Home



NEMA OPTUŽNICA, ISTRAGA U TOKU




Portparol tužilaštva Haškog tribunala o vestima u beogradskim medijima da su podignute tajne optužnice protiv devet vodećih ličnosti OVK

"Istraga o zločinima na Kosovu je u toku, još nije završena i ne postoje nikakve optužnice ni tajne ni javne", izjavila je za SENSE portparol Tužilaštva haškog Tribunala Florans Artman (Florence Hartmann) povodom vesti u beogradskim medijima da se na tajnim optužnicama Tribunala nalaze imena devet kosovskih Albanaca, vođa OVK, uključujući i Hašima Tačija i Agima Čekua.

"Nije prvi put da se u štampi pojavljuju imena navodno optuženih u Tribunalu u vezi sa Kosovom, Hrvatskom ili Bosnom ali ni ovog puta to nije tačno", rekla je Artman. Ona je potvrdila da se tekuća kosovska istraga odnosi na period do juna 1999. godine, odnosno na zločine počinjene tokom oružanog sukoba.

Prema postojećem Statutu, Tribunal je nadležan za progon odgovornih za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava (zločine protiv čovečnosti) koja su počinjena u "oružanom sukobu", kako unutrašnjem tako i međunarodnom. S obzirom da je posle potpisivanja sporazuma u Kumanovu i dolaska međunarodnih snaga na Kosovo zvanično okončan oružani sukob, haško tužilaštvo trenutno nema nadležnost da istražuje zločine počinjene nakon juna 1999.

Glavni tužilac Karla del Ponte (Carla del Ponte) je u novembru prošle godine od Saveta bezbednosti UN tražila proširenje mandata, odnosno promenu člana pet Statuta, kako bi se omogućila i istraga zločina počinjenih nakon završetka oružanog sukoba. Savet bezbednosti još nije odgovorio na zahtev tužioca, tako da će Karla del Ponte - izjavila nam je danas njena predstavnica za štampu - ponovo pokrenuti to pitanje prilikom sledeće posete Ujedinjenim nacijama.

Nezavisno od problema nadležnosti, haško tužilaštvo nije moglo da podigne optužnice protiv lidera OVK i zbog toga što do sada - čak i da je otklonjeno ograničenje "oružanog konflikta" - nije bilo u stanju da uzme izjave od srpskih žrtava i svedoka zločina, što je od presudnog značaja kako za optužnice, tako i za dokazni postupak pred sudom. A tužilaštvo nije to bilo u stanju da učini budući da mu je bivši režim onemogućavao svaki kontakt sa srpskim žrtvama i očevidcima zločina. Florans Artman očekuje da će sada biti lakše uspostaviti takve kontakte, mada - kako dodaje - "to još nije sasvim moguće, jer nove vlasti u Beogradu još nisu prihvatile potpunu saradnju sa sudom u Hagu".

"Početkom marta će biti otvorena kancelarija Tribunala u Beogradu, ali samo otvaranje kancelarije nije dovoljno. Našim istražiteljima je potrebna legalna osnova i sloboda u radu na teritoriji Jugoslavije. Potrebno je da dobiju i određene dokumente i da im bude omogućen pristup žrtvama počinjenih zločina. To još nije počelo i videćemo da li će se to
dogoditi u narednim nedeljama", izjavila je za SENSE portparol tužilaštva Haškog tribunala Florans Artman.

Mina Vidaković


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 43

SUĐENJE ZA ZLOČINE U OMARSKOJ: Prijedorski policajac pod unakrsnom paljbom američkog tužioca
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Stradanja bolesnih zatočenika fočanskog KP Doma
REPORTAŽA: Da li je u Račku izvršen "masakr" ili, samo, "masovno ubistvo"?
TRIBUNAL: Narednih dana tri presude Haškog tribunala