Home
ZAKONOM PROTIV OPTUŽBI
Svedočenjem svog pravnog eksperta, odbrana Ljubomira Borovčanina ukazuje na odredbe iz zakonske regulative RS koje smatra potkrepljujućim za tezu da je zapovednik Združenih snaga policije RS u srebreničkoj operaciji bio van komandnog lanca u vreme kada su počinjeni zločini za koje je optužen zajedno sa još šestoricom oficira vojske i policije bosanskih Srba
Branislav Ristivojević, svjedok odbrane Ljubomira Borovčanina
Seriju svedoka veštaka, odbrana Ljubomira Borovčanina, zaključuje iskazom Branislava Ristivojevića docenta Pravnog fakulteta u Novom Sadu koji je u svom ekspertskom izveštaju analizirao "stanje pravnog poretka Republike Srpske (RS)" u vreme na koje se odnosi optužnica protiv oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za zločine u Srebrenici i Žepi 1995. godine.
Ristivojević je potvrdio da je u RS 1995. godine primenjivan zakon o unutrašnjim poslovima koje su preuzet od SFRJ. Prema tom zakonu snage Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) su se u stanju neposredne ratne opasnosti i ratnom stanju mogle angažovati u borbenim akcijama. Odluku o tome je, na osnovu naredbe vrhovnog komandanta, donosio ministar unutrašnjih poslova RS koji je i rukovodio tim snagama, preko Štaba komande policijskih snaga.
Ljubomir Borovčanin je 1995. bio zamenik komandanta Specijalne brigade policije RS a 10. jula iste godine imenovan je za zapovednika Združenih snaga policije uključenih u srebreničku operaciju VRS. Odbrana nastoji da dokaže kako Borovčanin ne može biti odgovoran za zločine koje su počinili pripadnici jedinca pod njegovom komandom, budući da su te jedinice bile pretpočinjene komandi Drinskog korpusa VRS.
Ekspert odbrane potvrdio je da se prema Zakonu o unutrašnjim poslovima RS, jedinice MUP koje se upućuju u borbena dejstva "prepotčinjavaju vojsci", odnosno jedinici VRS na čijoj su teritoriji angažovane. Pripadnici policije uključeni u borbene aktivnosti, ukazuje ekspert, "prestaju da se bave poslovima javne i državne bezbednosti" i u tim uslovima, za razliku od mirnodopskog stanja, ne podležu proveri zakonitosti korišćenja sredstava prinude i vatrenog oružja.
Za krivična dela koje počine pripadnici MUP pretpočinjeni vojsci su, prema tumačenju veštaka odbrane, nadležni vojni sudovi. Zakonske odredbe takođe regulišu i obavezu prijavljivanja krivičnih dela pripadnika MUP angažovanih u vojnoj jedinici, za šta je prema tumačenju Ristivojevića, odgovoran zapovednik jedinice u kojoj je angažovan pripadnik policije koji je počinio krivično delo. Shodno tome za prijavljivanje krivičnih dela pripadnika Združenih snaga policije RS angažovanih u srebreničkoj operaciji je 1995. godine bio je odgovoran zapovednik nadređenih jedinica Drinskog korpusa ili sam komandant korpusa, general Radislav Krstić.
Svedočenje Branislava Ristivojevića biće nastavljeno sledeće sedmice kada će biti okončan i dokazni postupak odbrane Ljubomira Borovčanina.
Vezani izvještaji
- Predmet : Popović i drugi - "Srebrenica"
- 2008-11-04 (NE)POUZDANOST RADIO UREĐAJA I FORENZIČKIH NALAZA
- 2008-10-31 RADIO UREĐAJ BEZ MOGUĆNOSTI PRIJEMA
- 2008-10-28 "IZUZETNI PROFESIONALAC" BOROVČANIN
- 2008-11-12 ZAKONI NE OSLOBAĐAJU OD OBAVEZE POŠTOVANJA ŽENEVSKIH KONVENCIJA
- 2008-11-13 MILETIĆ ĆE SE BRANITI DOKAZIMA TUŽILAŠTVA
- 2008-11-14 "ŠTABNI" A NE "KOMANDNI" POSLOVI GENERALA MILETIĆA
TV Tribunal 387
CENA ALIBIJA: Sto hiljada eura za lažno svedočenje
PRAVO NA BARJAK: Kako je počeo sukob u Gornjem Vakufu
MUKE SA BRANIOCIMA: Momčilo Krajišnik traži novo suđenje
ARITIMETIKA MASAKRA: Šešeljeva vukovarska teorija zavere
(NE)POŠTOVANJE SUDA: Izjašnjavanje Florans Artman