" pomoći iz samo 7 zemalja. Pored ekipe tužilaštva, na terenu su za sada samo britanski i švedski forenzičari, a uskoro se očekuje i kanadska ekipa. Ekipa tužilaštva trenutno ekshumira lokaciju na groblju u Đakovici, gde se prema Rizliju nalaze posmrtni ostaci između 40 i 80 žrtava, koje su tu zakopane u maju prošle godine. Istražuje se, takođe, i sumnjiva lokacija u blizini groblja gde su, prema iskazima svedoka, tela ubijenih bacana u neku usku i duboku jamu.

Proces ekshumacije, autopsije i identifikacije posmrtnih ostataka žrtava kosovskog konflikta biće ove godine mnogo brži nego prošle, zahvaljujući modernoj mrtvačnici velikog kapaciteta koju su Holanđani izgradili u blizini Orahovca, u kojoj će moći istovremeno da rade četiri ekipa eksperata za sudsku medicinu. Pored toga, UNMIK i OEBS su osnovali posebnu službu za identifikaciju žrtava, tako da time više neće morati da se bave eksperti Tribunala, što im je prošle godine oduzimalo dosta vremena.

Pored ekshumacije, autopsije i identifikacije žrtava, na Kosovu se - rekao je danas Rizli - nastavlja i "standardna istraga" haških istražitelja o zločinima počinjenim tokom 1998. i 1999. godine. Radi se, praktično, o tri istrage. Prva se odnosi na eventualno proširenje optužnice koja je već podignuta protiv predsednika Miloševića i četvorice njegovih bliskih saradnika; druga se tiče ostalih zločina nad albanskim civilima koje su mogle da izvrše srpske vojne, policijske ili paravojne snage; dok se treća bavi mogućim zločinima pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova nad srpskim i drugim ne-albanskim civilima. Povodom ove treće istrage, Rizli je i danas podsetio da je glavni tužilac Karla/Carla del Ponte još prošle godine izrazila spremnost da poseti Srbiju kako bi intervjuisala srpske žrtve zločina, kao i da je pre otprilike mesec dana zvanično zatražila vizu za ulazak u SRJ, ali na to još nije dobila nikakav odgovor iz jugoslovenske ambasade u Hagu.

Suprotno zvaničnom Beogradu, koji tužilaštvu ne dozvoljava da istražuje zločine čije su žrtve bile Srbi, nove vlasti u Zagrebu su - istakao je danas Rizli - pružile tužilaštvu dragocenu pomoć u ekshumaciji koju su forenzičari Tribunala upravo okončali u Gospiću. Tu su, na jednoj dobro prikrivenoj lokaciji - u betonskoj septičkoj jami zatrpanoj zemljom, raznim otpacima i ruševinama minirane kuće - pronađeni posmrtni ostaci najmanje 10 ljudi, čija je identifikacija u toku u Zagrebu. Pokušaji da se nađu druge masovne grobnice u okolini Gospića za sada nisu urodili plodom, ali se traganje za njima - naglasio je Rizli - nastavlja, uz punu saradnju hrvatskih vlasti.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 10

SUĐENJE ZA OMARSKU I KERATERM: Nova svjedočenja o uslovima u kojima su živjeli i umirali zatočenici Omarske
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Obrana opovrgava Kordićevo sudjelovanje u incidentu sa ABiH
HAŠKO TUŽILAŠTVO: O ekshumacijama na Kosovu i Hrvatskoj
SUĐENJA KAO NASTAVAK RATA DRUGIM SREDSTVIMA: Svađe između žrtava i advokata obrane