Home



UBISTVA POČELA POSLE ŠEŠELJEVE POSETE




Svedokinja tužilaštva Jelena Radošević tvrdi da su ubijanja Hrvata u Voćinu u Istočnoj Slavoniji, počela nakon posete lidera srpskih radikala Vojislava Šešelja koji je pružao "moralnu podršku vojnicima"

Jelena Radošević, svjedok na suđenju Vojislavu ŠešeljuJelena Radošević, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju

Mada je odustalo od navoda optužnice protiv Vojislava Šešelja koji se odnose na zločine u Voćinu 1991. godine, tužilaštvo je na klupu za svedoke pozvalo bivšu medicinsku sestru Jelenu Radošević koja je tvrdila da su ubijanja Hrvata u tom selu počela dve nedelje nakon posete lidera srpskih radikala. Namera tužilaštva je da izvođenjem dokaza o zločinima u Voćinu ukaže na ciljeve i metode udruženog zločinačkog poduhvata za koji se Šešelj tereti kao i na elemente zločina progona u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

U sažetku izjave koji je pročitao tužilac se navodi da se svedokinja preselila u Voćin u septembru 1991. godine pošto se, kako je rekla, "nije osećala sigurno u Slatini, u Zapadnoj Slavoniji". Tvrdi da je narednog meseca videla sedam autobusa naoružanih muškaraca sa šubarama na glavama za koje je kasnije saznala da su Šešeljevi dobrovoljci iz Srbije i da ih predvodi vojvoda Radovan Novačić. Njega je, tvrdi, prvi put videla u stacionaru kada je došao da poseti ranjene dobrovoljce.

Dobrovoljci su, po rečima svedokinje, bili izmešani sa pripadnicima JNA i TO, bili su "mladi, nedisciplinovani i često pijani". Svedokinja ih je jednom prilikom videla u stacionaru kada su došli da "traže ustašu da ga iseckaju na komade". Pošto im svedokinja nije dozvolila ulazak, oni su reagovali "ljuto i grubo" a jedan od njih je pucao u zemlju.

Šešelj je, rekla je svedokinja, došao u Voćin krajem novembra ili početkom decembra 1991. godine kako bi, po njenom uverenju, pružio "moralnu podršku vojnicima". Mada ne zna da li je Šešelj izdao naređenje vojnicima da ubijaju civile, svedokinja je primetila da su "nakon njegove posete počela ubijanja Hrvata u Voćinu".

Odgovarajući na pitanja sudija – pošto Šešelj odbija da unakrsno ispituje svedoke čije se pisane izjave uvode u dokaze - Radošević je rekla da su neki od dobrovoljaca pre nego što su došli u Hrvatsku bili u zatvoru. To joj je, ukazala je, rekao jedan osamnaestogodišnjak koji je primljen na lečenje zbog žutice. Kada ga je upitala kako je došao na ratište i da li je odslužio vojsku, dobrovoljac joj je odgovorio da "za jedan mesec zatvora, dobija četiri meseca slobode".

Na početku današnjeg zasedanja, tužilac Daril Mandis/Daryl Mundis je skrenuo pažnju na novo književno ostvarenje Vojislava Šešelja koji "na uvredljiv način" govori o tužiteljici Kristin Dal/Christine Dahl. Mandis je zatražio od Veća da takvo ponašanje optuženog zaustavi jer on "namerno baca ljagu na dignitet postupka" i "ruga se sudu, sudijama, tužilaštvu, žrtvama i međunarodnoj zajednici u celini". Sudije nisu imale odgovor na ovu primedbu tužioca.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 384

BITKA ZA VREME: Predsednik Pokar o roku trajanja Tribunala
KO ĆE NAM (PRE)SUDITI: Optuženi strahuju za mandat sudija
OSTA' I NASTRADA': Zajamčena prava - ugrožen život
O KRAVICI, UZ KAFU: Genocidni čin ili "budalaština"?
"AFERA ŠEŠELJ": Sabrana djela nepoštovanja suda