Home



URBICID ILI "POSLJEDICA SUKOBA"




Kada je JNA granatirala Mostar to je bio "urbicid", a kada to isto činio HVO onda je to "posljedica sukoba" - smatra Borislav Puljić, svjedok odbrane bivšeg premijera Herceg Bosne Jadranka Prlića koji za sebe tvrdi da "nije ekstremista"

Borislav Puljić, svjedok odbrane Jadranka PrlićaBorislav Puljić, svjedok odbrane Jadranka Prlića

Rušenje Mostara tokom napada JNA na taj grad 1992. godine je "urbicid", a tokom hrvatsko-muslimanskog rata 1993. i 1994. godine "posljedica sukoba", rekao je Borislav Puljić svjedok odbrane bivšeg premijera Herceg Bosne Jadranka Prlića.

Svjedok je po izbijanju sukoba u BiH bio član Kriznog štaba općine Mostar, a nakon uspostavljanja vlasti HVO u tom gradu imenovan je za direktora Javnog poduzeća za obnovu i izgradnju. Jedan je od autora fotomonografije "Urbicid 1992 – 1995" u kojoj je opisana šteta nanesena Mostaru tokom granatiranja od strane bivše JNA u ljeto1992. godine. Skoro sva razaranja grada svjedok pripisuje JNA, dok optužbe na račun HVO odbacuje.

Iako je tokom ispitivanja od strane advokata odbrane bio siguran da je JNA '92 na Mostar ispalila "na desetine hiljada granata", svjedok se u unakrsnom ispitivanju nije mogao sjetiti koliko je granata padalo na istočni Mostar tokom hrvatsko-muslimanskog sukoba 1993. i 1994. godine pošto ih, kako je objasnio, nije brojao. "Kad padaju granate, svako normalan stavi ruke na uši i podvije glavu", objasnio je svjedok.

Tužiteljica Kimberli Vest/Kimberly West je, između ostalog, svjedoku pokazala i nekoliko fotografija mostarskih džamija snimljenih neposredno nakon povlačenja JNA i po okončanju sukoba između HVO i Armije BiH. Tako se vidjelo da je džamija na Balinovcu u granatiranju JNA ostala skoro netaknuta, dok je tokom hrvatsko-muslimanskog sukoba srušena do temelja.

Optužba je svjedoku citirala i dio iz intervjua koji je, kao zamjenik gradonačelnika Mostara, dao jednom nizozemskom novinaru u novembru 1995. godine. Odgovarajući na pitanje zašto hrvatska strana opstruira razgovore o suživotu u Mostaru svjedok je odgovorio da "Hrvati iz zapadnog Mostara žele živjeti u čistoj hrvatskoj državi, sa hrvatskim jezikom i hrvatskom kulturom". Svjedok je odgovorio da je dao mnogo intervjua, ali da se ne sjeća da je tako nešto rekao. Tvrdeći da "nije ekstremista" zamolio je da se ispitivanje nastavi na sjednici zatvorenoj za javnost pošto se u sudnici iznose razne optužbe a on ipak "živi u malom gradu", ali su sudije odbacile taj zahtjev.

Suđenje bivšim liderima bosanskih Hrvata se nastavlja naredne sedmice.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 379

BRZO JE KUSO: Karadžiću se ne žuri
NADGLASAVANJE: Presuda Rasimu Deliću
IDENTIFIKACIJA: Zlo koje se ne zaboravlja
UBIJANJE GRADA: Cilj ili posljedica rata