Home



PRETNJE, BOMBE I CEDULJICE U HRTKOVCIMA




U nastavku svedočenja na suđenju Vojislavu Šešelju, Srbin iz Hrtkovaca Aleksa Ejić opisao nekoliko slučajeva direktnih pritisaka na svoje hrvatske susede da se isele. Nekima su, kaže, upućivane pretnje smrću, jednom bračnom paru je u dvorište bačena bomba, a srpske izbeglice su ljudima dolazile na vrata sa ceduljicama na kojima je pisalo da su te kuće predviđene "za razmenu"

Aleksa Ejić, svjedok na suđenju Vojislavu ŠešeljuAleksa Ejić, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju

Opisujući atmosferu straha kojoj su 1992. godine bili izloženi nesrbi iz Hrtkovaca, stanovnik tog vojvođanskog sela Aleksa Ejić je u nastavku glavnog ispitivanja na suđenju lideru srpskih radikala Vojislavu Šešelju naveo nekoliko konkretnih primera pritisaka. On kaže da je svega nekoliko Hrvata na samom početku sukoba 1991. godine dobrovoljno napustilo Hrtkovce a da su svi nakon njih – po tužiocu više od 700 - otišli pod pretnjama ili iz straha pošto su videli da najugledniji meštani napuštaju selo.

Svedok je naveo nekoliko incidenata koji su se dogodili nakon mitinga Srpske radikalne stranke u Hrtkovcima 6. maja 1992. godine na kojem je optuženi Šešelj, pozivajući se na princip reciprociteta, tražio da se Hrvati autobusima odvezu do granice odakle bi "pešice mogli da odu u lijepu njihovu". Ejić kaže da je lokalni Hrvat Marko Fumić napadnut i da su mu bile upućene pretnje smrću, ali je o tome uglavnom govorio na delu sednice zatvorenom za javnost. Marko Fumić i njegov brat Milan su se sa porodicama nakon toga iselili u Hrvatsku. Isto je učinio i bračni par Tkalac u čije je dvorište bačena bomba.

U nastavku svedočenja o atmosferi straha u Hrtkovcima, Ejić je opisao da su i njemu jednom prilikom dve nepoznate gospođe došle na vrata sa ceduljicom i rekle da su od Ostoje Sibinčića, koga je tužilac označio kao predvodnika pritisaka na Hrvate, dobile informaciju da je njegova kuća "predviđena za razmenu". Kada im je rekao da je Srbin, otišle su uz izvinjenje. Slične stvari su se, tvrdi, dešavale i drugim, pre svih nesrpskim meštanima Hrtkovaca, od kojih su mnogi podlegli pritiscima i nevoljno pristali na razmenu imovine sa srpskim izbeglicama iz Hrvatske.

Optuženi Šešelj je na početku unakrsnog ispitivanja odgovornost za pritiske na nesrbe iz Hrtkovaca nastojao da pripiše Srpskom pokretu obnove, stranci svog političkog protivnika Vuka Draškovića. Ukazao je na činjenicu da je Ostoja Sibinčić, za koga tužilac tvrdi da je bio radikal i Šešeljev saradnik, zapravo prvi predsednik SPO u Hrtkovcima. Ejić kaže da je Sibinčić na čelu mesnog SPO bio samo mesec dana 1991. godine a da je posle smenjen, ali tvrdi da se, po njegovim saznanjima, u SRS učlanio tek krajem prošle ili početkom ove godine.

Nastojeći da pobije svedokov navod iz glavnog ispitivanja o vezi srpskih radikala sa režimom Slobodana Miloševića, Šešelj je naveo da je do 1995. godine bio čak četiri puta hapšen, za razliku od Vuka Draškovića koji je u zatvoru bio samo dva puta. "Vi ste bili u sprezi sa režimom, pa zato niste u zatvoru proveli dugo vremena, niti ste bili maltretirani kao gospodin Drašković", odgovorio je Ejić.

Unakrsno ispitivanje Alekse Ejića će sutra biti okončano.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 382

PERIŠIĆEV GENERAL: Sarajevo na dlanu ratnika Ratka
(ZLO)UPOTREBA KURANA: Da li je Milan Lukić promenio veru?
RADIKALSKA HUMANOST: Sendvič za sretan put u lijepu njihovu
ODBAČENA ŽALBA: Martiću potvrđeno 35 godina zatvora