Home



LEKCIJE "ZBRKANOM I ZBUNJENOM" ŠEŠELJU




Okončano svedočenje američkog sociologa Entoni Oberšala, prvog svedoka optužbe na suđenju lideru srpskih radikala optuženom za zločine protiv čovečnosti u Hrvatskoj, Vojvodini i Bosni i Hercegovini. Suđenje Vojislavu Šešelju će se nastaviti 8. januara 2008. godine

Vojislav Šešelj sluša prvog svjedoka optužbeVojislav Šešelj sluša prvog svjedoka optužbe

Drugog dana unakrsnog ispitivanja Entoni Oberšala/Anthony Oberschall, Vojislav Šešelj je nastojao da ospori neke od izvora na koje se američki sociolog pozivao u svojoj ekspertizi "nacionalističkog diskursa" kojim je optuženi lider srpskih radikala, prema njegovim nalazima, "zagovarao i opravdavao nasilje protiv nesrba."

Budući da u delu svog ekspertskog izveštaja Oberšal citira neke od zaključaka Tadeuša Mazovjeckog/Tadeusz Mazowiecki o ulozi srpskih medija u podsticanju mržnje prema drugim nacionalnostima, optuženi je bivšeg izvestioca UN za ljudska prava nazvao "lažovom" i "prevarantom" jer je u jednom od svojih izveštaja naveo da je Šešelj "zagovarao deportaciju Mađara iz Vojvodine", što on, navodno, nije nikad činio. Oberšal nije time iznenađen jer je, kako je rekao, "normalno da Šešelj tako etiketira ljude"

Šešelj je, zatim, osporavao Oberšalov zaključak da se u svom propagandnom delovanju služio neistinama, dezinformacijama i pogrešnim predstavljanjem istorije kako bi pojačao osećaj "viktimizacije Srba." Pošto je američki sociolog odgovorio da je u svom izveštaju ukazao na kontrast između broja žrtava koje navodi Šešelj i podataka do kojih su došli demografi ili udruženja žrtava, optuženi je uzvratio da on operiše samo "službenim podacima" o 1,7 miliona žrtava u II svetskom ratu i 600 do 700 hiljada žrtava ustaškog logora u Jasenovcu. Šešelj osporava pouzdanost procene beogradskjog demografa Srđana Bogosavljevića na koje se u svom izveštaju poziva Oberšal a prema kojoj je na prostoru bivše Jugoslavije u II svetskom ratu stradalo najmanje 896.000 a najviše 1.200.000 ljudi. Osporava, takođe, i podatke udruženja jasenovačkih žrtava prema kojima je u zloglasnom ustaškom logoru stradalo između 80 i 100 hiljada ljudi. Podacima tog udruženja se, smatra Šešelj, ne može verovati budući da je u Hrvatskoj, da ga finansira hrvatska vlada i okuplja isključivo hrvatske žrtve, pošto su jedino oni "mogli živi da izađu iz Jasenovca." Nije komentarisao Oberšalovo objašnjenje da udruženje ne čine mrtvi, već potomci žrtava, među kojima ima Srba, Roma, Hrvata i Jevreja.

Pošto je američki sociolog u izveštaju naveo i Šešeljeva "uporna upozorenja Srbima na pretnje panislamizma i muslimanskog fundamentalizma", optuženi ga je danas pitao da li smatra da pretnje nisu bile realne. Oberšal je potvrdio da to stoji u njegovom izveštaju, navodeći da se oslonio na delo grupe autora koji su analizirali diskurse o "džihadu", "mudžahedinima", "panislamskim ekstremistima" ... na televizijama Beograd i Pale tokom rata u BiH.

Pitanjem "da li smatra da postoji muslimanska nacija", Šešelj je američkog profesora sociologije izazvao da mu održi malu lekciju. Objasnio mu je da u Bosni, još od 17. veka, postoje ljudi koji sebe zovu muslimanima ili koje sebe identifikuju kao muslimane. Od ključnog značaja, po Oberšalu, nije da li je neko to zvanično priznavao ili ne, već kako su oni sebe sagledavali i kako su ih drugi prepoznavali kao narod. Ukazujući da o tome drži predavanja svojim studentima, Oberšal je izrazio žaljenje što ih Šešelj nije slušao jer bi, kako je zaključio, bio manje "zbrkan i zbunjen u svojim razmišljanjima o tim temama."

Suđenje Vojislavu Šešelju će se, kako je danas saopšteno, nastaviti nakon zimske sudske pauze, 8. januara 2008. godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 347

PRESUDA: 33 godine za drugu rundu terora nad Sarajevom
GOVOR PRIJETNJI: Moralno opravdanje za kolektivno nasilje
PREŽIVJELI: Lomača u Stupnom Dolu
OPROŠTAJ KARLE DEL PONTE: Razočarana, ali ne i poražena