Home



HOLANDSKA DRŽAVA ODRIČE ODGOVORNOST ZA PROPUSTE HOLANDSKIH VOJNIKA




Okružni sud u Hagu odbacio tužbu koje su porodice srebreničkih žrtava podnele protiv Holandije smatrajući je odgovornom za smrt civila koji su u leto 1995. nakon pada enklave utočište potražili u bazi Holandskog bataljona UN. Žrtve u začaranom krugu: postupci holandskih vojnika se, prema presudi, mogu "pripisati isključivo UN" ali one ne mogu da budu odgovorne budući da uživaju imunitet

Pripadnik holandskog bataljona sa Mladićem u SrebreniciPripadnik holandskog bataljona sa Mladićem u Srebrenici

Holandska država ne može preuzeti odgovornost za propuste pripadnika Holandskog bataljona u sastavu snaga UN u Srebrenici u leto 1995. godine. Ovim zaključkom Okružnog suda u Hagu odbačena je tužba Hasana Nuhanovića i porodice Mustafić protiv holandske države zbog propusta holandskih plavih šlemova da zaštite članove njihovih porodica nakon što su enklavu zauzele srpske snage na čelu sa Ratkom Mladićem.

U obrazloženju presude navodi se da je Holandski bataljon u Srebrenici delovao pod zastavom UN te da se "država Holandija ne može smatrati odgovornom" za eventualno protivpravno postupanje holandskih vojnika. Njihovi postupci ili propusti se, prema presudi, mogu "pripisati isključivo Ujedinjenim nacijama" koje, opet, ne mogu da budu odgovorne budući da su zaštićene imunitetom, zbog čega se isti sud u julu ove godine proglasio nenadležnim i u drugom sporu koji je protiv holandske države i UN pokrenulo udruženje "Majke Srebrenice".

Danas izrečenom presudom se Hasanu Nuhanoviću takođe nalaže da plati troškove postupka i zastupanja holandske države u iznosu od 2.056 eura. Hasan Nuhanović je u julu 1995. godine bio prevodilac u Holandskom bataljonu UN i nakon pada Srebrenice sklonio je svoju porodicu – majku, oca i brata – u bazu Holandskog bataljona u Potočarima. Holanđani su međutim naredili da oni zajedno sa ostalim civilima napuste bazu mada to nije bilo bezbedno, naglašava Nuhanović koji svoju porodicu više nikada nije video.

Rizi Mustafiću je 13. jula 1995. takođe naređeno da napusti bazu mada je u Holandskom bataljonu radio kao električar. Porodica ga nakon toga više nikada nije videla. Njegova supruga, ćerka i sin koji su prisustvovali izricanju presude "duboko su razočarani" i spremni da "nastave borbu za utvrđivanje istine" o genocidu u Srebrenici.

"Žalićemo se na presudu", najavio je i Hasan Nuhanović ocenjujući da je danas izrečena presuda "mnogo blaža u oceni delovanja Holandskog bataljona u Srebrenici nego što su to bili izveštaji Instituta za ratnu dokumentaciju NIOD i Komisije holandskog parlamenta". Nakon ovog spora koji je trajao šest godina, objasnio je Nuhanović, sledi žalba Apelacionom sudu a zatim ukoliko to bude potrebno i Vrhovnom kao i Sudu za ljudska prava u Strazburu. "Nadam se da ćemo imati snage da to sprovedemo do kraja", rekao je Nuhanović.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 378

ZAČARANI KRUG: Traganje za pravdom od nemila do nedraga
NEPOŠTOVANJE SUDA: Četiri meseca zatvora za nevoljnog svedoka
OMETANJE PRAVDE: Ko je učestvovao u operaciji "spasavanja Haradinaja"
SVJEDOK KARAKTERA: Beara bez predrasuda - tužilac bez pitanja
TRI RATNA DRUGA: Dvojica na optuženičkoj a treći na klupi za svedoke