Home
SEKRETAR SUDA: ŠEŠELJEVE PRIMEDBE "BESPREDMETNE"
Sekretar Tribunala odbacio kao "bespredmetne" primedbe Vojislava Šešelja da mu se odlukom o nadzoru privilegovanih komunikacija umanjuje mogućnost odbrane. Za preispitivanje odluke o nadzoru nadležan predsednik Tribunala a ne Pretresno veće, ukazuje sekretar suda i poziva Šešelja da žalbu uputi na pravu adresu
Vojislav Šešelj u sudnici Tribunala
U podnesku kojim je odgovorio na primedbe lidera srpskih radikala Vojislava Šešelja, sekretar Tribunala Hans Holthaus/Holthuis ukazuje da Pretresno veće nije nadležno da preispituje odluke Sekretarijata koje se odnose na nadzor privilegovanih komunikacija optuženika.
Odlukom Sekretarijata od 29. septembra ove godine, sve Šešeljeve privilegovane komunikacije su stavljene pod nadzor zbog sumnje da je pokušao da utiče na svedoke ili ih zastrašuje. Na javnoj raspravi 22. oktobra, Šešelj se žalio na tu odluku tvrdeći da "mora da čeka u redu kako bi koristio telefon, da drugi pritvorenici mogu da čuju njegove razgovore i da mora da plaća korišćenje telefona". Predsedavajući veća je rekao da će preispitati tu odluku i pozvao je Sekretara da odgovori na Šešeljeve primedbe.
U odgovoru koji je danas objavljen, Sekretar je naveo da odluku o primeni mera nadzora može da preispita samo predsednik Tribunala. Pretresno veće može da preispituje samo "modalitete primene odluke" i utvrđuje da li se time umanjuje mogućnost optuženog da priprema svoju odbranu. Po mišljenju Sekretara, Šešeljeva prava ni na koji način nisu umanjena.
Kako se navodi, Šešelju nikada nije uskraćeno da razgovara sa pravnim savetnicima koje i dalje može da zove sa telefona koji je pod nadzorom. Drugi telefon, rezervisan za privilegovane komunikacije optuženih i njihovih branilaca, Šešelju nije dostupan zbog sumnje da je tu liniju koristio za političko delovanje u Srbiji i pokušaje zastrašivanja svedoka. Sekretar priznaje da je, zbog skorašnjih promena u Pritvorskoj jedinici UN, "veća potražnja" za tim telefonom i da se aparat nalazi na mestu koje je izloženije ali dodaje da te činjenice "ne utiču značajno na Šešeljevu pripremu odbrane".
Po mišljenju Sekretara, Šešelj ne može da se žali na kršenje privatnosti jer od donošenja odluke o nadzoru, nije ni pokušao da razgovora sa pravnim savetnicima. A pošto nije imao telefonskih komunikacija nije morao ni da ih plaća, navodi Holthaus i ukazuje da se optuženi često hvali kako je "i bez pomoći savetnika, sposoban da uspešno unakrsno ispituje svedoke i da je superioran u odnosu na tužilaštvo, s čim se predsedavajući sudija saglasio".
U zaključku, sekretar suda obaveštava veće da će Šešeljeve komunikacije i dalje biti pod nadzorom kako bi se "predupredilo dalja ometanja sprovođenja pravde i zastrašivanja svedoka".
Vezani izvještaji
- Predmet : Šešelj
- 2008-11-05 SUDIJA ANTONETI TESTIRA ŠEŠELJEVE TEORIJE
- 2008-11-04 DOKTORKA BOSANAC PETI PUT PRED TRIBUNALOM
- 2008-10-30 PRODUŽEN NADZOR ŠEŠELJEVIH KOMUNIKACIJA
- 2008-11-11 ŠEŠELJ NE ODUSTAJE OD VUKOVARSKE TEORIJE ZAVERE
- 2008-11-12 ŠTA JE SVEDOK MOGAO DA VIDI
- 2008-11-18 ŠEŠELJ "IDENTIFIKOVAO" NEIDENTIFIKOVANE ŽRTVE IZ OVČARE
TV Tribunal 386
OTVORENE KARTE: Kako će se braniti Radovan Karadžić
PORICANJE: Živa lomača ili "samospaljivanje" u Višegradu
ZAVERA: Šešelj na udaru stranih sila i domaćih izdajnika
ODBRANA NAPADOM: Ko je kočio primenu mirovnih sporazuma
PRAVO NA ČAJ: Zašto plače general Tolimir