Home



NEUSPELA "PRELIMINARNA ISTRAGA" U ALBANIJI




Tužilaštvo Tribunala nije 2003. godine u Albaniji našlo dokaze koji bi potkrepili tvrdnje o ubistvima kosovskih Srba radi trgovine ljudskim organima, a sudijama nikada nisu predočeni nikakvi dokazi u vezi sa tim sumnjama, saopšteno na današnjoj konferenciji za novinare u Hagu

Olga Kavran, predstavnica za štampu tužilaštvaOlga Kavran, predstavnica za štampu tužilaštva

Nikakvi dokazi o navodnim ubistvima kosovskih Srba radi trgovine ljudskim organima "nikada nisu predočeni sudijama Haškog tribunala", izjavila je na današnjoj redovnoj konferenciji za novinare portparol Tribunala Nerma Jelačić.

Istim povodom, predstavnica za štampu tužilaštva Olga Kavran je potvrdila da su 2002. i 2003. godine dobili informacije od UNMIK o navodnim otmicama ljudi sa Kosova i njihovom prebacivanju u Albaniju gde su im vađeni organi. Kavran je dodala da su, prema saznanjima tužilaštva, o tome su bile obaveštene i vlasti u Srbiji.

Nakon obilaska lokacije u severnoj Albaniji u okviru "preliminarne istrage" zajedno sa UNMIK i albanskim vlastima, tužilaštvo, prema rečima Olge Kavran, nije došlo do "pouzdanih informacija kojima bi se mogle podupreti navedene sumnje i utvrditi osnov za nastavak procedure u skladu sa nadležnošću Tribunala".

Sudije u Hagu takođe su zabrinute zbog brojnih "netačnih izjava u medijima u Srbiji" - objavljenih nakon izricanja presude Ramušu Haradinaju – koje "upućuju na pogrešne zaključke". Navodi srpskih medija o ubistvima svedoka "jednostavno nisu tačni", rekla je Nerma Jelačić. Tribunal uvažava mogućnost da žrtve budu razočarane nekim njegovim odlukama ali to razočarenje, naglasila je, "političari i drugi pojedinci ne bi trebalo da podgrevaju i zloupotrebljavaju".

Umesto trošenja "energije i sredstava na objavljivanje negativnih ocena i netačnih informacija o Tribunalu" oni bi trebalo da svoje snage usredsrede na istrage "mnogih preostalih optužbi protiv osumnjičenih za ratne zločine kao i na hapšenje preostalih begunaca. Tužilaštvo, podsetila je Jelačić, ima rok od 30 dana da uloži žalbu na ovu presudu, kao i da u slučaju da dođe do novih dokaza, podnese zahtev za preispitivanje presude prvostepenog veća.

Glavni tužilac Tribunala Serž Bramerc/Serge Brammertz sutra odlazi u prvu zvaničnu posetu Beogradu od kako je 1. januara ove godine preuzeo tu funkciju. Tokom dva dana glavni tužilac će se sastati sa srpskim zvaničnicima zaduženim za saradnju s Tribunalom kao i sa predsednikom i premijerom Srbije, Borisom Tadićem i Vojislavom Koštunicom. Na kraju posete, u petak ujutro, Bramerc će posetiti i Sud za ratne zločine u Beogradu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 361

(NE)SELEKTIVNOST: Vojne mete ili civilni ciljevi
ZOV DŽIHADA: Da li su mudžahedinima komandovali generali ili šeici
ŠUMAR-ANALITIČAR: Govoriti istinu čak i pred sudom
ADMINISTRATIVNA PITANJA: Pečenje, dresovi i video trake